Csak azért töltötték fel az erzsébetvárosi honlapra a Czeglédy és Társai Ügyvédi Irodával kötött szerződést, hogy “mindenki elolvashassa, semmi rendkívüli nincs benne” – derül ki az erzsébetvárosi önkormányzat portálunknak küldött válaszából. Mint arról korábban részletesen beszámoltunk: Niedermüller Péter polgármesterként nettó 53 millió forint értékben kötött szerződéseket Czeglédy Csaba ügyvédi irodájával. Ez az összeg egyébként még csak az úgynevezett átalánydíj, Czeglédyéknek beadványszerkesztésért, valamint bizonyos tárgyalásokon való részvételért külön óradíj is dukál. A napokban nyilvánosságra hozott szerződés a sorban már a negyedik, de ez az önkormányzat állítása szerint ugyanazt tartalmazza, mint az azt megelőző. Megkeresésünkre válaszolva kifejtették: az új szerződés megkötésére azért volt szükség, mert az előző csak márciusig volt érvényben, ezért kellett tehát egy újabb, ami a sorban már a negyedik megbízás. Azonban ez a magyarázat több kérdést is felvet: ha a két szerződés tartalmilag azonos, akkor vajon miért fizettek ki az év első három hónapjában arányaiban csaknem kétszer annyit ugyanazokért a feladatokért, mint amennyi az új szerződésben szerepel? Szerettük volna látni azokat a teljesítési igazolásokat is, melyek bizonyítják: Czeglédyék valóban elvégezték a szerződésben vállalt kötelezettségeiket, ezeket azonban még mindig nem kaptuk meg az önkormányzattól.
Amint azt megírtuk, Erzsébetváros önkormányzatának honlapján az üvegzseb menüpontban összesen négy megbízási szerződés szerepel, amelyet a Czeglédy és Társai Ügyvédi Irodával kötöttek. A táblázat adatai szerint, az első kettőt még 2019-ben kötötték két hónapos időtartamra, bruttó 1-1, azaz kétszer nettó 1.270 ezer forintos díjazásért. A harmadik szerződésről eddig csak annyi derült ki, hogy 2020-ban írták alá és március 31-ig tart a megbízás, amelynek értéke bruttó 13 millió 335 ezer, azaz nettó 16 millió 935 ezer forint. A negyedik szerződést hozták végül nyilvánosságra, ami két ügycsoportban havi bruttó 1,4 millió, illetve bruttó 1,5 millió forintról szól, ami csupán csak az átalánydíj, ehhez jön hozzá a tárgyalásokon való részvételért és beadványszerkesztésért bruttó 15-20 ezer forintos óradíj, míg vételáras munkák esetében 0,6 százalékos jutalékot is felszámolnak. Kilenc hónapos megbízási időszakra ez összesen bruttó 26 millió 100 ezer forint, azonban a szerződés első oldalán és a táblázatban is bruttó 33 millió 147 ezer forint szerepel. Erre az ellentmondásra felhívtuk az önkormányzat figyelmét is, azonban nem kaptunk magyarázatot az eltérésre. Azt viszont elárulták, hogy a harmadik szerződés, amiről továbbra is csak annyit tudni, hogy bruttó 13 milló 335 ezer forintról szóló megbízás -, tartalmilag megegyezik a legutóbbi, már nyilvánosságra hozott szerződéssel. Olvasatunkban ez azt jelenti, hogy még csak nem is konkrét ügyekben, hanem általánosan adnak megbízást Czeglédyéknek peres képviseletre.
Egyedi díjazás rejtélyes megbízásért
Az is rejtély számunkra, hogy Niedermüllerék vajon miért fizettek 4,5 millió forinttal többet a három hónapos szerződésben vállalt összegnél, a számok ugyanis nem azt mutatják, amit az állítólag ugyanazokkal a kondíciókkal aláírt szerződések tartalmaznak. Az is izgalmas kérdés, hogy a Czeglédy Ügyvédi Iroda vajon milyen tevékenységet végez pontosan a borsos megbízási díjért, ha a tárgyalásokon való részvételért és beadványszerkesztésért külön óradíjat is felszámolnak? Érdemes megjegyezni, hogy a hasonló díjszabású (átalánydíj+óradíj) ügyvédi szerződések esetében azt is rögzíteni szokták, hogy magáért az átalánydíjért milyen tevékenységet kell elvégeznie a szerződő félnek. Erre vonatkozó kitételt azonban mi nem találtunk a Czeglédy Ügyvédi Irodával kötött megállapodásban. Portálunk megkeresésére az önkormányzat válaszában azt írta: a már nyilvánosságra hozott szerződést is le fogják venni a honlapról, mert “túl sok a megbízás és nem szerepeltethetik az összes szerződést a kerületi honlapon”. Hozzátették: ha valaki kíváncsi a szerződésekre, akkor annak megmutatják.
Ahogy az Önkormányzat honlapján Ön is láthatja, az Önkormányzat sok partnerrel, sokféle szerződést köt. Leírjuk kivel szerződtünk, milyen célból, milyen időre és mekkora összegről szól a szerződés. Ha pedig valakit érdekel valamelyik konkrét szerződés, akkor megkeres bennünket, és válaszolunk arra, amire kíváncsi, kérésére a szerződést is megküldjük. Az a szerződés, amit említett, és ami kint van a honlapon, kivétel. Azért tettük ki, hogy mindenki olvashassa, hogy semmi rendkívüli nincs ebben a szerződésben
– fogalmaznak.
Válaszukra reagálva újabb megkeresést küldtünk, mivel még mindig nem derült ki számunkra az, hogy a szerződés első oldalán és a honlapon szereplő táblázatban miért bruttó 33 millió 147 ezer forint van feltüntetve, ha a havi átalánydíjak összegét megszorozva 9 hónappal “csak” bruttó 26.100 ezer forint összeget kapunk? Arra is kíváncsiak vagyunk, hogyha a március végéig életben lévő szerződés tartalmában valóban megegyezik az új megbízáséval, akkor eddig miért dupla összeget fizettek ugyanazért a munkáért? Az önkormányzatnak jeleztük, hogy szeretnénk megkapni a szerződések másolatát, valamint a teljesítési igazolásokat is, hogy korrekt tájékoztatást tudjunk adni olvasóinknak a transzparenciát ezidáig lelkesen hirdető liberális önkormányzatok szerződéseivel kapcsolatban.
Vezető kép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS