Orbán Viktor vasárnapi évértékelő beszédében jelentette be a kormány nagyszabású, hét pontos családvédelmi akciótervét. A program részleteiről hétfőn tartott sajtótájékoztatót Novák Katalin. A család- és ifjúságügyért felelős államtitkár sajtótájékoztatóján elöljáróban elmondta: vasárnap óta sok család, sok pár kezdett számolni, latolgatni azzal kapcsolatban, milyen mértékben is részesülhetnek az állami kedvezményekből, ezért szükséges a minél kimerítőbb tájékoztatás, hogy a július 1-jétől induló bővítésekre minden érintett készülhessen.
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár hétfői sajtótájékoztatóján az Orbán Viktor vasárnapi évértékelő beszédében bejelentett családvédelmi akcióterv részleteiről tájékoztatott. Mint elöljáróban elmondta, 2010 óta családbarát ország épül; a kormány intézkedéseivel azt szeretné elérni, hogy minél könnyebb legyen gyermeket vállalni és felnevelni. Ennek érdekében az elmúlt kilenc évben kétszeresére növelték a családok támogatását, az eredmények pedig mind a demográfia, mind a házasságkötések számában megmutatkozik. Mint hangsúlyozta:
20 éve nem volt olyan magas a gyermekvállalási kedv és a házasságkötési hajlandóság, mint most; több, mint 100 ezer fiatal mondott igent egymásnak az elmúlt évben.
A családvédelmi akcióterv részletei
A családvédelmi akcióterv hét pontjának első elemére térve az államtitkár elmondta: a fiatalok gyermekvállalásának támogatása érdekében 10 millió forint szabad felhasználású kamatmentes hitelt vehet igénybe az a házaspár, amelynek nőtagja 18-40 év közötti. Ez a hitel teljes egészében vissza nem térítendő támogatássá válhat. Az első baba megszületése esetén ugyanis a hiteltörlesztést 3 évig felfüggesztik. A második gyermek érkezése esetén további három évre felfüggesztik a hiteltörlesztést, és annak 30 százalékát elengedik. A harmadik gyermek megszületése esetén a teljes maradék hiteltartozást elengedik. A kedvezmény 2019, július 1-je után indul, és három évre hirdeti a kormány. A törlesztőrészlet nem haladhatja meg a havi 50 ezer forintot. Novák Katalin felidézte: a CSOK eddig új lakás építése, vagy vásárlása esetén járt. Július 1-jétől használt ingatlanokra is vonatkozik a garantált 3 százalékos kamattámogatott kölcsön; két gyermek után 10, három gyermek után 15 millió forintot lehet maximálisan igényelni. Megjegyezte, eltörölték az ingatlanok 35 milliós maximális értékhatárát is, amelyre a kölcsönt igénybe lehetett venni, mert ez az összeg mára túlhaladottá vált.
Ha jön a második gyermek…
A jelzáloghitelek csökkentése kapcsán Novák Katalin elmondta: tavaly, a Családok Évében a fennálló jelzloghitelből 3, vagy afölötti gyermekszám esetén az állam 1-1 millió forintot vállalt át. Idén július 1-jétől a családvédelmi akcióterv nyit a kétgyermekes szülők irányába is, azaz, ha jön a második gyermek, akkor egy, három gyermek után négy, majd efölött gyermekenként egy-egy millió forintot vállal át a jelzáloghitelből a kormány. Fontos hangsúlyozni, hogy születendő gyermekekre vonatkozik a kedvezmény, amely a CSOK-hitelekre is érvényes – hangsúlyozta az államtitkár. A négy vagy annál több gyermekes anyák a családvédelmi akcióterv keretében életük végéig mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól – mondta Novák Katalin. Mint megjegyezte, ilyen sehol a világon nincs, bár a kormány reményei szerint ezt a modellt más országok is átveszik majd. Mint arra kitért, ez a rendelkezés a kereset után járó SZJA-ra és nem az osztalékokra érvényes.
Lesz elég bölcsődei férőhely
A nagyszülői GYED bevezetése kapcsán az államtitkár kifejtette: a dolgozó, és nem nyugdíjas nagyszülőkre vonatkozik, és a GYED extrára nem vonatkozik, azaz a nagyszülő nem dolgozhat, ha ő vigyáz az unokákra. Mivel egyre nagyobb igény mutatkozik a bölcsödei férőhelyek bővítésére, ezért a kormány 2022-ig a teljes bölcsődei ellátást meg szeretné valósítani. Ez összesen 70 ezer bölcsődei férőhelyet jelent, amelyből 20 ezer az, amelyet a céldátumig pótolni kell. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 2020-ig 60, két év múlva pedig 70 ezer férőhely biztosítását vállalja a kormány. Novák Katalin arról is beszélt, hogy a tapasztalatok szerint a negyedik gyermek vállalását gyakran akadályozza az autók férőhelye és az ezzel járó mobilitás elvesztésének lehetősége, ezért a nagycsaládosok autóvásárlási programjának keretében legalább három gyermekes családnak, legalább 7 személyes autó vásárlása esetén 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást ad a kormány. Mint az államtitkár megjegyezte: a kincstár közvetlenül fizeti ki a támogatást, tehát a családoknak nem kell meghitelezniük.
A családtámogatás független a pártpolitikától
Portálunk a sajtótájékoztatón felidézte: Orbán Viktor vasárnapi bejelentését követően az MSZP, majd a balliberális sajtó részéről a HVG sorolni kezdte azokat a kormányközeli családokat, anyákat, akik “jól jártak” a családpolitikai intézkedésekkel, a személyi jövedelemadó elengedésével. Novák Katalin felvetésünkre úgy reagált: a szélsőjobboldali-baloldali ellenzékben valahogy “benne maradt a listázási hajlam”, csak ebben tudnak gondolkodni. Az államtitkár hozzátette: személy szerint egyáltalán nem híve semmiféle listázásnak, annak azonban örülni fog, ha minél több olyan család lesz Magyarországon, amely élni tud a családvédelmi intézkedésekkel, függetlenül attól, hogy melyik pártra szavaznak.
Portálunk arról is érdeklődött, tervez-e a kormány olyan intézkedéseket, amelyek képesek lesznek kordában tartani a hasonló bejelentések nyomán rendszeresen elszabaduló piaci árakat. Novák Katalin a fiatal házasok gyermekvállalását segítő kölcsön kapcsán azt hangsúlyozta: az szabad felhasználású összeg, amelyet a piac nem tud majd beárazni. Mint kifejtette: a fiatalok ezt a kölcsönt arra szánhatják, amit éppen az adott élethelyzetben fontosnak tartanak, például ez adhatja az önrészt az otthonteremtési programhoz, hiszen gyakori, hogy a fiatalok az önrészt nem tudják előteremteni. A kölcsönt azonban autó vásárlására, vagy a baba érkezésére való előkészületekre is lehet fordítani, emiatt nem lehet a gazdaság bármely szegmensében is árfelhajtó tényező – tette hozzá. Az államtitkár arra is kitért: ami az otthonteremtési támogatásokat érinti, ott éppen azért nem a vissza nem térítendő támogatási részen emelt a kormány, hanem a hozzá kapcsolódó hitelen, hogy az árfelhajtó hatás ne érvényesülhessen.
Forrás: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS