Szeptemberben áll bíróság elé az Állami Egészségügyi Központ volt vezetője, a Gyurcsány-kormány egykori titokminiszterének testvére, Szilvásy István – tudta meg a PestiSrácok.hu. Noha az Egymásért alapítvány botrányába is belekeveredett volt kórházigazgató kapcsán korábban milliárdos összegekről szólt a fáma, Szilvásynak és társainak mindössze öt és félmillió forintos vagyoni hátrány okozásáért kell majd felelnie a bíróság előtt.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Szeptember 17-én kezdi tárgyalni a Pesti Központi Kerületi Bíróság az Állami Egészségügyi Központ volt főigazgatójának, Szilvásy Istvánnak a büntetőperét – értesült a PestiSrácok.hu. Szilvásy György volt titokminiszter testvérét és bűntársait hűtlen kezeléssel vádolja a Fővárosi Főügyészség. Az ügyben májusra, illetve júliusra is kitűztek határnapokat, ám tárgyalásra végül nem került sor. A főügyészség vádja szerint Szilvásy István a kórház főigazgatójaként 2007 októberében fiktív megbízási szerződést kötött egy tanácsadó céggel, majd 2008 februárjában főorvosként alkalmazott egy férfit, aki érdemi munkát nem végzett és be sem járt a kórházba. Emiatt a Fővárosi Főügyészség az Állami Egészségügyi Központ volt főigazgatójával és két társával, K. Sándorral és V. Zoltánnal szemben folytatólagosan elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmény miatt emelt vádat részben fiktív vállalkozási szerződés, illetve színlelt foglalkoztatásra irányuló munkaszerződés megkötése miatt. Az általuk okozott kár megközelítőleg öt és fél millió forint.
Milliárdos károkozás miatt tettek feljelentést
Az ügyben még 2010 júniusában kezdett nyomozni a XIII. kerületi rendőrkapitányság hűtlen kezelés miatt, majd egy évvel később, 2011. május 5-én a volt főigazgatót gyanúsítottként hallgatták ki. A HM Állami Egészségügyi Központnál történt állítólagos visszaélések miatt a 2010-es kormányváltás után Hende Csaba honvédelmi miniszter belső vizsgálatot rendelt el, majd 2012 nyarán feljelentést is tett, mivel a nyugállományú dandártábornok által 2007 és 2010 között vezetett ÁEK-nál és intézményeinél, valamint a honvédkórház honvédelmi tárca által felügyelt jogelődjeinél gazdasági bűncselekmények gyanúját is felvető szabálytalanságot tárt fel a Honvédelmi Minisztérium belső ellenőrzési főosztálya. A volt kórházigazgató mellett a miniszter által kezdeményezett, néhány évvel ezelőtti feljelentés „karcolgatta” az egykori gazdasági igazgató és pénzügyi osztályvezető felelősségét is. A vizsgálat akkori közlése szerint a honvédkórház és jogelődjei többmilliárdos értékben, a közbeszerzés megkerülésével, egyedi megrendelés alapján szereztek be gyógyszereket, illetve százmilliós értékben rendeltek meg higiéniás takarítást a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok alatt. A vizsgálat megállapításai azt sem zárták ki, hogy többször szándékosan nem írtak ki pályázatot.
Az Egymásért alapítvány ügyében is előkerült a neve
Szilvásy György testvére ugyanakkor nem csak az általa irányított intézmény vélt vagy valós gazdasági visszaélései miatt, hanem a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legsúlyosabb titkosszolgálati botránya kapcsán is reflektorfénybe került. 2007-ben ugyanis kiderült, hogy a milliárdos csalási és csempészési üggyel összefüggésbe hozott Egymásért alapítvány anyagilag támogatta a Szilvásy István által vezetett BM-kórházat. De a szervezett bűnözéssel és az azóta már vesztegetéssel vádolt egykori NBH-s vezérekkel bűnös kapcsolatba került „jótékonysági szervezet” munkatársai közé tartozott Gyurcsány egykori fő bizalmasának másik fivére, Szilvásy Péter is. Ismert, a vád szerint az Egymásért alapítvány 2005-ben és 2006-ban adófizetés nélkül hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azt értékesítették. Így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. Az alapítvány egykori vezetőjét, a jogerős börtönbüntetéséből nemrég szabadult Földesi-Szabó Lászlót – társaival együtt – adócsalásért hat évre ítélték 2012 novemberében. Ám a volt rendőr még a jogerős ítélet előtt, bízva a kedvezőbb elbírálásban, kitálalt az ügyészségnek az alapítvány valódi céljairól. Kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a legmagasabb rangú titkosszolgák kifizetőhelyeként működött évekig. Ennek az ötlete – Földesi-Szabó szerint – Jakubinyitól származott, de az alapítvánnyal összefüggő hálózat nyilvánvaló, hogy nem működhetett volna a polgári elhárítás akkori vezetőinek jóváhagyása és a nagypolitika tudta nélkül. Jakubinyi – pénzbeli – szolgálataiért cserébe azt kérte a titkosszolgálati vezetőktől, hogy simítsák el büntetőügyeit. Földesi-Szabó szerint ebben az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal vezetői partnerek voltak. A volt főigazgató, Galambos Lajos mintegy 150 millió forintot, a cég műveleti osztályvezetője, Gyarmati György 100 milliót forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Utóbbi bűncselekmények miatt Jakubinyi és az NBH volt vezetőivel szemben jelenleg is eljárás folyik a Kaposvári Törvényszéken.
Címlapfotó: nava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS