Áll a bál a Magyar Postagalamb Sportszövetségnél, miután kiderült, hogy hosszú időn szórhatta el indok nélkül a szövetség pénzét, sok esetben saját családtagjait is haveri körét hizlalva az előző elnökség – tudta meg a PestiSrácok.hu. A zűrös pénzügyek miatt több feljelentés történt a közelmúltban, az elnöknek mégis kemény harcokat kell vívnia az elnökségben egyelőre többségben lévő régi garnitúrával. Azokkal, akik a birtokunkba került számlák alapján rendkívül jól jártak a korábbi időszakban. Többek között közpénzmilliók landoltak Lajosmizse milliárdos vállalkozójánál, a Magyar Postagalamb Szövetség elnökségi tagjánál, de a nemzetközi szövetség elnöke párjánál – aki mellesleg a sárospataki egyetem augusztusban bukott rektora – és annak lányánál is. A konferencia összköltségének pedig a negyedét logóhasználatért fizették ki a nemzetközi szövetségnek. Mindez akkor történik, amikor Magyarország a 2026-es postagalamb-olimpia megrendezésének fő esélyese.
Ugyan miért tartana közérdeklődésre számot egy, még csak nem is tömegeket vonzó, nem kirakatsport szövetségének kálváriája? – tehetnék fel a kérdést. Ezért talán nem árt, ha tudják: nem akármilyen sportágról beszélünk, hanem egy olyan évszázados múltra visszatekintő különleges sportról, amelyben mi, magyarok a világ egyik legjobbjai vagyunk. Az 1882-ben alapított Magyar Postagalamb Sportszövetség Európa egyik legrégebbi társulása. Világversenyeken szerepelnek kimagasló eredménnyel a magyar galambászok, napjainkban körülbelül kétezren. Nem véletlen, hogy éppen Magyarország a 2026-os postagalamb-olimpia megrendezésének legfőbb esélyese.
Ugyanakkor mégsem csak egy nagy hagyománnyal bíró sportszövetség szétzilálásáról szól ez a történet, hanem kirakatpéldája annak, hogy tehetős, az előző rendszerből itt felejtett kiskirályok a régi kommunista attitűdöt alkalmazva hogyan teszik zsebre, amiről azt gondolják, az nekik jár. A Magyar Postagalamb Sportszövetségnél feltárt jogsértések helyenként annyira pofátlanok, hogy minden biztosítékot kivernek.
Suttyomban eladott kft. és NAV-nyomozás
Július végén tört ki a botrány a 150 éves múltra visszatekintő szövetség körül, amikor egy ellenőrzés megállapította, hogy komoly pénzügyi visszaélések történhettek a múltban. A vizsgálat előzménye, hogy az elmúlt négy évben, amióta új elnök irányítja a szövetséget, minden évben marad pénz a kasszában. Mára a százmilliót is meghaladja a tartalékuk. Ez joggal vetette fel a kérdést, hová tűnhetett a pénz ezt megelőzően, amikor kiadásaik, állandó költségeik nem változtak, legfeljebb emelkedtek az infláció miatt.
A Magyar Postagalamb Sportszövetség ellenőrző testülete megállapította, hogy a szövetség száz százalékos tulajdonában lévő céget, a Szaklap Kft-t 2018-ban előbb titokban megpróbálták egyszerűsített eljárásban megszüntetni, majd a küldöttgyűlés döntése, megkérdezése nélkül, gyakorlatilag a tulajdonos háta mögött, a következő évben jogtalanul eladták. Arra egy adóellenőr jött rá, hogy a céget azért hozhatták létre, hogy abba tolják ki a sportszövetség pénzét. A Szaklap Kft. vagyonát pedig a szövetség akkori vezetése úgy költötte, mintha a sajátjuk volna.
A vizsgálatot követően az illetékesek büntetőfeljelentést tettek a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, ahol jelenleg is nyomoznak.
Milliók konferenciaszervezésre és rendezésre saját érdekeltségű cégeknek, méghozzá közpénzből
A PestiSrácok.hu birtokába került több olyan számla, ami világosan megmutatja, mi történt, hogyan pumpálták ki a milliókat a szövetség elnökségi tagjainak köreibe tartozó cégekbe, sőt, olykor konkrétan saját maguknak. A legkirívóbb példa éppen 2018-ban történt.
Ebben az évben a Magyar Postagalamb Sportszövetség 22 millió forint támogatást kapott egy nemzetközi konferencia megszervezésére. A találkozóra éppen a szövetségben akkor is és azóta is elnökségi tag Garaczi János családjának tulajdonában álló lajosmizsei Régi Tanyacsárdában került sor. Bár a három vagy négy napos eseményről részletes beszámolókat, programot sehol sem találtunk, a néhány megjelent sajtóhír még abban is eltér, mennyi ideig tartott a tanácskozás. Az egyik tudósításban megjelent galambröptető fotón legjobb esetben húszan láthatók. Belső információink szerint nem is voltak ennél sokkal többen. Ehhez képest a birtokunkba került számlák, bizonylatok 45–60 főről szólnak, és még csak nem is ez a legszembetűnőbb.
A V4-konferenciára való hivatkozással többen is nyújtottak be számlákat. Van, aki többet is. Az egyik fő számlázó a Tanya Csárda Kft., ahol az esemény zajlott. Ők kaptak szállásra, ételre-italra, terembérletre, de még ezen felül is valamire, összesen durván 4,5 millió forintot. A konferenciának a szervezését, illetve rendezését két cég számlázta le, és egyik sem független a galambászok szövetségének vezetésétől. Ezen kívül kiadványok nyomdai előkészítésére is jutott éppen annak az egri vállalkozónak, aki az ellenőrző vizsgálatok alapján a szövetség tulajdonát képező Szaklap Kft-t is megvehette, a küldöttgyűlés tudta és jóváhagyása nélkül.
Na de nézzük a számokat – mennyit is lehet keresni egy galambászkonferencia szervezésével, és kiknek juthatott a 22 milliós Széchenyi Programiroda-támogatásból…
Egy 2018. augusztus 5-én kiállított számla 45 fő részére szállás jogcímen, idegenforgalmi adóval 1 millió 708 ezer forintot tartalmaz. A számlázó a Tanya Csárda Kft.
Egy ugyanazon a napon kiállított számla összesen 1 millió 23 ezer forintot tartalmaz terembérlet címen. A számla kiállítója a Tanya Csárda Kft.
Kettő nappal később, augusztus 7-én érdekes gyűjtőszámlát állítottak ki étel és ital címen, 45 főre. A számla végösszege 1 millió 878 ezer forint kerekítve.
Családban marad…
Az ominózus V4-konferencia megszervezésére nagyon komoly energiát és persze összeget is fordítottak. A szervezés és rendezés jogcímen kiállított számlák mögött – mit ad Isten – a nemzetközi szövetség elnöke élettársának, illetve annak lányának a cégét találtuk.
A World Flexagon Kft. 2018. augusztus 17-én négyhavi díjat számlázott, összesen 1 millió 600 ezer forint összegben. Az Educatio ’98 Kft. a konferencia megrendezését fizettette ki a szövetséggel. Az első számla összege 2 millió forint plusz áfa, a második 1 millió 350 ezer forint plusz áfa. Érdekesség, hogy mindkét számlán ugyanaz a dátum szerepel – augusztus 16. –, még a fizetési határidő is megegyezik. A számlákat egy nappal a World Flexagon szervezésre kiállított számlája előtt írták meg, kísértetiesen hasonló kézírással.
Mindkét cég székhelye Eger. Az Educatio ’98 Kft. tulajdonosa az Opten szerint dr. Horváth Ágnes, aki mellesleg Bárdos Istvánnak az élettársa, aki a Magyar Postagalamb Sportszövetség korábbi elnöke és jelenleg is a nemzetközi szövetségnek, az FCI-nek az elnöke. Horváth Ágnes egyébként, aki nem ismerné, a sárospataki egyetem rektora volt, mielőtt augusztusban menesztették. Hogy a családi kötelékeknél maradjunk, a World Flexagon Kft. tulajdonosa pedig nem más, mint Horváth Ágnes lánya, R. Zsófia…
Ha már a Széchenyi Programiroda dokumentációra, kiadványokra is szánt pénzt, hát azt is saját érdekeltségi körbe fizették ki. Két számlát találtunk nyomdai előkészítésre a V4-konferenciához kapcsolódóan: mindkettőt F. Sándor Mihály egri egyéni vállalkozó állította ki, akinek a címe azonos R. Zsófia címével az elektronikus cégadatbázis szerint. Igaz, Sándornak egyébként csak 800 ezer jutott…
Ha a fent sorolt számlák tételeit összeadjuk, durván 10 millió forint jön ki – ennyi biztosan a szövetségben érintettek körébe tartozó vállalkozóknál landolt. Mindjárt megmutatjuk azt is, hova ment a többi, de előbb nézzük meg, hogy magyarázza a magyarázhatatlant a csárdatulajdonos elnökségi tag.
Ez volt minden idők legcsodálatosabb és legszakmaibb konferenciája
Megkerestük első körben a Tanya Csárda Kft. egyik tulajdonosát, a Magyar Postagalamb Sportszövetség elnökségi tagját, nem tartja-e aggályosnak, hogy éppen az ő cégük nyert milliókat a V4-konferencián. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy melyik számla végösszege miért annyi, amennyi, és hányan is vettek részt a konferencián. Azt is megkérdeztük, hogy a közpénzből finanszírozott rendezvénynél ezeket a létszámokat rögzítették-e, igazolható-e.
Garaczi János több nap elteltével küldött válasza a kérdések felét sem válaszolta meg; helyette hosszú sorokban méltatta, milyen rendkívüli is volt az esemény 13 ország részvételével. Állítása szerint a négy napos eseményen összesen 90 vendég volt. De álljon itt a vállalkozó válaszlevele szóról szóra…
Sehogy sem jön ki a V4-matek…
Garaczi István válaszából az nem derül ki, hogy összesen hány szállóvendég volt. A Tanya Csárda Kft. által kiállított számla szerint 45 fő. Ennyi személy elszállásolására számlázott a csárdát működtető cég 1,7 millió forintot. A Tanyacsárda honlapja szerint vendégházukban 15 fő, úgynevezett gerendaházukban 16 fő szállásolható el. A két szálláshelyen összesen 12 szoba van, amelyekben hivatalosan 31 fő szállásolható el. A honlapon feltüntetett aktuális árak szerint – ennél 2018-ban csak olcsóbb lehetett itt megszállni – összeadtuk, hogy ha a vendégek három éjszakát maradnak, a hivatalos árak szerint mennyit kellene az összes szobáért fizetni. A vendégház szobái együtt egy éjszakára 119 500 forintra jönnek ki, míg a gerendaház esetében az összes szoba egy éjszaka foglalása esetén 266 800 forintra jön ki. Ha a kettőt összeadjuk és felszorozzuk hárommal, akkor is csak 800 ezer forint a végösszeg a leszámlázott 1,7 millió forinttal szemben.
Van még ugyan egy lovas kempingjük is, ahol egy lakókocsi esetében a bérleti díj 2050 forint, sátor esetén 1200 forint fejenként – de nem feltételezhető, hogy a vendégek egy része lakókocsit vagy sátrat hozott volna magával, hogy a Tanyacsárda el tudja helyben, saját ingatlanja területén szállásolni őket. A konferencia költségösszegzésében a Tanyacsárdán kívül egyetlen másik szálláshely van feltüntetve, a Geréby-kúria, amelyért reggelivel, idegenforgalmi adóval együtt 28 800 forintot fizettek.
Hogy hol aludt három éjjelen át 14 ember, az talány. Netán összezsúfolódtak volna hatvanan tizenegy szobában, egy-egy ágyban többen is? Ez esetben meg a szobaár tűnik borsosnak. Szóval talány az is, a Tanyacsárdában hogy jött ki a matek…
15 ezer eurós, vagyis 5 milliós logóhasználat
További érdekesség, hogy a V4-konferencia költségeinek összegzése szerint az összes kiadás 19 millió 35 ezer forint volt áfával. A kiadások sorában kiemelkedően magas egy tízezer eurós és egy ötezer eurós összeg, együttesen forintban 4,8 millió forint, amit licencdíj címen, kvázi logóhasználatért fizettek ki a Bárdos István elnökölte FCI-nek. Ez a közel ötmillió forint a konferencia összköltségének az egynegyede.
Ugye nem felejtették el? A postagalamb V4-konferencián mindeközben Bárdos élettársa és annak lánya is jól keresett: ők ketten konferenciaszervezésért és rendezésért durván 5 millió forintot kaptak. Ehhez jött még a Horváth Ágnes lányával azonos címen lévő egyéni vállalkozó férfi 800 ezre a nyomdai előkészítésre.
Folytatjuk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS