Horváth András állítása szerint több fideszes országgyűlési képviselő és például Varga Mihály is már azelőtt tudott az adócsalások rendszeréről, hogy ő erről tájékoztatta volna a politikusokat, sőt úgy tudja, hogy a Fidesz frakciója 2011 tavaszán egy ülésén foglalkozott is ezzel témával. A volt adóellenőr erről szerdán beszélt, miután az Országgyűlés Számvevőszéki és költségvetési bizottsága ellenőrző albizottságának ellenzéki tagjaival találkozott.
Horváth András azt mondta, 2007-től alakult ki a nagy értékű adócsalások “védelmi rendszere”, amikor az adóhatóságot regionális szintre szervezték és olyan emberek kerültek magas vezetői posztokba, akik “a másik oldalról érkeztek”. Úgy fogalmazott: hogy ciklusokon átnyúló problémáról van szó, hiszen a szervezet 2007-es átalakításakor kerültek olyan emberek a meghatározó vezetői posztokra, akik rontották az ellenőrzés hatékonyságát, és olyanokat állítottak félre, akik addig segítették a munkát. Abban reménykedtek, hogy a kormányváltás után ők elkerülnek onnan, de megerősödtek – hangsúlyozta a volt adóellenőr. “Tele van az adóhivatal parkolópályán lévő emberekkel” – közölte, azokkal, akik hozzá hasonló lelkiismerettel próbálták megállítani az adócsalásokat, de vagy elküldték, vagy parkolópályára állították őket: lefokozás után alibifeladatokat adtak nekik.
Horváth szerint ezen emberek mögött olyan oligarchák állnak, akik érvényesíteni tudják az akaratukat bármely kormányon, ezért is működhet a rendszer a 2007 óta dolgozó mindhárom kormány alatt. Hozzátette: a legnagyobb kiskereskedelmi láncok és a nagy exportőrök a leginkább érintettek ebben a rendszerben. Neveket nem mondott.
Az eredetileg bizottsági ülésnek tervezett tanácskozásra a kormánypárti tagok nem mentek el, így ülést formálisan nem lehetett tartani. Az eseményen Horváth András hangsúlyozta: a rendszerszintű korrupció feltárásában mindenkinek, így a politikának is össze kell fognia és “aki nem támogatja ezt, csak hallgat, arról a választópolgárok mondanak majd ítéletet”. Bemutatott egy olyan dossziét, amelyben konkrét bizonyítékok is vannak, például egy 29 milliárdos nem megfelelően feltárt adócsalásról.
mti
Facebook
Twitter
YouTube
RSS