Az Európai Unió átvette a stafétát Soros hálózatától – legalábbis erre enged következtetni, hogy a Telex uniós forrásból külön címke alatt jelenteti meg a hazánkat lejárató cikkeket, amelyeket Brüsszel fizet. A Transzparens Újságírásért Alapítvány legfrissebb elemzésében górcső alá veszi, hogyan is ír a Telex, ha az EU adja hozzá a pénzt.
Sorra jelentek meg a Telex felületén egyoldalú, kormánykritikus politikai narratívák mentén megfogalmazott cikkek EU-s témákkal kapcsolatban – írja legújabb elemzésében a Transzparens Újságírásért Alapítvány, kiemelve: a cikkekben az a közös, hogy azok elkészültét az EU finanszírozza. A finanszírozáshoz szükséges pályázat részletei azonban nem elérhetőek, és azokról sem a Telex, sem pedig az EU illetékes szerve nem nyilatkozik. A cikkben kifejtik: tavaly szeptember 1-je óta ír cikkeket a Telex.hu „EP 2024” címke alatt, és a portál maga is jelzi, hogy ki áll a cikkek hátterében az alábbi szöveggel:
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány ezeket a cikkeket vizsgálva arra jutott, hogy az írásokban cikkekben feltűnően sokszor jelenik meg a kormány és a kormánypártok negatív kontextusban. Mint kifejtik,
2023. szeptember 1. és 2024. január. 16. között összesen 99 cikk született a címke alatt. A cikkek egy részében nincs említve a kormány, de amiben említve van, azon cikkek 93 százalékában inkább negatív kontextusban, 7 százalékban semlegesen.
Ezzel szemben az Európai Uniót, azaz a finanszírozót 9 százalékban semlegesen, míg 91 százalékban pozitívan mutatják be. Az elemzés példákat is bemutat, hogyan alakítja ki a Telex azt a narratívát, hogy az Európai Unió a pozitív, míg a magyar kormány és a kormánypártok a negatív szereplői a vitáknak. A Transzparens Újságírásért Alapítvány kérdésekkel is fordult az illetékesekhez, azt firtatva, a Telex mekkora összegű támogatást nyert el ennek a projekt megvalósítására, meddig tart az együttműködés, és milyen kötelezettségeket vállalt cserébe a portál. Válasz eddig nem érkezett…
Forrás: Transzparens Újságírásért Alapítvány; Fotó: MTVA/Bizományosi/Faludi Imre
Facebook
Twitter
YouTube
RSS