Milliárdos egészségügyi pályázatok lezsírozásával, kartellezéssel gyanúsítja a Gazdasági Versenyhivatal Harmat Sándor ipari kémet, hétpróbás ügyeskedőt, az előbbiért már elítélt Harmat Sándor az egészségügyi beszállítók kartelljének koordinálását bonyolíthatta – írta meg a 444.hu. Mindez azért is érdekes, mert korábban elsőként a PestiSrácok.hu adott hírt arról, hogy az egészségügyi államtitkárra hivatkozva próbált zsíros laboratóriumi megrendelésekhez jutni a több, mint 3 milliárd forintos ipari kémkedés ügyében 2013-ban jogerősen elítélt Harmat Sándor és cége. Arról is lerántottuk a leplet, hogy miközben minden magára valamit is adó cég elhatárolódna és száz lépés távolságot tartana egy bűncselekményért jogerősen elítélt vállalkozótól, vagy annak cégétől, a magyar laborpiacot kreatív módszerekkel letaroló Roche Magyarország Kft., – fittyet hányva saját és svájci anyacége kőbe vésett etikai előírásaira – Harmat Sándor ipari kém laborcégét is keblére ölelte, amikor a bankszámlát gyarapító közbeszerzések elnyerése a volt tét.
A mostani ügy előzménye, hogy 2015-ben a kormány uniós forrásból egészségügyi eszközök beszerzésére írt ki pályázatot, amelyen aztán 81 intézmény 40,9 milliárd forintot nyert összesen. A GVH gyanúja szerint ugyanakkor az egészségügyi beszállítók nagy része kartellbe tömörült, és lezsírozták a sok milliárdos pályázatokat. A 444.hu cikke szerint a hivatal a pályázatok lezsírozásával, kartellezéssel gyanúsítja Harmat Sándor ipari kémet, hétpróbás ügyeskedőt, az előbbiért már elítélt Harmat Sándor az egészségügyi beszállítók kartelljének koordinálását bonyolíthatta. A hivatal gyanúja szerint Harmat azt kérte a cégektől, hogy kössenek tanácsadói szerződést korábbi cégével, a Chemiummal, és ennek fejében ő beveszi őket a szerveződő kartellbe. A 444.hu úgy tudja, a GVH vizsgálja is, hogy mely cégeknek van ilyen tanácsadói szerződésük.
A PestiSrácok.hu utánanézett és kiderült, bár papíron az ipari kémnek már nincs köze a vállalkozáshoz, de Harmat Sándor egy ideig a feleségén keresztül volt érdekelt a Chemium Kft.-ben, amely 2011-ig volt Harmat Anitáé. Harmat Anitától Baróthy Gáborhoz került a cég, de Harmatéktól annyira azért nem távolodott el, hogy a társaság telephelyét megváltoztassák, az ugyanis a mai napig Harmat Sándor tataházai szülőháza…
Az ügyben 2016 áprilisa óta vizsgálódik, nyomoz a GVH, a nyomozás határideje május 5-én jár le, de egyszer még meghosszabbítható a határidő.
Ismert, a több, mint 3 milliárd forintos ipari kémkedés ügyében 2013-ban jogerősen elítélt Harmat Sándorról éppen a PestiSrácok.hu írta meg, hogy Zombor Gábor korábbi egészségügyi államtitkárra hivatkozva próbál zsíros laboratóriumi megrendelésekhez jutni. Az országos hírű botrányban elítélt Harmat ugyanis a Szegedi Klinikai Mikrolabor mostani intézetvezetőjénél azzal próbálta előnyösebb helyzetbe hozni saját magát, és cégének a termékeit, hogy „Zombor Gábor felajánlott neki egy pozíciót az egészségügyi államtitkárságon”. Zombor a miniszterelnök közelmúltbeli felhívásához hasonlóan a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: bátran zavarják el, aki a nevével próbálkozik.
Akkori cikkünk után a Magyar Idők is azt taglalta, hogy szélhámos lett az ipari kémből. A napilap kiderítette, Harmat állítólagos fideszes és kormányzati kapcsolataira hivatkozva próbál busás egészségügyi megrendelésekhez jutni. A Magyar Idők több olyan egészségügyi intézmény vezetőjével is beszélt, akiket Harmat Sándor személyesen megkeresett. Szinte valamennyiükkel egy-egy konkrét európai uniós fejlesztés kapcsán vette fel a kapcsolatot, felajánlva valamelyik, már említett „magas szintű” kapcsolatrendszerét a sikeres pályázás érdekében. Elmondásuk szerint Harmat a 2007–2013-as fejlesztési időszakban számos TÁMOP-, TIOP- és KEOP-pályázatánál feltűnt mint közvetítő. Harmat állítólag attól sem riadt vissza, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tanácsadójaként tüntesse fel magát bizonyos helyeken.
Tizenegyezer adatfájlt loptak el
Harmat Sándor neve nagy nyilvánosság előtt először az úgynevezett Diagon-ügyben bukkant fel. Emlékezetes, egy hazai, de a nemzetközi piacon is komoly pozíciókkal rendelkező, orvosi diagnosztikumokat fejlesztő és gyártó vállalat, a Diagon Kft. két egykori vezető beosztású munkatársa, Harmat Sándor elsőrendű és Torma Lajos másodrendű vádlott több mint tizenegyezer – szabadalmakkal, ipari titkokkal, technológiákkal kapcsolatos – adatfájlját mentette le saját laptopjára. Ezek az ipari oltalom alatt álló és üzleti titkot is képező adatok lényegében a teljes dokumentációját jelentették egy Oroszországban felépítendő diagnosztikum-gyárnak, amelyről a Diagon ebben az időben előrehaladott tárgyalásokat folytatott. Ám egy konkurens vállalkozás, a Diachem Kft. elcsábította a két középvezetőt, hogy a technológia és szabadalmak tulajdonosát kikerülve, maga köthessen üzletet az oroszokkal. Csakhogy a pénzügyőrség 2008 májusában lecsapott cikkünk főszereplőjére, Harmat Sándorra, amikor ő épp a Liszt Ferenc Repülőtéren – táskájában a tervezett gyár teljes leírásával – megpróbált felszállni a moszkvai járatra. Társait később fogták el Budapesten.
Hárommilliárdos kár
A vád szerint Harmat és Torma, a két volt Diagon-munkatárs és Pallai Zsolt, a kémeket „felbérelő” Diachem Kft. ügyvezetője több, mint 3 milliárd forint kárt okozott tettével. 2011-ben, az első fokú bíróság is osztotta az ügyészek véleményét, amely mind a három vádlottat egy éven felüli letöltendő börtönre és 3,2 milliárd forint megfizetésére kötelezte gazdasági titok megsértése miatt, de felmentette őket az iparjogvédelmi jogok megsértésének vádja alól. 2013. februárjában a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon is megállapította a bűnösségüket, de a börtönbüntetést 10-10 millió, a másodrendű vádlott esetében pedig 8 millió forint pénzbírságra enyhítette, a 3,2 milliárd forintos kártérítési igényt pedig polgári peres útra utasította. Ezt a táblabíróság azzal indokolta, hogy mivel Harmat Sándort a pénzügyőrség még a repülőtéren elfogta, így a vádlottnak nem volt lehetősége felhasználni az ellopott gazdasági titkokat. A bíróság a Diachem Kft.-t is elmarasztalta titoksértés miatt, és tízmillió forint megfizetésére kötelezte.
Tavaly nyáron a magyar laborpiacról és a Diagon Kft. nemzetközi sikeréről is interjúztunk Kern Józseffel, a cég tulajdonosával, vezetőjével, akinél az ipari kémkedésre, Harmat Sándorra is rákérdeztünk. Kern József a PS-interjúban arra a kérdésünkre, hogy mit érdemel az az ország, ahol egy ipari kém továbbra is pályán lehet azt mondta:
Itt tartunk. Itt élünk. Harmat Sándor, aki sertéstenyésztést végzett tovább szélhámoskodik, doktornak hazudja magát, megy és a politika keblére öleli. Nem értem, de ezt a kérdést azoknak tegye fel, akik keblükre ölelik és menedzselik az ipari kémet. Kérdezze meg a kórház igazgatókat is, hogy miért alkalmaznak egy ipari kémet tanácsadónak, menedzsernek? Ez Magyarország.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS