Az idén nyolc tonnányi pet-palackot és egyéb hulladékot gyűjtöttek össze a Pet Kupa résztvevői a Tiszán és annak árterében. A mennyiség több mint fele, 4.500 kilogramm leválogatott és újrahasznosításra alkalmas hulladék, amely valahogy mégiscsak a Tiszába jutott. A szervezők eredetileg a folyót évről-évre elborító szeméthullámok felszámolásáért hozták létre az egész évben zajló rendezvényt, amelynek egyik szakaszában az összegyűjtött hulladékból hulladékhajókat-építenek.
Mint a szervezők írják a, PET-kupát a Tiszán mára rendszeressé váló műanyag-zajlás miatt hozták létre, hogy megpróbálják útját állni az ismétlődő szennyezési hullámoknak, és felderíteni a legnagyobb lerakóhelyeket. A PET Kupa lényegében egész évben zajlik, a résztvevők összehangolt vagy egyéni akciók során próbálnak minél több hulladékot gyűjteni, a fő cél a folyó, illetve az ártér megtisztítása, valamint a térségben keletkezett otthoni hulladék szelektív gyűjtése és újrafelhasználása. A Tiszából, az ártérből és a környékbeli településekről összegyűjtött hulladék ezután az újrafelhasználás jegyében látványos átalakuláson megy keresztül a nagyközönség szeme láttára. A hulladékból készített „hajók” akkor nyerik el a PET hajó címet, ha megfelelnek a rájuk vonatkozó kiírásoknak. Az egyhetes folyami verseny során aztán a kizárólag megújuló energiával (pedál, lapát, vitorla, stb.) hajtható hajók a vízen is kipróbálhatják teherbíróképességüket. Azok a hajóegységek, amelyek megfelelnek ezeknek a feltételeknek, elnyerik a PET hajó címet, a legénység tagjai pedig a PET Kalóz elnevezést. Idén az NHKV csapata is részt vett az eseményen, tapasztalataikról érdeklődtünk.
Az NHKV milyen megfontolásból vállalta a részvételt a PET-kupán, hogyan készültek rá?
Fontosnak tartjuk, hogy az NHKV Zrt. nyitott legyen hasonló kezdeményezésekre, hiszen nekünk ténylegesen a hulladékgazdálkodás tölti ki a mindennapjainkat, és nem árt ha az ember beleveti magát a sűrűjébe és kézzel foghatóan tapasztalja a szennyezést a hulladékgazdálkodás legalapvetőbb szintjén mint például a szemétszedés. Szeretnénk a továbbiakban is támogatni hasonló rendezvényeket illetve megjelenni rajtuk lehetőségeink szerint. A felkészülés abból a szempontból nehézkesen ment, hogy abszolút új indulókként nem volt meg az a tapasztalatunk, amivel a rutinosabb csapatok már rendelkeztek, és bár a szervezők előzetesen igyekeztek jó tanácsokkal ellátni, végül mégiscsak a helyszínen szembesültünk olyan problémákkal, amire nem gondoltunk. A hajótervünk egyébként igen egyszerű volt, nem szerettük volna elsőre bonyolítani az építést. Mindenesetre jövőre már jóval több tapasztalattal és ötlettel vághatunk neki a feladatnak.
Milyen benyomása volt a csapatnak a víz és a vízpart szennyezettségét illetően?
A Tisza és annak élővilága csodálatos megőrizendő örökségünk, így különösen rossz volt látni mekkora mennyiségű szemét gyűlik fel az ártérben és közvetlenül a parton. A PET-kupa neve nyilván nem véletlen, hiszen a pet-palackok azok, amik a víz tetején úszva és el nem merülve szemet szúrnak az embernek. A szennyezettséget illetően talán legbeszédesebbek a számok: a csapatok 8 tonnányi pet-palackot és egyéb hulladékot gyűjtöttek össze. A mennyiség több mint fele, 4.500 kilogramm leválogatott és újrahasznosításra alkalmas hulladék. Mindezt úgy, hogy fájó szívvel csorogtunk tovább a kisebb szennyeződéseknél, elsősorban a nagyobbakra koncentrálva, fizikailag egyszerűen képtelenség lett volna mindent összegyűjteni, amit láttunk.
Milyen típusú hulladékokkal találkoztak, melyből volt a legtöbb?
Mint azt előbb már említettem, elsősorban a pet-palackok voltak túlsúlyban. De ugyanúgy gyűjtöttünk üveg, vagy fémhulladékot is. A legkirívóbb egy rothadó disznótetem volt, amivel találkoztunk, bár ez legalább szerves hulladék. A szennyeződések alapján jól látható volt, hogy az egészen friss palackok és üvegek mellett sok olyat is gyűjtöttünk, amik már jóval régebb ideje sodródhattak a vízen illetve állapodtak meg a parton. Meglepően sok ruhadarabot is gyűjtöttünk, például több pár papucsot is zsákoltunk utunk során.
Kinek ajánlanák a PET-kupán való részvételt?
Gyakorlatilag mindenkinek ajánlanánk, aki a szívén viseli környezetünk helyzetét, alakulását. Aki tevékenyen is részt venne abban, hogy az életterünk egy kicsit tisztább, élhetőbb, természetesebb legyen. De remek összetartó program is a közösen végzett feladat, és annak biztos tudata, hogy valami hasznosat csinálunk. Jó hangulatot eredményez, céges csapatépítő tréningnek is kiválóan alkalmas.
Milyen személyes élményekkel gazdagodtak?
A hangulat igazán családias volt, és a szervezők igyekeztek mindent megtenni annak érdekében, hogy ne legyenek fennakadások az utunk során, pedig igen sok embert kellett koordinálni. A vízi szakaszokon folyamatosan vízi mentők és folyami járőrök tartottak velünk, ezzel is növelve a biztonságérzetünket. Az előzetes várakozásainkkal ellentétben azonban a hajónk igazán stabilan úszott a vízen, nem egy lélekvesztőn kellett megtennünk a szakaszokat ez mindenképp megnyugtató volt. Biztosan mindenkinek meg van a maga szép emléke erről, a valamivel több mint egy hétről, mi talán a hajóépítést élveztük legjobban.
Kezdőkép: NHKV Zrt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS