Egy hónapon belül már a második magasrangú német politikus rántja le a leplet arról, hogyan is működik az a bizonyos uniós pénzszivattyú, amelynek létezését eddig váltig tagadták a hazai „haladó” gondolkodók. Ezúttal Sigmar Gabriel német külügyminiszter ismerte el: „minden euró, amit befizetünk az EU büdzséjébe, visszatér hozzánk közvetlenül, vagy közvetett módon”. Három hete a német uniós biztos, Günther Oettinger vallotta be: a németeknek megéri támogatni a kelet-európai országokat, mert a pénz nagy része az ő gazdaságukba csorog vissza. Érdekes, Bogár László közgazdász évek óta erről beszél, de amíg ő mondta, addig ez közönséges „összeesküvés-elméletnek” számított…
Sigmar Gabriel német külügyminiszter a Frankfurter Allgemeine Zeitung keddi számába írt cikket arról, hogy szerinte Németországnak a jelenleginél is több pénzzel kellene hozzájárulnia az Európai Unió költségvetéséhez. A politikus azt javasolja, Berlin lépjen valami „váratlant” a következő uniós költségvetés vitájában: ne azért lobbizzon, hogy kevesebb, hanem azért, hogy
még több hozzájárulást kelljen befizetnie.
Mint arra a FAZ cikkét szemléző Alfahír.hu rámutatott: „Herr Gabriel testét persze nem szállta meg Teréz anya szelleme”, nagyon is jól végiggondolta ezt, és pontosan azt teszi, ami a dolga: Németország érdekeit képviseli. Ugyanis ezekre az összegekre a németeknek nem adományként, hanem „a jövőbe való befektetésként” kell tekinteniük. Méghozzá azért, mert – miként Sigmar Gabriel fogalmaz –:
minden euró, amit befizetünk az EU büdzséjébe, visszatér hozzánk – közvetlenül, vagy közvetett módon.
A külügyminiszter elismeri, hogy Németország kevesebb uniós támogatást kap, mint más tagországok, ám „export, kereskedelem és munkahelyek formájában” mégis többet profitál, mint, amennyit befizet. Egy hónappal ezelőtt hasonlóan nyilatkozott Günther Oettinger német uniós biztos is. A politikus a Lengyelországnak folyósított fejlesztési pénzek kapcsán állapította meg, hogy azok nagy része Németországba vándorol vissza.
A lengyelek arra használják ezt a pénzt, hogy a német építőiparnak adnak belőle megrendeléséket, német gépeket és német teherautókat vásárolnak.
Oettinger őszinte vallomása a Tutiblogon Templomhegyi Nyerőkőt is megihlette, jegyzetét itt olvashatják.
Forrás: FAZ, Alfahír. Vezető képünkön Sigmar Gabriel látható; fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS