Újra kell értékelnünk a nemzeti biztonsági stratégiánkat, mivel egy szomszédos szuverén országot olyan agresszió ért, ami a Szovjetunió felbomlása óta teljesen elképzelhetetlen volt Európában. Ez egy komoly ébresztő a NATO-tagállamok számára – mondta a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban Hende Csaba. A honvédelmi minisztert a balkáni magyar missziók meglátogatására kísérhettük el. Lapunknak Pristinában, a Slim Lines katonai táborban arról is beszélt: nemzeti érdekünk, hogy béke legyen Koszovóban és Bosznia-Hercegovinában, hiszen a misszióra költött pénz sokkal kisebb tétel, mint amit akkor vesztenénk, ha újra fellángolna az ellenségeskedés. Hende Csaba a szűk évek után jövőre ígért harminc százalékos illetményemelésről kijelentette: Meg kell tartanunk a sok millió forintért kiképzett honvédeket, ez most a legfontosabb feladatunk. A magyar kormányra záporozó amerikai vádakat pedig így értékelte: ezek politikai játszmák és szerencsére semmiféle káros hatásuk nincs a NATO-beli pozíciónkra. A miniszter szombathelyi választókörzetében az elmúlt évek botrányai után sorozatban háromszor is győzelmet aratott a Fidesz. Erről Hende kijelentette: a választók megértették, hogy „mi a különbség köztünk és a kicsontozást tervezgető úriemberek között”.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu (Pristina)
Ötven százalékos béremelésről, új juttatásokról beszélt a pristinai állománygyűlésen. Eszerint véget ér a honvédségnél a négy, vagy ki tudja hány szűk esztendő?
Nagyon remélem. Óriási áldozatokat hozott a Magyar Honvédség a 2008-as pénzügyi válság óta, de az egész NATO-ban átlagosan ötödével csökkentették a védelmi kiadásaikat a tagországok. Mindeközben Oroszország ötven százalékkal növelte a hadseregre költött pénzt.
A Magyar Honvédség azért messze a legnagyobb vesztesek között volt az elmúlt években, talán csak az egészségügyben fagyasztották be a forrásokat ilyen radikálisan.
Kár lenne tagadni. 2011-es költségvetésünk például százmilliárd forinttal csökkent az előző évihez képest.
Szijjártó Péter a napokban már arról beszélt, hogy Közép-Európa nagyon nem szeretné újra megtapasztalni a Szovjetunió közvetlen közelségét. Eszerint a kormány felismerte, hogy radikálisan megnőtt a biztonsági kockázat a térségben?
Újra kell értékelnünk a nemzeti biztonsági stratégiánkat, mivel egy szomszédos szuverén országot a nemzetközi jog szabályait nyíltan megsértve olyan agresszió ért, ami a Szovjetunió felbomlása óta teljesen elképzelhetetlen volt Európában. Ez egy olyan ébresztő a NATO-tagállamok számára, amit a szeptember eleji wales-i csúcstalálkozó résztvevőiszerencsére meghallottak és megtették a szükséges lépéseket. Jelentős nemzetközi hadgyakorlatok indultak, Vaskard néven Litvániában 140 magyar katona vesz részt egy ilyen akción, de nemrég Magyarországon is volt egy nagyszabású hadgyakorlat. Megerősítjük a védelmi szektort, korszerűsítjük a pápai repülőteret, hogy alkalmassá váljon egy esetleges szövetségi támogatás fogadására és feláll a Nagyon Magas Készenléti Erő, amely a NATO területén bárhol, szinte azonnal bevethető lesz.
Katonai téren héják
Miközben a NATO összetart és felkészül az orosz agresszióból fakadó veszélyekre, Ön hogyan fogadja a nemzetközi sajtóból, vagy például a budapesti amerikai ügyvivőtől hallható vádakat, miszerint a magyar kormány megtöri a nyugati szövetség egységét és végső soron Vlagyimir Putyin elnököt segíti?
Egyetértek Orbán Viktor pénteki rádiónyilatkozataival, miszerint ha Vida Ildikó NAV-elnök lemondana, azt ő valószínűleg nem fogadná el. Tarthatatlan, hogy egy amerikai diplomata kedvére rábök egy tisztviselőre és bármiféle bizonyíték nélkül megvádolja. Ez az álláspont azonban a legkevésbé sem egyenlő a szövetség felrúgásával.
Mégiscsak a NATO vezető haderejét képviseli az USA, ahonnan most záporoznak ránk a bírálatok. Ez a feszült légkör mennyire kezdi ki Magyarország pozícióját a szövetségben?
Egyáltalán nem érzünk ilyet. Végezzük a vállalt feladatainkat.
Azzal sem szembesül, hogy összesúgnak a háta mögött, vagy négyszemközt megkérdezik, mi történik magukkal?
Szó sincs róla. Az emlegetett budapesti amerikai ügyvivő a magyar honvédség szerepvállalását nemrég a magyar-amerikai kapcsolat legpozitívabb tényezőjének nevezte. Tehát amit látunk, az egy politikai játszma és a mindennapokban semmiféle káros hatása nincs a szövetségesi pozíciónkra. Magyarország álláspontja teljesen világos, ahogyan a miniszterelnök úr is – a magyar érdekek mentén politizálva – hangoztatta: a gazdaságban galambok vagyunk, katonai téren viszont héják.
A balkáni körútjának az a legfontosabb üzenete, hogy ezekben a hónapokban Magyarország jelentősen növeli a részvételét a térségben. Ez összefügg avval, hogy általában véve is veszélyesebb hely lett Európa?
Inkább annak a jele, hogy Magyarország biztonságának oltalma szempontjából nagyon fontos a Nyugat-Balkán stabilitása. A KFOR-misszióba immár Magyarország adja az ötödik legnagyobb kontingenst, a boszniai ALTHEA küldetéshez pedig a harmadik legnagyobb létszámú erőt biztosítjuk. Az első két szerepvállaló egyébként Törökország és Ausztria. Látható, azok áldoznak a legtöbbet a balkáni béke fenntartására, akik a saját bőrükön érezik a veszélyt. A nemzeti érdekünk, hogy itt béke legyen és egészen világos, hogy az itteni misszióra költött pénz sokkal kisebb tétel, mint amit akkor vesztenénk, ha újra fellángolna az ellenségeskedés a volt Jugoszlávia utódállamaiban. Ez persze csak a pénzügyi szempont, hiszen nagyon fontos erkölcsi indoka is van a jelenlétünknek.
Meg kell fékezni a tisztek elvándorlását
Megdöbbentő számot mondott az állománygyűlésen, miszerint ötezer betöltetlen állás van a honvédségnél. Ha lenne elég jelentkező, ezeket a posztokat föl tudnák tölteni?
Sajnos nem. Amit mondtam, úgy kell érteni, hogy ötezer fővel kisebb a haderő a parlament által engedélyezett létszámnál. A mostani jelentős, jövőre harminc, majd fokozatosan további húsz százalékos bértömeg növelés következményeként lassan feltölthetőek ezek a helyek. De ennél is fontosabb, hogy megállítsuk a képzett katonák egyre nagyobb méreteket öltő pályaelhagyását, így a pénzt gyors és érezhető illetményemelésre költjük. A tervezett költségvetésünk amúgy felülről nyitott, ami azt jelenti, hogy a parlament is tisztában van vele, év közben várhatóan tovább kell emelni a honvédbérekre költhető összeget.
A missziós katonák bérét leszámítva Magyarországon biztosan nem a pénz a legfőbb ok, amiért valaki hivatásos katonáskodásra adja a fejét. Ön mivel bátorítaná a honvédpályán gondolkodó fiatalokat?
A jövő évi átlagosan harminc százalékos illetménynövelés azért érezteti majd a hatását. De van itt más is: aki szereti a kihívásokat, a kemény, férfias életet, a kalandot, a külföldi szolgálatot, jöjjön katonának. Nem fogja megbánni.
Akik most itt vannak velünk Koszovóban, vajon milyen motivációkkal léptek be a seregbe?
Kiváló a honvédség személyi állománya, ezt udvariaskodás nélkül elismerik a szövetség vezetői is. Egész egyszerűen a magyar hagyományosan jó katona. Nagyon magas a túljelentkezés, a tiszti akadémiára például tízszeres. A tiszti pályára például csak jeles érettségivel, középfokú nyelvvizsgával, kifogástalan fizikai és pszichikai állapottal lehet bekerülni. Sokkal minőségibb az emberanyag, mint a technikai felszerelésünk. Ez az igazi ellentmondás. Azért kell most első lépésben az embereket megbecsülnünk, hogy nehogy elmenjenek. 2002-ben az Orbán-kormány száz százalékos katonai illetménynövelést hajtott végre, de azóta nem történt semmi. Meg kell tartani a sok millió forintért kiképzett szakembereket, ez fontosabb. Ugyanakkor látni kell: a világ elment mellettünk, előbb-utóbb megfelelő személyi felszereléseket, helikoptereket, tüzérségi eszközöket, légvédelmi rendszereket és sok-sok mást kell vásárolnunk. Elegendő, ha csak a negyven éves AN-26-os szállítógépre gondol, amivel ide repültünk.
“Egy gátlástalan figuráról van szó”
Ön miniszteri pozíciója mellett fontos politikai feladatot is ellát a Fideszben, rajta kell tartania a kezét az elmúlt években botrányok egész sorával terhelt szombathelyi választókörzet ügyein. Kemény meccs után, de végül mind a három közelmúltbeli választást megnyerték. Máris jött azonban a következő pofon: a helyi ellenzék első-második számú vezetője, az MSZP-s Czeglédy Csaba azt üzente, hogy egyenként fogja kicsontozni önöket.
Ez a szöveg az urat magát minősíti. Ő közel-távol az egyetlen olyan önkormányzati politikus, akit a bíróság adócsalásért és okirat hamisításért felfüggesztett börtönre ítélt, és mégsem gondolja úgy, hogy ki kéne szállnia a közéletből. A büntetőügye, de számos más cselekedete is jelzi, hogy egy gátlástalan figuráról van szó, aki számára nem léteznek erkölcsi korlátok. Ez meglehetősen megnehezíti az együttműködést, de hát mit tehetünk, a választók úgy döntöttek, hogy a következő öt évben ő képviselheti az ellenzéket Szombathelyen.
Azt azért ne feledjük, hogy a szombathelyi kormánypárti képviselőkkel is volt némi probléma az elmúlt években. Kívülről úgy tűnik: akkora volt a baj, hogy Orbán Viktornak a honvédelmi miniszterét kellett odaküldenie…
A politikai viták árnyékában a Fidesz megmutatta, hogy mi a különbség a két oldal között. A városom legnagyobb gondja a lehetetlen közúti közlekedés volt. Az MSZP évtizede ígérgeti az M86-os, több mint száz kilométeres gyorsforgalmi út megépítését. Nekik a vállalt időpontig, azaz 2010-ig 3,6 kilométert sikerült összehozniuk. Kiderült, még az engedélyeztetést és a kisajátítást sem sikerült keresztülvinniük. Velük szemben mi megfogtuk a munka rövidebbik végét, több mint százmilliárd forintot szereztünk a beruházásra és a teljes szakaszon épül az út. Talán nem véletlen, hogy a szocialista Ipkovich György a harmadik választását bukja el zsinórban. És ez útépítés csak egy példa a fejlesztések sorából. A választók tehát megtapasztalhatták, hogy mi a különbség köztünk és a kicsontozást tervezgető úriemberek között. Azt tudom ígérni, hogy a polgárok számíthatnak ránk ezután is.
A vezető fotón Hende Csaba állománygyűlést tart a KFOR parancsnokságán, a Film City nevű táborban szolgáló magyar honvédeknek – MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS