Ha van rajta kalap az a baj, ha nincs, akkor pedig az – tartja a mondás. Úgy tűnik, ezek mentén gondolkodik a Tanítanék Mozgalom vezetői, ugyanis arra a hírre, hogy a kormány szeptemberben felszámolja a KLIK-et, szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükből az tűnik ki, ez őket egyáltalán nem érdekli és március 30-ra polgári engedetlenségi akciót hirdettek. De az oktatási kormányzat visszakozása a tanárokat sem hatotta meg. Mendery László a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az ATV-nek azt nyilatkozta, mindez csak tűzoltás és újabb megtévesztése a társadalomnak. Közben a PestiSrácok.hu úgy értesült, közel a megegyezés a sztrájktárgyalásokon a Pedagógusok Szakszervezete és a kormány közt.
Március 23-a éjfélkor jár le a kormánynak adott határidő arra, hogy reagáljon a Tanítanék Mozgalom ultimátumára. Keddi közleményükben azt írják, ha addig nem válaszolnak, hogy elfogadják-e a Civil Közoktatási Platform (CKP) 12 pontját, és nem hajlandóak tárgyalni a CKP szakértői csoportjával, akkor polgári engedetlenségi akcióra hívják az ország összes iskoláját és minden velük szolidáris magyar állampolgárt. Az erről szóló meghívót már a Facebookon is közzétették.
Nem tartja bomba hírnek az oktatás rákfenéjének tulajdonított és a pedagógusok minden bajának okozóját, a Klik megszűnését a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete – írja az ATV. Mendrey László elnök a portálnak a következőket mondta Rétvári Bence parlamenti államtitkár bejelentésére:
Tűzoltó tevékenység zajlik, a kormányzat terel, ígéretekkel operál, és ezzel megtéveszti a társadalmat
Az érdekvédő szerint a kormányzat ezzel a lépéssel tulajdonképpen fokozni kívánja az állami dominanciát az oktatásban.
Nyoma sincs már az egyetértésnek
A kezdeti pedagógus-összetartás lassan a múlt homályába vész. Portálunk értesülése szerint a Galló Istvánné vezette Pedagógusok Szakszervezetének sztrájkbizottsága jó úton halad a kormánnyal való megegyezés felé. Úgy tudjuk, a közoktatást érintő azonnali változásokat összegző javaslatcsomagjuk 25 pontjának legtöbbjében sikerült megállapodásra jutni. Palkovics László a keddi Köznevelési Kerekasztalt követő sajtótájékoztatón azt is jelezte, a sztrájkbizottsággal folytatott tárgyalások április 4-én folytatódnak. Az oktatási államtitkár közlése szerint a kerekasztal résztvevői megállapodtak a nyugdíjas pedagógusok továbbfoglalkoztatási lehetőségeiről. Ennek értelmében további két évéig lehet foglalkoztatni a nyugdíjkorhatárt elérő pedagógusokat. Kitért arra is, hogy a jövő héttől az iskolaigazgatók rendelkezésére bocsátják azt a kártyát, illetve készpénzt, amely a mindennapi működéshez szükséges beszerzéseket biztosíthatja. A fenntartói munkacsoport részéről Bíró Gábor elmondta: álláspontjuk szerint szükség van egy központi szervezetre, amely alá tagozódnának a szervezeti egységek. Elképzeléseik szerint a struktúra a megyékhez, járásokhoz igazodna. Azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy megyéket és járásokat összevonnának az új rendszerben. Azt is javasolják, hogy például az iskolaigazgatók nagyobb jogosultságot kapjanak a jelöltek, pályázók meghallgatása során, és fontosnak tartják, hogy a törvényileg előírt feladatokhoz törvényileg garantált források legyenek biztosítva. Felvetette, hogy az iskolaigazgatókat tegyék érdekeltté a bevételekben, arról azonban még vita van, hogy ezen bevételek hány százaléka maradjon helyben. Bella Tibor a foglalkoztatási munkacsoport képviselője jelezte, hogy javaslataik között szerepel az iskolában kötelezően eltöltendő 32 óra felülvizsgálata. Azt kérték, ez szűnjön meg. Szerintük felül kell vizsgálni a helyettesítések rendszerét is, amely jelenleg minimálisan, vagy egyáltalán nem működik.
Szkippelték a Kliket
Nyártól megszűnik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ – jelentette be kedd reggel az ATV Start reggeli műsorában Rétvári Bence. Az Emberi Erőforrások minisztériumának parlamenti államtitkára később azt is elmondta, a Klik megszűnése nem jelent egyet az állami fenntartás megszűnésével. Hozzátette, a kormányzat nem tér vissza a 2010 előtti, önkormányzati fenntartású rendszerhez, a döntéseknek azonban közelebb kell kerülniük az intézményekhez. A PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence úgy fogalmazott, a Klik megszüntetésével minden eddigi működésbeli hibát kiküszöbölnek a rendszerből. A jövő tanévtől nem fordulhat elő olyan, hogy nincs kréta az iskolában, illetve, hogy adósságállományt halmozzon föl az új az állami fenntartó. Az államtitkár azt is hozzátette, ennek első lépése volt a Klebelsberg Intézményfenntartó központ számára biztosított 38 milliárd forint, melynek egy részéből – 17 milliárd forintnyi – adósságkonszolidációt hajtottak végre.
A címlapfotó a Köznevelési Kerekasztal korábbi ülésén készült. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS