Egészségügyi fejlesztésekről, béremelésről, valamint háromezer elektromos busz beszerzéséről is döntött a kormány. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: az uniós ügyeket is áttekintették, részben az EU-csúcs, részben pedig az aktuális uniós döntések miatt. Hangsúlyozta: első a biztonság kérdése, az uniós döntés értelmében pedig a Frontex jogkörének kibővítésére vonatkozó javaslat végül kikerült abból. Gulyás Gergely emlékeztetett arra is, hogy az unió a külső határvédelmet hazánk esetében nem támogatta, Magyarország ennek költségét ezt egyedül állta. Kiemelte: minden pénzt, amit bevándorlókra költenének, határvédelemre kell költeni.
A kormány a tegnapi ülésén Palkovics László javaslatát is megtárgyalta, ennek értelmében új stratégiát kialakítva mintegy háromezer új elektromos busz beszerzéséről is döntöttek. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról is beszélt, hogy azokat a megnövekedett igényeket, amiket a tömegközlekedésben már nem tudnak kielégíteni, hazai gyártású buszokkal pótolnák, arról pedig, hogy ezeket milyen cégek tudják majd legyártani, még nem született döntés, de már “feltérképezték” azokat a vállalkozásokat, amelyek ebben részt tudnak venni. Gulyás Gergely szavai szerint a magyar piac képes teljesíteni ezt a megrendelést, bár elismerte, hogy ezen a téren további fejlesztésekre lesz szükség.
Ma még drágák ezek a buszok, de a jelentős igény hatására csökkenhetnek az árak.
Kérdésre válaszolva a miniszter arról is beszélt, hogy három év múlva már csak ilyen buszok állhatnak forgalomba.
Gulyás Gergely elmondta azt is, hogy a tegnapi kormányülésen Kásler Miklós emberi erőforrás-miniszter kétórás előadást tartott az egészségügyi területről. Ennek fontos eleme, hogy Miskolcon 1,8 milliárd forintos beruházással telepítenek két fontos kórházi – sugárterápiás – berendezést.
A PPP-programhoz hasonló kiváltásra kerül sor az egészségügyben is
– mondta Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy ennek a ciklusnak egyik sürgős feladata, hogy a budapesti egészségügyi infrastruktúra felzárkózzon a vidékihez, és kiváló minőségű ellátás jöjjön létre. Ennek egyik elemeként épül a dél-budai szuperkórház. Ismertetése szerint további másik három centrumkórház is megvalósul majd, az erre fordítandó pénzügyi forrás pedig rendelkezésre áll. Hozzátette: 1700 milliárd forint jut az egészségügyre. A kormány célja, hogy a bérelt berendezések arányát megszüntesse, de legalábbis minimálisra csökkenthesse.
A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy az egészségügyben dolgozók béremelése továbbra is folyamatos lesz; ebben a ciklusban 72 százalékkal növekedik majd az ápolói bér. 2019-ben nyolc, 2020-ban tizennégy, 2021-ben húsz, 2022-ben pedig harminc százalékos emelésre számíthatnak az ágazatban dolgozók. Orvosbéremelés is lesz, ennek mértékéről később dönt a kormány.
Kérdésre válaszolva hozzátette:
Még májusban bejelentjük a gazdaságpolitikai akciótervet, az utolsó simításokat végezzük rajta.
Újságírói kérdésre válaszolva a miniszter a kémügy titkosításának feloldásával kapcsolatban elmondta, hogy véleménye szerint
egészen példátlan hazaárulás volt, amit az akkori nemzetbiztonsági vezetés végrehajtott. Nem lehet minősíteni, hogy idegen pszichológusokat hogyan lehetett becsempészni a nemzetvédelemhez. Kár, hogy elkoptatta a hazaárulás szót a politikai kommunikáció, mert így nem lehet kellően kifejezni azt az árulást, amit a szocialista kormányzás idején tettek. Nem csoda, hogy a Jobbik és az MSZP egymásra talált, ez a fajta magatartás – gondoljunk csak Kovács Béla ügyére – nem áll tőlük távol.
A magánnyugdíjpénztárral kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt, hogy amikor 2010-ben átvették a kormányzást, államcsőd-közeli helyzet volt;
a szocialista kormány mulatott, aztán fizetni kellett.
Egyéni számla egyenlőre nem lesz – tette hozzá.
A miniszterelnök repülőútjait firtató balliberális médiamunkás kérdésére, mely szerint miért nem hozzák nyilvánosságra, hogy a miniszterelnök mennyiért utazgat, Gulyás Gergely úgy válaszolt:
Értem, hogy a választási kampányban az Index ilyen cikkeket tud csak produkálni. Nem tudok arról, hogy a honvédségi gépeken kívül más gépet bérelt volna a kormány.
Gulyás Gergely a közelgő EP-választással kapcsolatban pedig azt mondta, hogy olyan parlamentet kell választani, amely nem támogatja a migrációt. A magyar kormány képviselői mindig olyan döntéseket szavaztak meg, amely ellene van az illegális migrációnak.
Timmermansnak is érdemes lenne átgondolni, hogy jó-e az az út, amin járnak a migránskártyákkal kapcsolatban.
A miniszterelnökséget vezető miniszter újságírói kérdésre válaszolva a Ferihegyi repülőtérrel kapcsolatban elmondta: januárig kell a tulajdonosnak teljesítenie a kormány által kért többpontos követelést; ha ezt nem teszi meg, akkor bezárják a terminált.
Fotó: PS/HPGy
Facebook
Twitter
YouTube
RSS