A kiadó Mediaworks szombattól felfüggeszti a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig azért, hogy “valamennyi érintett ezen kiemelt feladatra tudjon koncentrálni” – közölte a társaság. A közlemény indoklása szerint a Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal csökkent, jelentős veszteséget ért el. Sajtóhírek szerint egyes munkatársaknak szombat reggel motorosfutár szállította ki a felmondólevelet, holott korábban úgy tudták, a szerkesztőség csak átköltözik a Bécsi útra. Azóta sem munkahelyükre nem tudnak bemenni, sem céges levelezésükhöz nem férnek hozzá. Időközben politikusmentes tüntetést szerveztek a Népszabadság szerkesztőségének szimpatizánsai a Parlament elé, délután hat órára. Az MSZP ugyanakkor rászervezett az eseményre, mivel a párt ugyanabban az időben a Mediaworks székháza előtt tervez tüntetni.
A Mediaworks tájékoztatása szerint az érintett területekhez rendelt munkavállalókat felmentik a munkavégzés alól, a szerződéses partnerek szolgáltatásait pedig időlegesen felfüggesztik. Az előfizetőknek a Népszabadság helyett más kiadványukat, illetve az előfizetésből a felfüggesztés idejére eső rész visszafizetését ajánlja fel a kiadó.
A Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal, azaz 100 ezer példányt meghaladó mértékben csökkent, aminek következtében a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és idén is jelentős veszteséget halmozott fel – közölték.
Kiemelték, a kiadó arra összpontosít, hogy az iparági trendeknek leginkább megfelelő üzleti modellt találjon a Népszabadságnak, ennek érdekében pedig konzultációt kezdeményeznek az érintettekkel.
A népszabadság szerint ez puccs, de hamarosan jelentkeznek
A Népszabadság Facebook-felületén reagált a hírre. Mint írják:
A Népszabadság szerkesztősége a nyilvánossággal egyidőben értesült róla, hogy a lapot azonnali hatállyal bezárták. Első gondolatunk, hogy ez puccs. Hamarosan jelentkezünk.
Motorosfutár hozta reggel a felmondólevelet
Az Index.hu úgy tudja, a lap több munkatársa szombaton reggel motoros futár által kézbesített levelet kapott, amelyben azt közölték, felmentik őket a munkavégzés alól. Azóta nem tudnak bemenni munkahelyükre, és a céges levelezésüket sem tudják megnyitni. Fizetést az alapbérükön kívül nem kaptak.
Az Index.hu arról is ír, a szerkesztőségnek pénteken kellett kiköltöznie azzal az indokkal, hogy visszaköltöznek a Bécsi útra, vasárnapra még egy céges ünnepséget is szerveztek a visszaköltözés örömére, de azóta nem engedik vissza őket a munkahelyükre. A portál úgy tudja, keringtek hírek arról a szerkesztőségen belül, hogy nagy változások következnek, ugyanakkor a vezetőség optimistán nyilatkozott a jövőt illetően.
Tüntetés pártjelképek nélkül
A Facebook-on időközben megjelent esemény tanúsága szerint a lap szimpatizánsai este 6 órakor tüntetést szerveznek az Országház elé „Tüntetés a sajtószabadságért” címmel. Az eseményhez fűzött kommentárban arról írnak, az Origo-t a Telecom korábban már a kormánynak adta, azóta propagandaszócső. Véleményük szerint most azért némították el az egyik utolsó ellenzéki újságot, „mert meg merték írni, hogy Rogán helikopterezett”.
Mint fogalmaznak, „aki nem szeretne olyan országban élni, ahol a legkisebb kritikus hangokat is elnémítják”, azt várják az Országház elé. Hozzátették, a tüntetést jelképes ügynek tekintik, nemcsak a Népszabadságról van szó. A szervezők azt is hangsúlyozzák, a tüntetés civil szerveződés, nem kérnek a pártjelképekből, nem terveznek szónokokat, sem színpadot. „Csak összegyűlünk, hogy lássák, nem nyugszunk bele” – írják.
A MSZP rászervezett a szimpátiatüntetésre
„Sajtót! Szabadságot!” címmel ugyanakkor az MSZP is tüntetésre szólította fel a Népszabadsággal szolidaratani vágyó választóit, fél hattól húsz óráig, a Mediaworks székháza elé. Az eseményhez fűzött kommentár megjegyzi, „Miért nem tegnapra szervezitek? Úgy még többen tudnának ott lenni. Főleg egyszerre két helyen. Ez valami gyorsasági verseny?” – utalva a délután hatkor, az Országház előtt kezdődő szimpátiatüntetésre.
Gyurcsány szerint ez az Orbán-rezsim legaljasabb gaztette
Gyurcsány Ferenc a Népszabadság működésének kapcsán Facebook-bejegyzésében arról ír, „a Népszabadság megölése a magyar demokrácia, a magyar sajtószabadság elleni legaljasabb támadás. Nincs kétségünk, a legnagyobb politikai napilap, a demokratikus Magyarország egyik legfontosabb képviselőjének elhallgattatása az Orbán rezsim egyik legaljasabb gaztette”. Hozzátette, pártjával készek a lapért folytatott küzdelemben bármilyen módon résztvenni.
Gyakorlatilag lekapcsolták
Az MSZP közleményében arról ír, a szombati nap a sajtó és a sajtószabadság rendszerváltás utáni gyásznapja. Kunhalmi Ágnes a párt budapesti elnöke közölte, a Népszabadság az elmúlt 25 évben az ellenzéki újságírás egyik legmeghatározóbb orgánuma volt és szombaton “gyakorlatilag lekapcsolták”, amire nem lehet indok a veszteségesség. Véleménye szerint az ügy hátterében Rogán Antal helikopterügye, és a Matolcsy György jegybankelnök körüli botrányok állnak. Hozzátette, „amivel a Fidesz nem ért egyet, az nincs“.
Legyen világos mindenkinek, hogy az, ami ma a Népszabadsággal és újságíróival történt, az minden újságírót elérhet Magyarországon
– mondta.
Forrás: MTI/Facebook/Index.hu/24.hu
Fotó: WEB
Facebook
Twitter
YouTube
RSS