Csak néhány ezer köztisztviselő vett részt a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete által meghirdetett csütörtöki sztrájkban – közölte az érdekképviselet elnöke, Boros Péterné a Kossuth téren szűk körben tartott sajtótájékoztatójukon. A sztrájk nyitóeseményén a baloldali vezetésű XV. kerület polgármesteri hivatalából tiszteletét tette Lamperth Mónika volt szocialista belügyminiszter is, aki jelenleg ott jegyző.
Az egész napos munkabeszüntetésben több, mint 7 ezren vettek részt az érdekvédők közlése szerint. A munkabeszüntetéshez a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is csatlakozott. Korábban a szociális ágazat dolgozói is sztrájkot terveztek, de mégsem vettek részt a munkabeszüntetésben, mert megállapodtak a humántárcával a kollektív szerződésről és a bérfejlesztésről. A kormánytisztviselők tapasztalataink szerint nem sztrájkoltak. Ezek a munkavállalók most írják alá az átlagosan 30 százalékos béremelésükről szóló kinevezésüket.
Boros Péterné a Kossuth téren megtartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: egy társadalom működésének fontos eleme, ha az ország hajtóerejét jelentő dolgozók élnek demokratikus jogaikkal. Hozzátette, hogy fel kívánják hívni a kormányzat figyelmét arra a tarthatatlan helyzetre, hogy 11 éve nem emelkedett a köztisztviselői illetményalap.
Boros Péterné kitért rá, hogy a kormány bejelentése szerint 30 százalékos fizetésemelés várható, ami szerinte elfogadhatatlanul kevés a 11 év alatt bekövetkezett 50 százalékos reálkereset-veszteség miatt.
A szakszervezeti vezetőt megkérdeztük, hogy az érintett munkavállalók mekkora hányada vesz részt a munkabeszüntetésben.
Most nem tudok százalékot számolni, de úgy gondolom, a dolgozók mintegy 20 százalékáról lehet szó
– mondta Boros Péterné.
Tehát minden ötödik munkavállaló érezte csak úgy, hogy munkabeszüntetéssel kell a helyzetére felhívnia a figyelmet, egy olyan területen, ahol – amennyiben helyesek a szakszervezet számításai – 50 százalékkal csökkent a keresetek értéke az elmúlt bő évtizedben.
A PestiSrácok.hu azt is megkérdezte a szakszervezeti vezetőtől, hogyan alakultak a sztrájk által érintett területeken a nettó átlagkeresetek az emlegetett időszakban. Boros Péterné kitérő választ adott, nem beszélt az átlagos bérekről, hanem konkrét – feltehetőleg kirívó – példákat említett.
A központi közigazgatásban a nyugdíjfolyósítónál dolgozó középfokú végzettségű kollégánk garantált bérminimumot kapott
– említette. Visszakérdeztünk, hogy mennyi az átlagos nettó kereset a területen, amire úgy válaszolt a szakszervezeti vezető:
Nem tudok önnek átlagot mondani. A lényeg, hogy szerény keresetekről van szó, és elvárjuk ezeknek a jelentős növelését.
A szakszervezet tehát ki tudta kalkulálni, hogy 11 év alatt 50 százalékos reálkereset-csökkenés történt, de abban nem tudtak nekünk segíteni, hogy megtudjuk: jelenleg mekkora a nettó átlagkereset az érintett munkavállalók körében hazánkban.
A 11 éves időintervallum emlegetése is több, mint érdekes, hiszen ez nem kerek szám, és kormányzati ciklusváltáshoz sem köthető. Minden bizonnyal azért ezt az intervallumot választották a szakszervezetnél, mert a Bajnai-kormány 11 éve vonta el a 13. havi béreket, ami az emlegetett 50 százalékos reálbér-csökkenéshez tetemes mértékben hozzájárulhatott. Az infláció is a számítások alapjául szolgáló időintervallum elején volt magas, így nem nehéz kikövetkeztetni, hogy kire kellene a munkavállalóknak elsősorban haragudniuk.
A politikailag azonban minden bizonnyal teljesen független, pusztán a dolgozók jogaiért aggódó szervezetek sztrájkjának nyitóeseménye éppen a XV. kerületi önkormányzatnál volt, ahol Németh Angéla (DK) a polgármester, a jegyző pedig történetesen Lamperth Mónika volt szocialista belügyminiszter. Az ex-politikusnő részt is vett a nyitóértekezleten. Megjegyzendő, hogy az önkormányzati béreket az önkormányzatok állapítják meg, tehát a saját polgármesterükkel és jegyzőjükkel elégedetlenek. És persze az is emlékezetes, hogy éppen a XV. kerületben a héten bukott nagyot Németh Angéla és az őt támogató szivárványkoalíció, miután még a 2019-es költségvetést sem tudta elfogadni.
A politikai semlegességet az is mutatja, hogy a március 15-re tervezett nagy ellenzéki tüntetésen az egyik sztrájkszervező szervezet, a PDSZ képviselője is felszólal.
Fotók: Horváth Péter Gyula/Pestisrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS