„Biológus, hatgyerekes apaként, súlyos genetikai eredetű betegségben szenvedő betegként, egy betegegyesület vezetőjeként és hívő emberként vitatkozom Veres András püspök úr álláspontjával” – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Csuja László biológus, a Hemofiliások Baráti Körének elnöke. Véleménye szerint a lombikbébiprogram során születő gyermekek azért boldogok, mert nem csak az emberek szeretete, hanem „az Istentől kapott tudásunk egy apró szikrája” is bennük van. (Korábban már összegyűjtöttük Veres püspök szavaitól elhatárolódó nyilatkozatokat, ide.)
„Nagyon sajnálom, hogy ebben az ügyben is, mint az abortusz kérdésben, nem vitát indít a püspök úr, egy társadalmi párbeszédet, hanem azonnal a dogma erejével próbál egy irreális társadalmi célkitűzést javasolni.” – jelentette ki Csuja László. „Ha a dogma erejével ezek a dolgok kezelhetők lennének, akkor nem lenne Magyarországon évente 30-40 ezer abortusz.”
Sértő szavak helyet csak arra figyelmeztetem Veres András püspököt, hogy az esendő ember – mint ő is és én is – képtelenek vagyunk felfogni Isten határtalan kegyelmét, amivel az ember fiának az isteni tudás szikráját adta és erről bizonyságot tett a Bibliában. Én nem merném ilyen élesen elítélni mindazokat az emberi cselekedeteket, amit az ember a saját fajának fenntartásáért tesz, hisz a Biblia mondja az első emberpárnak, szaporodjatok és sokasodjatok és hajtsátok uralmatok alá a Földet.
A biológus kifejtette, hogy az embriókat nem szokás felolvasztani, a nem felhasznált leendő magzatok -80 fokon várják a „megváltást”. Például a hemofília esetében ez már nincs is olyan távol, hiszen olyan előrehaladott állapotban vannak a kutatások, hogy akár 10-15 éven belül hatásosan génkezelni lehet majd a betegeket, így a hemofiliás embriókat is be lehet ültetni és megszülni.
Több, mint nyolcszáz olyan betegség van jelen Magyarországon, melynek genetikai eredete van, ezek meghatározzák a következő generációk életét is. Ebbe a számba ráadásul csak azok a betegségek tartoznak, melyeknél legalább 10% az öröklődés esélye. A tavalyi évben például az állam 11 milliárd forintot költött a hemofiliások kezelésére. Ehhez képest 1997-ben 1,7 milliárd forintot fordítottak erre, ekkora különbséget pedig nem lehet csak az inflációval megindokolni, hanem a betegek számának nagyjából 10%-os növekedése is szerepet játszott, ugyanis amíg a legtöbb betegség elterjedtsége az egészségügyi ellátás hatására csökken, a hemofília és egyéb genetikai betegségek száma nő. Ez egy természetes növekedés, hiszen amíg a korábbi generációk nem élték meg az ivarérett kort, nem adták tovább a betegséget, addig ma már a kezelések hatására egyre többen vállalnak gyermeket, és továbbadják a kórt. „Én ezt a betegséget a lányomnak átadtam, és a lányom ugyan tünetmentes, de az ő gyerekei között megjelenthet, ha nincsen meg ez a támogatottság.” A hemofília ugyanis a nőknél tünetmentes, mégis hordozói lehetnek a betegségnek, és fiúgyermekeik veszélyeztetettek.
A lombikprogram során kiválasztják a hibás géneket, és egészséges gyermekek születhetnek. Jelenleg azonban az eljárás kb. másfél millió forintba kerül, nem mindenki engedheti meg magának, ezért a Hemofiliások Baráti Köre indítványt nyújtott be a Klinikai Genetikai Szakmai Kollégiumhoz, hogy újítsák meg azt a szakmai protokollt, ami a mesterséges megtermékenyítés előtti genetikai vizsgálatokról szól.
A tisztázatlan helyzet miatt nagyon hátrányos a genetikai betegek számára, hogy negatív fényben tűnt fel a lombikprogram a médiában, mert ez azt sugallja a kormány számára, hogy tisztázatlan etikai kérdések vannak, ezért továbbra sem újítja meg a támogatottsági program engedélyeit. Teszi ezt annak ellenére, hogy az államnak ez pénzügyi szempontból is érdekében áll, hiszen a genetikai betegek ellátása sokba kerül. Csuját például napi százezer forintért kezelik. Az állam és a családok is egészséges gyermekeket szeretnének, és a tudomány jelenlegi állása szerint ennek leghatásosabb módszere a lombikbébiprogram.
Egyre több anya szívét és eszét az abortusz és a vakszerencse helyett az egészséges utód iránti vágy hajtja és mindent megtesz azért, hogy egészséges embriókat fogadjon be a méhébe. Olyat, aki számára az ember földi élet kevesebb szenvedést fog hordozni. Nemcsak a gyermek születése után, hanem már előtte kötelességünk gondoskodni arról, hogy a földi életünk kevésbé fájdalmas legyen, kevesebb szenvedést hordozzon.
A vezető képen Csuja László látható. Fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS