A választmány elnökeként az aláírásom nélkül nincsen érvényes szövetségi politika. Az én kezem pedig nem fog aláírni együttműködést a Jobbikkal – jelentette ki a MagyarIdők.hu-nak adott interjúban Hiller István. Az Országgyűlés MSZP-s alelnöke a portálnak arról beszél, szerinte nincs kormányváltás az MSZP és az MSZP-Párbeszéd-szövetség nélkül. Úgy fogalmazott, „a politikai siratóasszony szerepét magukra vállalóknak azt üzenem, hogy egy ideig nyugodtan takarékra tehetik a könnyzacskóikat, az MSZP-nek és ennek a szövetségnek van jövője”
Hiller István az interjúban a nemrégiben felfüggesztett MSZP-s nyilatkozatbojkottal kapcsolatban elmondta, véleményüket minél szélesebb körben kell eljuttatni, azoknak is, akik nem szocialista szavazók. Hozzátette, a veszekedés nem, de a vita hozzásegíthet ahhoz, hogy „egy jobb és boldogabb országot teremtsünk”. Arról is beszélt, szerinte tisztul a kép az ellenzéki összefogás tekintetében, hiszen decemberben az MSZP megállapodott a DK-val, nemsokkal később pedig a Párbeszéddel. Mint fogalmazott, „ez kimozdította a holtpontról az ellenzéket, létrejött egy olyan politikai mágnes, aminek már érezhető a hatása”. Az a választó, aki már eldöntötte, hogy elmegy szavazni, de nem döntötte el, kire, most „valódi alternatívát láthat”, ebben a szövetségben, azaz ismét „nyitott kérdés” április 8.
Minél magasabb a választási részvétel, annál esélyesebb a baloldal
Hiller István szerint bár az MSZP-ben is lenne miniszterelnök-jelöltségre alkalmas személy, de az általa említett mágnes-hatás a „szélesebb együttműködésben” jelenleg más megoldásokra ösztönözte a szocialistákat. Megjegyezte, „ennek a mágneshatásnak az eredménye például, hogy Pécsett az a Mellár Tamás a közös jelöltünk, aki inkább konzervatívnak nevezhető, és az első Orbán-kormány idején a statisztikai hivatal elnöke volt, most pedig velünk van”. Hozzátette, minél magasabb a részvételi arány a választáson, annál nagyobb a demokratikus ellenzék esélye a győzelemre.
Ezért Karácsony Gergely vezetésével, Kunhalmi Ágnes és a többiek részvételével a következő hónapokban nagy hangsúlyt helyezünk a mozgósításra, és erre biztatjuk a többi demokratikus pártot is
-tette hozzá. A politikus úgy látja, bár Karácsony tett olyan kijelentéseket, hogy az MSZP-t a Fidesz-nél is jobban utálja, a választók valójában tudják, hogy „egy baloldali gondolkodású, modern politikát folytató politikus, aki miatt rendre megtelnek a művelődési házak nagytermei”. Hozzátette, az a százezres réteg, amely Botka leléptetésével elpártolt, most kezd lassan visszatérni.
Gyurcsány most nem téma
Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc valódi szándéka nem a kormány leváltása, hanem az MSZP bedarálása úgy nyilatkozott, „nekem ez a kormány, ez a rendszer az ellenfelem, aminek a leváltásán dolgozom. Nem azzal foglalkozom, hogy mi Gyurcsány Ferenc vélt vagy valós törekvése, hanem azzal, hogy az MSZP–Párbeszéd-szövetség erősödjön”. Felidézte egy fideszes politikusnak a parlament folyosóján elhangzott szavait, amely szerint „csak két emberrel ne történjen baj 2018-ig, Gyurcsány Ferenccel és Soros Györggyel”. Szerinte ebből is látszik, mire épít a Fidesz. Ugyanakkor ezt a tematikát szerinte nem szabad felvállalnia a baloldalnak, mint fogalmazott, „nem vagyok hajlandó elfogadni azt a pályát, amit valaki más jelöl ki nekem, mert van önálló véleményem, elképzelésem az országról, a nemzetről”.
Nem lesz együttműködés a Jobbikkal
A képviselő elmondta, mára nem működik az a „konglomerátum”, amelyet balliberális értelmiségnek neveztek, szerinte mára elvált a baloldali és a liberális értelmiség. Szerinte a rendszerváltás óta mindkét oldalon felnőtt egy új értelmiségi generáció. A Jobbikkal való összefogás lehetőségével kapcsolatban ugyanakkor megjegyezte, a pártokkal való együttműködést az MSZP alapszabálya a „választmány kompetenciájába utalja”. Mint hozzátette, „a választmány elnökének engem választottak meg, az aláírásom nélkül most nincsen érvényes szövetségi politika. Az én kezem pedig nem fog aláírni együttműködést a Jobbikkal”. A szocialista politikus arról is beszélt, azt nem tekinti szövetségi politikának, ha az MSZP jelöl vagy támogat valakit, akit tőle függetlenül más párt is támogat a saját jogán. Hozzátette, Ózdon és Salgótarjánban sem volt háttéralku az MSZP és a Jobbik közt, csak az emberek akartak változást. megismételte, nem lesz együttműködési megállapodás a Jobbikkal, és a helyi megállapodásokat sem tanácsolja senkinek.
Baloldali tömegek vannak Magyarországon
Arról, hogy a 2016-os választás tétje az MSZP számára a puszta lét lehet, Hiller István kifejtette, „baloldali értékrendet valló tömegek vannak és lesznek is Magyarországon”, az MSZP pedig a demokratikus ellenzék legnagyobb, legerősebb pártja. Hozzátette, rendre megbuktak azok a baloldali kísérletek, akik a nagyobb támogatottság reményében a szocialista pártot el akarták törölni a föld színéről. Hangsúlyozta, „nincs kormányváltás az MSZP, illetve az MSZP–Párbeszéd-szövetség nélkül. Aki ezt nem fogadja el, az vagy nem látja a politikai realitást, vagy tudatosan hazudik”.
A politikai siratóasszony szerepét magukra vállalóknak azt üzenem, hogy egy ideig nyugodtan takarékra tehetik a könnyzacskóikat, az MSZP-nek és ennek a szövetségnek van jövője
-jelentette ki. Hozzátette, „a történész és a baloldali politikus is azt mondatja velem, hogy országot, nemzetet, Európát összekapcsolva kell kiállnunk az emberek elé”. Véleménye szerint „a magyar baloldal és a nemzet összekötése nem azt jelenti, hogy a jobboldal vagy a Fidesz felfogását osztjuk”.
A nemzetben való gondolkodás nem lehet kizárólag egy politikai oldal kiváltsága, ezért kérem annak jogát és elfogadását, hogy egy más utat lássak, s így gondolkozzam baloldalról, nemzetről, jövőről
– hangsúlyozta.
Forrás: magyaridok.hu; fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS