Nagyon elege lehet a Soros-hálózatnak abból, hogy Budapesten kívül sem a balliberális politikusok, sem az emberi joginak füllentett politikai aktivisták nem érnek el semmilyen sikert. Az természetesen fel sem merül a nyílt társadalom haladó híveiben a kudarcok okaként, hogy a nevezettek semmiféle érdemleges üzenettel nem képesek megkínálni a vidéki lakosságot, ezért inkább a vidéki haladó sajtó hiányában és persze a mindent elnyomó kormánypropagandában jelölik meg a bajok forrását. Kiadták hát a jelszót: „legyen vidéki haladó újságírás!”, és lehet, hogy lesz is. Láthatóak már kisebb próbálkozások, és ezek utóéletéből azonnal körvonalazódott az is, hogy a vidéki újságírás a Soros-hálózat számára hivatkozások legyártását jelenti a vidéki balliberális politikusoknak.
Az egykori Index-főszerkesztő, Dudás Gergely projektje, a vidéki tudósítók hálózatát tervező Politis elbukott, mielőtt elindult volna, mert nem jött össze elég támogatás rá a médiafogyasztó lakosságtól. A Soros-hálózat és a baloldal azonban bizonyára nem mond le ilyen könnyen a 88 vidéki választókerületről. A Nyílt Társadalom Alapítvány (OSF) budapesti ügyvivője nemrégiben közölte is, hogy Soros ellentámadásba fog lendülni az őt ért úgymond kormányzati támadások miatt. Ugyanakkor a szintén a milliárdos tőzsdespekuláns által pénzelt Átlátszó.hu pályázattal próbál vidéki újságírókat toborozni. A portál tisztességes pénzt ajánl olyan újságírók tényfeltáró cikkeiért, akik korábban a megyei sajtóban dolgoztak.
A megyei lapok azonban korábban mind baloldali kézen voltak, tehát Soros oknyomozó portálja felkarolja és egyúttal közvetlen hatókörébe vonja a vidéken erős beágyazottságú, garantáltan baloldali meggyőződésű helyi véleményformálókat, akikben jó eséllyel személyes harag is munkál a kormánnyal szemben. Elkezdődött tehát az alulról történő építkezés. Abból sem csinálnak titkot, hogy Soros Nyílt Társadalom Alapítványa (OSF) pénzéből fizetnék ki a cikkek tiszteletdíját. A milliárdos, aki csak tavaly 16 millió dollárt (4 milliárd forint) költött lélegeztetőgépek és CT-gépek helyett az Orbán-kormány nemzetközi befeketítésére, szivarzsebből kicsengetheti a tényfeltáró cikkek honorját.
Alig hirdette meg a pályázatát az Átlátszó, máris megjelent egy másik csatornán csorgatott Soros-pénzből összehozott „tényfeltáró” cikk egy szombathelyi ügyről, amely a tényekkel ugyan hadilábon áll, viszont a városi MSZP–DK–Együtt–civilek-frakció rögtön erre hivatkozva szállt bele a Fidesz helyi országgyűlési képviselőjébe.
Alternatív cégtörténet Szombathelyen
A rendszerváltást túlélte, de utána 2004 végére becsődölt a német tulajdonban lévő, szombathelyi Styl ruhagyár, és felszámolási eljárás indult ellene. Tíz évig állt felszámolás alatt, de tovább működött a város fontos munkaadójának számító gyár, majd 2014-ben a kormány 1,47 milliárdot adott Szombathelynek, hogy rendezze a cég tartozásait a felszámoló felé. A vállalat ekkortól Styl Fashion Invest Kft. néven működik, béremelések jöttek, tanműhelyt létesítettek a gyárban, de továbbra sem tudott megélni a piacról. Lassan elmaradtak a beszállítók, a rendelések, sokan kiléptek, az önkormányzat pedig 2017-ben újabb, 120 milliós segélykölcsön mellett döntött, hogy megóvja a gyárban megmaradt 600 ember munkahelyét.
A Transparency International támogatásával nemrégiben megjelent cikk azt sugallja, hogy Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője azért támadja a céget, mert elérték, amit akartak, átfolyattak egy csomó pénzt, és nincs már szükségük a Stylre. A cikk állítása szerint a belügyminisztérium juttatta a pénzt a szombathelyi önkormányzathoz, és annak nagyobb része a Pintér Sándorral üzleti kapcsolatban álló felszámolóhoz, Dr. Varga Jenőhöz került, aki ezután a saját, adósságba került cégét is becsődöltette. Az ellenzék szerint az állam adott egy csomó pénzt a Stylnek, de végülis nem mentették meg, nem fejlesztettek, csak kifizették az adósságot, lesápolták, most pedig hagyják bedőlni az egészet. Az ilyen téren feltehetően széles körű ismeretekkel rendelkező Czeglédy Csaba is azt állította, hogy magánzsebek szívják fel az közpénzeket.
Megmenthetetlennek tűnik a gyár, főleg ha a vezetése sem nagyon próbálja
Helyi forrásaink szerint, valójában Hende Csaba kezdett állami mentőövért lobbizni, amikor 2013-ban jelezték neki, hogy gondok vannak a céggel, és sok munkahely szűnhet meg. Ennek eredményeként érkezhetett meg az 1,47 milliárdos összeg, amelyet a Nyugat.hu állításával szemben nem a belügyminisztérium adott, hanem a kormány határozatban döntött előirányzat-átcsoportosításokról.
Arra kaptunk támogatást, hogy kivásároljuk a Stylt a felszámolótól, és tegyünk egy kísérletet a megmentésére. Nem lesz egyszerű, hiszen tele van buktatókkal, piaci kockázatokkal, de most a kezünkben van az eszköz, hogy helyreállítsuk ezt a nagyon régi termelési struktúrát, melyet nagyon megviselt a válság, valamint a távol-keleti konkurencia hatása
– mondta négy éve a fideszes országgyűlési képviselő.
A felszámolást a valóban Varga Jenő igazgatása alatt álló Vectigalis Zrt. végezte, amely a Nyugat.hu állításával ellentétben ma is működik. A mentőöv egyik feltételeként az önkormányzat 25 százalékos részesedést szerzett a vállalatban, és garanciát kapott arra, hogy három évig nem lesz létszámleépítés, és azután is csak az önkormányzat beleegyezésével lehetséges. Az önkormányzat által delegált felügyelőbizottság elnöke a Pro Savaria civil egyesület tagja, a később a Czeglédy Csaba által vezetett helyi szocialistákkal lepaktáló alpolgármester, Molnár Miklós lett, valamint egy szocialista és egy fideszes tagot választottak.
Évekig nem volt hír arról, hogy gond lenne, aztán 2017-ben derült ki, hogy ismét a csőd szélén áll a vállalat. Hende szerint a Styl ügyvezetője valójában el van tiltva a cégvezetéstől, de az is elég pikáns volt, amikor kiderült, hogy ugyanezen ember másik cége számlázta az ügyviteli szoftvert a Stylnek. A képviselő emellett jelezte azon hírek miatti aggályát is, miszerint a vállalat arra rendezte be az üzletpolitikáját, hogy önköltségen értékesítette a termékeit. Arról van tehát szó, hogy a piacon valószínűleg képtelen lesz megélni a jövőben a Styl, hiába mentik ki akárhányszor a csődből, ráadásul az önkormányzati részesedés megszerzése óta is történtek furcsaságok.
A helyi baloldal ki is lőtte a Transparency által neki betöltött patront
Az emberek felheccelésére azonban tökéletesen alkalmas a téma, hiszen mindenféle piaci valóságtól függetlenül még mindig mintegy ötszáz ember munkahelyéről, megélhetéséről van szó. Az ezzel kapcsolatos, felfokozott hangulatra fűzte rá a Nyugat.hu Soros-pénzből készült cikke az állítólagos pénzátfolyatási sztorit, elhallgatva a cég körül tapasztalható anomáliákat. Erre aztán persze lecsapott a helyi baloldal, sőt könnyen lehet, hogy eleve az ő számukra készült kommunikációs muníciónak a cikk.
Az Éljen Szombathely–MSZP–DK–Együtt frakció vezetője, Nemény András semmitmondó pátosztól csöpögő közleményt eresztett meg, amelyben persze a cég 2014-es megmentését kilobbizó Hende Csabának is jutott oldalvágás:
Szombathely MJV önkormányzatának baloldali frakciója szolidáris a Styl ruhagyár dolgozóival, és segítséget ajánl abban, hogy 500 ember munkahelye ne szűnjön meg. Mivel láthatóan az érintett országgyűlési képviselő, Hende Csaba egyedül nem képes ellátni ezt a feladatát, javasoljuk, hogy a cég dolgozói által megfogalmazott kéréseket közös, az egész képviselőtestület által elfogadott határozati javaslattal támogassuk meg a februári közgyűlésen, és így küldjük el a minisztériumnak. Frakciónk elkészíti és benyújtja a napirendi javaslatot. Tegyünk együtt Szombathelyért, a szombathelyiekért!
Így néz ki tehát a Soros-hálózat „független”, vidéki újságírása, amely a tényekhez nem ragaszkodik szorosan, ahhoz viszont igen, hogy kommunikációs patronokat biztosítson az ellenzék helyi képviselőinek egy kis hangulatkeltésre.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS