Elvileg a baloldal fenegyerekeit hívta meg egy közös kávézásra Bayer Zsolt hétfő délelőtt, hogy tisztázzák az elmúlt időszak durva beszólásait mindkét oldalról. A tabáni Gösser sörözőben aztán alig fértek el az újságírók, és nemcsak levegőből volt kevés, de egyetértésből is.
A hazai baloldal óriási nagy szerencséje, hogy Bayer Zsolt – ahogy ő maga fogalmazott – egy szangvinikus pali. Ha nem lenne ő és azok a hozzászólásai, amelyeket saját elmondása szerint már az Enter megnyomása után megbán, akkor nehezen lenne mibe kapaszkodniuk az önmagukat demokratának aposztrofáló, szenzitív ellenzékieknek. A kávézás pedig, amelyre a baloldalról jövő sértések és fenyegetőzések miatt sértett Bayer Zsolt meghívta az ő goromba elszólásai miatt sértett baloldaliakat, azzal telt, hogy mindenki végigsorolhatta, ami fáj neki. Közös pont volt az erőszaktól való sorozatos elhatárolódás, amelyet Szél Bernadett nyert meg az igazi klasszikus mondattal:
Az erőszak minden formáját elítélem.
Az erőszakra uszítás kérdése láthatóan nagyon fontos a baloldaliak számára, a TASZ-t képviselő Dojcsák Dalma elmondta, hogy a szervezet célja, hogy ne hangozzanak el erőszakra buzdító beszédek. A show-ból értelemszerűen az önmagát a közösségi médiára felépítő Gulyás Márton, valamint a politikus Szél Bernadett igyekezett a legnagyobb részt kikanyarítani magának. Előbbi megint nagy ívű eszmei fejtegetésekkel exponálta magát, utóbbi pedig előadta a klasszikus, „a holokauszt is egy hangos szóval kezdődött” neoliberális narratíva erre a kávézásra alkalmazott változatát. Felkapaszkodott arra a vonatra, miszerint Bayer nagy hatású uszításai fáklyaként mutatják az utat a jobboldalnak, és ezzel próbálta a nyakába varrni a romagyilkosságokat. A jobboldali publicista viszont nemcsak az antiszemitizmus és rasszizmus vádját utasította vissza, hanem azt is, hogy a Fidesz ökleként kezelik, holott ő is egy újságíró.
Ugyanakkor nem derült ki, hogy az az eset, amely ebbe a kávézásba torkollott, vagyis Bayer „taknyukon-vérükön kéne őket kiráncigálni” szövege miért volt uszítás egy adott csoport ellen. Bayer Zsoltból sokféle indulatot ki lehet ugyanis nézni, de az azért nem valószínű, hogy szeretné elvenni az Országgyűlési Őrség rendfenntartói jogköreit, és másokat biztatna a tiltakozók kiráncigálására a parlamentből.
Minden szentnek maga felé hajlik a keze
Előbukkantak beszélgetés közben az abból táplálkozó baloldali alapfrusztrációk is, hogy a Fidesz nem igazán tűnik legyőzhetőnek a választásokon, miközben a szavazók igencsak komoly tömegeinek ez megfelel. Ennek ellenére aligha okoz bármelyik résztvevőben lelki törést, hogy nem borultak szeretetteljesen egymás nyakába a beszélgetés végére sem. A mérsékelt megbánáshullám ellenére nem fogadnánk nagy tételben arra, hogy nem fognak megismétlődni hasonló mondatok a jövőben. A szereplők se voltak elragadtatva az eredménytől, Bayer Zsolt utólagos értékelése szerint az volt az értelme, hogy le tudtak ülni egy asztalhoz, míg Gulyás Márton szerint még ennyi se. Ugyanők nem voltak hajlandók nyilatkozni az esemény után az Echo TV-nek, gyáva szarnak nevezve a csatornát, noha Gulyás arról beszélt kevéssel korábban, hogy egymás szidalmazása sehova sem vezet.
Új toposz nem hangzott el, a szereplők felrótták egymásnak a kifogásolt mondatokat, és azért finoman elismerték, hogy ők maguk is túlzásokba estek. Érdekes volt, amikor Gulyás Márton kifejtette, hogy az Áder Jánosnak címzett bajszosszarozás nem szép ugyan, de legitim vélemény, amit joga van bárkinek elmondani. Gulyás állandóvá vált Sancho Panzája, Varga Gergő viszont megpróbálta kimosdatni a baloldalt azzal, hogy a mikroblog-posztok és az internetes hozzászólások tulajdonképpen nem is számítanak. Az aktivista valószínűleg úgy van a Tumblr és a Facebook felületeivel, mint a fogócskázó gyerekek a házzal, ahol láthatóak, mégsem szabad ott megfogni őket.
Közbeszédfinomítási eljárás
Hogy mégse teljesen dolgavégezetlenül menjenek haza a felek, egy-két javaslat azért megfogalmazódott. A TASZ felnőtt a jelenkorhoz, és az oda-vissza sérelmek után, most már felvállalnák a jobboldali újságírók védelmét és jogi segélyét is, ha szükségük van rá. Az mondjuk véleményes, hogy az ügyekre amúgy rendre magától rámozduló TASZ-t ki fogja külön kérlelni egy kis védelemre. Dojcsák Dalma mindenesetre arra biztatta a jobboldali újságírókat, hogy ha atrocitás éri őket munkájuk végzése közben, akkor hívják a TASZ-t.
Természetesen az LMP-nek ezúttal is volt világmegváltó ötlete. Egy parlamenti nyilatkozatot készül beterjeszteni a párt az erőszakos beszéd korlátozásáról, amelyhez az ígéretek szerint csatlakozik az MSZP és a Jobbik is. Szél Bernadett parlamenti képviselő nagyon szeretné, ha a Fidesz is így tenne, és Bayer Zsoltot kérte meg, hogy juttassa el a Fideszhez.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS