Hankiss Ágnes fideszes európai parlamenti képviselő az európai néppárti frakció tagjaként három bizottságban is tevékenykedett, nevéhez komoly eredmények fűződnek. Most mégis úgy döntött, hogy öt év után itthon folytatná a munkát. Eközben a Hamvas Béla Kultúrakutató Intézet vezetőjeként sorra adja ki a különféle kutatási eredményeket összegző munkafüzeteket, könyveket – olvashatjuk a Magyar Hírlap szombati interjújában.
“A sors kivételes ajándéka, hogy öt évig Magyarország fideszes képviselője lehettem az Európai Parlamentben. Kiköltözni nem akartam, a hetente való utazást pedig nemigen tudtam volna még öt évig csinálni. Örülök, hogy részt vehettem a magyar kormány megvédésében azokkal az alpári támadásokkal szemben, amelyek bennünket értek. Magyarországot kipécézték, szégyenpadra akarták ültetni, de a Tavares-jelentés kipukkadt, mivel inkompetens és manipulatív volt. Személyes síkon talán a legnagyobb hozadék számomra az, hogy mélyebben megismerkedhettem a terrorelhárítás, a szervezett bűnözés és a kiberbiztonság kérdéseivel. Sokat olvastam, igyekeztem feldolgozni a nemzetközi szakirodalmat. Soha nem voltam igazán politikusalkat: a szereplés, a siker mindig kevésbé érdekelt, mint maga a megvizsgálandó dolog. Érdekes emberekkel találkozhattam, az európai terrorelhárítás főkoordinátorától kezdve az Europol vezetőiig. Munkatársaimmal konferenciát rendeztünk az európai hírszerzés jövőjéről a tagországok volt és jelenlegi titkosszolgálati vezetőivel, szakértőivel. Jó látni, hogy az ott elhangzott gondolatok még több év után is visszaköszönnek szakmai fórumokon” – mondta az interjúban Hankiss Ágnes, aki a Hamvas Intézet kutatásairól szólva kiemelte a volt szovjet titkosszolgálatotok rendszerváltás körüli tevékenységéről szóló friss eredményeiket: 1989-ben például az oroszok elkezdték intenzíven kiépíteni hídfőállásaikat az Európai Unió felé, tudván, hogy a csatlós országok előbb-utóbb uniós országok lesznek. Fedőszervként különféle mozgalmakat indítottak, alapítványokat hoztak létre, köztük az Európa Ház nevű civil szervezetet. Hankiss hozzátette: magyar állambiztonsági módszereket kutatva egy percig sem szabad megfeledkezni arról, hogy ki volt a megrendelő és a haszonélvező… Nem az operatív tiszt, hanem a Magyar Szocialista Munkáspárt.
A Hamvas Intézet alapítója arról is beszélt, szeretné továbbépíteni az intézetet. “Szellemi értelemben csöppet sem érzem magam fáradtnak, sőt. Ha itthon adódna valami feladat, amiben hasznossá tehetem magam, szívesen dolgoznék a következő négy év sikeréért” – tette hozzá.
A Magyar Hírlap teljes interjúja itt olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS