Vasárnap Márki-Zay Péter nyerte a hódmezővásárhelyi polgármester-választást a Fidesz–KDNP jelöltje ellen. Az eredmény mindenkit meglepetésként ért, és persze rögtön meg is kezdődött az esemény tovább- és túlgondolása az ellenzék részéről, amely most majdnem egységesen úgy véli, ha Hódmezővásárhelyen legyőzhető a Fidesz, akkor országos szinten is. Törcsi Pétert, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója a PestiSrácok.hu-nak elmondta, ha az ellenzéki pártok logója szerepelt volna Márki-ZayPéter kiadványain, akkor nem biztos, hogy ugyanilyen eredmény született volna. Kifejtette, egy önkormányzati választás során az ország és az emberek biztonságának a kérdése nem nyom feltétlenül annyit a latba, mint amikor arról kell dönteni, hogy kit bíznak meg a választók kormányalakítással.
Érdemes leszögezni, hogy ez egy helyi választás volt, bármenyire is túlmutat a jelentőségén.
– mondta Törcsi Péter a PestiSrácok.hu-nak. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója szerint Hódmezővásárhelyen “csak” polgármestert választottak, tehát nem érdemes túlértékelni az eredményt, bármennyire is ezt akarja elérni az ellenzéki oldal. A szakértő szerint azonban az is nagy hiba lenne, ha a “független” jelölt győzelmét alul értékelnénk.
Márki-Zay Péter magas részvételi arány mellett született győzelme arra enged következtetni, hogy képes volt az ellenzéki pártok szavazóit, illetve a bizonytalanok egy részét is mozgósítani. A Hegedűs Zoltán nagyságrendileg ugyanannyi szavazatot szerzett, amennyit a korábbi választásokon a kormánypárti jelöltek, tehát nem veszített szavazókat a Fidesz Hódmezővásárhelyen
– mondta el Törcsi Péter. A szakértő szerint a hívószó Márki-Zay Péter esetében a függetlenség volt, így még az ellenzéki szavazókon túl is képes volt megszólítani embereket. Vannak helyi és személyi aspektusai egy választásnak, amik döntőek lehetnek egy adott településen, és az urnához vihetik a szavazókat, függetlenül a pártlogótól, vagy esetleg annak hiányától. Márk-Zay Pétert több választó tartotta szimpatikusnak, mint kormánypárti ellenfelét, egyértelműen befolyásolta a végeredményt a személyes szimpátia – vélte a kutatási igazgató, aki hozzátette, ebben a konkrét esetben arra is érdemes figyelni, hogy az ellenzéki pártok valójában nem állítottak jelöltet, hanem beálltak egy független, magát jobboldalinak tartó jelölt mögé. Márki-Zay kampányának egy központi üzenete az volt, hogy ő polgári közegből érkezik, sokgyerekes, vallásos ember, akinek ráadásul magas az ismertsége Hódmezővásárhelyen. Olyanok is szavaztak Márki-Zayra, akik egy markánsan jobboldali jelöltre nem szavaztak volna, de akár olyan jobboldaliak is szóba jöhettek, akik egy LMP-s, vagy DK-s jelöltre nem adták volna soha a voksukat – mondta Törcsi Péter. Hozzátette, az ellenzék most saját sikerének próbálja betudni ezt a győzelmet annak ellenére, hogy nyilvánosan pártlogóval nem, pusztán hallgatólagosan támogatták Márki-Zajt. Az ellenzéki pártok vezetői Vona Gábortól egészen Gyurcsány Ferencig most saját eredményükként akarják eladni ezt a győzelmet, pedig ha az ő pártjaik logója szerepelt volna Márki-Zaj Péter kiadványain, akkor nem biztos, hogy ugyanilyen eredmény született volna. Ebből is látszik, hogy valójában ellenzékváltó hangulat van a választók körében. Ugyanakkor az vitathatatlan, hogy a nyilvánvaló „sunnyogás” ellenére az ellenzéki pártok komoly erőforrásokat mozgósítottak Márki-Zay győzelme érdekében. Azonban egy a hódmezővásárhelyihez hasonló ellenzéki erőfeszítés országosan nagyon nehezen tudna megvalósulni, hiszen sok helyen alapvető szervezettségi problémákkal küszködnek az ellenzéki pártok.
A kormánypárti jelölt kampánya Hódmezővásárhelyen leginkább a városfejlesztésben elért eredményekre, illetve a város jövőjére fókuszált, kevésbé merültek fel olyan politikailag fontos témák, mint az illegális bevándorlás kérdése. Ezzel szemben az ellenzéki jelölt igyekezett országos jelentőségű ügyet kreálni az ellenzéki sajtó segítségével egy települési polgármester-választásból.
Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója úgy véli, hogy a stratégián nem szabad változtatni, egy-két taktikai lépést azonban érdemes lehet megfontolni, például azt, hogy a migráció veszélye mellett az eddig elért eredményekről is érdemes lenne hangsúlyosabban tájékoztatni az embereket, hiszen ez fontos szempont akkor, amikor egy szavazó leteszi egy párt mellett a voksát. Függetlenül a hódmezővásárhelyi választás lokális jelentőségétől, a kormánypártoknak is komoly erőfeszítéseket kell tenniük az április 8-ai győzelem érdekében. Törcsi Péter úgy véli, az is fontos, hogy mi a tétje egy soron következő választásnak. Ezúttal az ország sorsáról van szó, a magyar emberek biztonsága tét. Egy önkormányzati választás során az ország és az emberek biztonságának a kérdése nem nyom feltétlenül annyit a latba, mint amikor arról kell dönteni, hogy kit bíznak meg a választók kormányalakítással. Ha az emberek a folytatásra szavaznak és a jelenlegi kormánypártokat támogatják, akkor van egyedül garancia arra, hogy a közbiztonság, amit az elmúlt években érezhettünk a jövőben is megmaradjon. Ha a választók a kaotikus ellenzéket támogatják, akkor a saját biztonságukat teszik kockára, sőt ebben az esetben, akár az ország lakosságának az összetétele is radikálisan megváltozhat.
Címlapfotó: Alapjogokért Központ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS