A koronavírus elleni esetleges vakcina már november végére megkaphatja a hatósági engedélyt, ez azt jelentené, hogy december elején már elkezdődhetne a tömeges oltás is – mondta el Galgóczi Ágnes a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője hétfőn a PestiTV-n, a Politikai Hobbista adásában. A Müller Cecíliát az operatív törzs sajtótájékoztatóin néhányszor helyettesítő orvos szerint akik megfertőződnek, 80%-nál enyhe tünetek mellett lezajlik a betegség, 15%-uk intenzív ellátásra szorul és 5%-uk az, akit lélegeztetőgépre kell tenni vagy akár elveszíthetünk. Nézze meg az adást!
„Mi ez? Egy légúton terjedő járvány, mint 100 évvel ezelőtt a spanyolnátha.” – mondta a koronavírusról a hétfő esti Politikai Hobbista vendége Dr. Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője. A doktornő egyébként Müller Cecíliát helyettesítette néhányszor, az operatív törzs sajtótájékoztatóján. A megelőző intézkedések ugyanazok, mint száz évvel ezelőtt – mondta Galgóczi Ágnes Jeszenszky Zsoltéknak. Elmondta, hogy annak ellenére, hogy még nincsen specifikus védekezés, azaz védőoltás, a diagnosztika és a terápia sokat javult a spanyolnátha óta, éppen ezért jobbak a felépülési statisztikái a mostani vírusnak.
Azok, akik megfertőződnek, 80%-nál enyhe tünetek mellett lezajlik a betegség, 15%-uk intenzív ellátásra szorul és 5%-uk az, akit lélegeztetőgépre kell tenni vagy akár elveszíthetünk.”
Ősztől tavaszig, a légúti megbetegedések időszaka van, ezért lehetett sokkal gyengébb a nyári időszak, mégis sok adat szerint az influenza gyakorlatilag eltűnőben van most. Persze ez azért is van, mert a védekezés, az influenzára is hat, hangzott el a doktornőtől, amivel arra akarta felhívni a figyelmet, hogy akár ezzel a jövőben, jóval könnyebben meg lehet majd előzni a megbetegedéseket. Ennek lehet az az eredménye, hogy – „az éves összhalálozási arány, nem nagyobb, mint az elmúlt évek átlaga.”.
Galgóczi Ágnes megerősítette azt is, hogy az esetleges vakcina, már november végére megkaphatja a hatósági engedélyt, ez azt jelentené, hogy december elején már elkezdődhetne, a tömeges oltás is. Mégis, annak ellenére, hogy akár az oltás és akár a járvány megszűnése, visszahozhatja a régi megszokott életünket, a doktornő elmondta és fokozottan felhívta a figyelmet arra, hogy a védekező intézkedések, mint például a kézmosás és a maszkhordás, a későbbiekben sokban hozzájárulhat, a más járványok megelőzésében. „Koronavírusok is ismertek voltak régóta, főleg állatokban, egyszer-egyszer átmegy emberre nem történik semmi, majd egyszer mégis történik valami és ott kezdődik.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS