Hűtlen kezelés, különösen jelentős értékre elkövetett gazdasági csalásban és fedezetelvonásban való bűnrészesség gyanújával tett feljelentést az Altus-kölcsönök kapcsán a Legfőbb Ügyészségen Budai Gyula. A politikus a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, megunta a hatóságok teszetoszaságát az ügyben, hiszen nemcsak a nemzeti bank álláspontja áll évek óta a nyomozók rendelkezésére a jogosulatlan pénzügyi tevékenységről, hanem Dobrev Klára vallomása is, amelyből egyértelműen kiderül, hogy Czeglédy Csaba kérésére nem a kölcsönszerződésben szereplő, hanem egy másik cég, a Human Operator Service Kft. számlájára utaltak egy 35 milliós kölcsönt. Erre azért került sor, mert Czeglédy munkaerő-kölcsönző cége ellen egy hónappal azelőtt végrehajtás indult és bankszámláit zárolták. A történet pikantériája, hogy a kölcsönszerződést Czeglédy és Dobrev írták alá. Czeglédy esetében a fentiek miatt már vádat is emeltek, a cselekmény az ellene folyamatban lévő büntetőügyben a vád része; Dobrev Klárát, aki lehetővé tette a vád szerinti különösen jelentős értékre elkövetett csalást, felelősségre sem vonták – mondta Budai Gyula.
Az elmúlt napokban Budai Gyula több Facebook-posztban is foglalkozott Gyurcsány családi cége Czeglédy Csabának nyújtott kölcsöneivel. Előbb a kölcsönszerződéseket mutatta be és arra a furcsaságra mutatott rá, hogy teljesen eltérő kamatozással kölcsönöztek, négyszer egymás után, gyakorlatilag üzletszerűen. Mindezt úgy, hogy az Altus-nak nem volt a nemzeti banktól engedélye semmilyen pénzügyi tevékenységre. Majd Dobrev Klárának a Czeglédy büntetőügyében született tanúvallomásában szúrta ki, hogy a negyedik, 35 milliós kölcsönt nem a szerződés szerint, a Human Operator Zrt. számlájára, hanem egy másik számlaszámra utalták át. Amikor a nyomozó megkérdezte, mi volt ennek az oka, először a könyvelőre akarta tolni a felelősséget azzal, hogy nem személyesen utalta el a pénzt, majd azt mondta, végül is azért arra a számlára utaltak, mert a Csaba így kérte.
Budai Gyula a PestiSrácok.hu-nak adott exkluzív interjúban kifejtette: egyértelműen felmerül a különösen jelentős értékre elkövetett gazdasági csalásban van bűnrészesség, illetve fedezetelvonás. Az történt, hogy egy kifizetetlen üzletrész miatt egy hónappal a negyedik kölcsön folyósítása előtt végrehajtást rendeltek el a Human Operator Zrt. ellen és minden pénzforgalmi számláját zárolták. Ha arra a számlára utalják az összeget, azonnal át kellett volna vezesse a pénzintézet a végrehajtó számlájára. Czeglédy Csaba, akit meg is vádoltak ennek kapcsán gazdasági csalással, közreműködők nélkül nem tudta volna elkövetni a bűncselekményt. Azaz Dobrev Klárának, mint a kölcsönszerződést aláíró Altus-vezetőnek a közreműködése a bűncselekmény eszközcselekménye.
Budai Gyula emlékeztetett, hogy közel három éve fordult a jegybank pénzügyi felügyeletéhez az Altus-kölcsönök kapcsán, akik meg is állapították a szabályszegést, és meg is büntették Gyurcsányék cégét, ugyanis semmilyen engedéllyel nem rendelkeztek pénzügyi tevékenységhez. Az Altus ráadásul nemcsak Czeglédy cégének, hanem magánszemélyeknek és a Demokratikus Koalíciónak is kölcsönzött. Dobrev Klára a nemzeti banknak írt levelében ezt azzal indokolta: nem bíznak a maffiaállam által irányított bankok rendszerében.
A jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt hiába a jegybanki elmarasztalás, három éve nem történik büntetőjogi felelősségre vonás. Az ügy azóta csak hízott. Előbb a Budai Gyula elleni perekben, majd most a Deutsch Tamás elleni perben mondta ki jogerősen a bíróság, hogy nem állítottak valótlant, amikor arra tettek utalást, hogy mivel az Altus 1,5 milliárd forint értékű uniós támogatást kapott, az is felmerül, hogy a kölcsönöket ebből a forrásból nyújtották. Az pedig hűtlen kezelés. Mindehhez jön most a gazdasági csalásban való bűnrészesség lehetősége. Budai Gyula a mindezt alátámasztó okiratokat átadta a Legfőbb Ügyészségnek.
Kérdésünkre a volt elszámoltatási kormánybiztos arról is beszélt: sokan őt vonják kérdőre, miért nem sikerült végigvinni az elszámoltatást, miért úszhatták meg számos esetben a nemzeti vagyont kijátszó baloldali magas rangú politikusok. Mint mondta, ők minden esetben, ahol felmerült a bűncselekmény gyanúja, elvégezték a vizsgálatot, megtették a feljelentéseket, átadták a vizsgálatok iratait, de számos esetben szüntették meg a büntetőeljárást vagy mentették fel bizonyíték hiányában az érintetteket.
Fotók: Külügyminisztérium sajtóosztálya
Facebook
Twitter
YouTube
RSS