A lengyel közszolgálati televízió tudósítója számolt be arról, hogy Brüsszelben (nem hivatalos hírek szerint) Németország és Franciaország gyors uniós belépést ígért Ukrajnának, ha Kijev segít megbuktatni a regnáló lengyel kormányt. A PestiSrácok.hu érdeklődésére a Fidesz EP-képviselője elmondta: nem tartja elképzelhetetlennek, hogy valóban történt ilyen egyeztetés. Hidvéghi Balázs ugyanakkor hozzátette: az ügy súlyos, ezért kiemelten kell vele foglalkozni, bár nem újdonság, hogy ideológiák mentén akarnak beleszólni a tagállamok belügyeibe.
Mint ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, a lengyel közszolgálati televízió brüsszeli tudósítója arról adott tájékoztatást, hogy nem hivatalos információk szerint Németország és Franciaország gyors uniós belépést ígért Ukrajnának, ha Kijev segít megbuktatni a regnáló lengyel kormányt, amit az Új Baloldal pártszövetség társelnöke, Robert Biedron álhírnek nevezett. Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük a Fidesz EP-képviselőjét, akit megdöbbentett a hír, ugyanakkor nem tartja elképzelhetetlennek, hogy történt ilyen informális egyeztetés, nyomásgyakorlás a felek között. Hidvéghi Balázs úgy fogalmazott:
Az elmúlt másfél évben azzal szembesül a közép-európai régió, így Magyarország is, de akár a lengyelek is, hogy egy unión kívüli tagállam – amely a háborús agressziót elszenvedő Ukrajna – érdekei sokszor uniós tagállamok érdekei elé kerülnek egyrészt, másrészt pedig már régóta ismerjük azt az elfogadhatatlan gyakorlatot Brüsszel részéről, hogy nemzeti választásokba pártpolitikai, ideológiai alapon beavatkoznak.
Hozzátette, hogy az uniós vezetés nem szereti, ha egy tagállamnak szuverenista, nemzeti érdekből kiinduló és adott esetben velük szembeszegülő kormányzata van. Ők ugyanis azokat a kormányokat szeretik, amelyek lelkesen bólogatnak nekik. Az esetet mindenesetre nagyon súlyosnak ítélte meg, amivel kiemelten kell foglalkozni.
Az uniós szabályoknak azonban nem felel meg, hogy egy, az unióhoz csatlakozni akaró országnak a normális menetrendet kikerülve, gyorsított eljárásban kínálnak tagjelölti státuszt vagy tagságot
– tette hozzá Hidvéghi Balázs. Mivel nem újdonság, hogy külföldről akarnak beleszólni belpolitikai kérdésekbe, adott a kérdés, hogy ehhez a jövőben hozzá kell-e szoknunk. A Fidesz EP-képviselője szerint
igen, szerintem, ehhez hozzá kell szoknunk, ez a realitás. Az pedig teljesen nyilvánvaló, hogy ez egy ideológiailag teljes egészében meghatározott irányban történik. Mindig konzervatív, kereszténydemokrata, a hagyományokat szem előtt tartó és nemzeti érdekből kiinduló pártok és kormányok ellen való fellépés.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS