Felverték a sátrakat Martoson, a Felvidék egyik legnagyobb nyári rendezvényén. Szerdától vasárnapig hetedszer rendezik meg a Komárom környéki faluban a MartFesztet, azaz a szabadegyetemet, amelynek az eddigi alkalmakhoz hasonlóan Kövér László a fővédnöke. A brüsszeli pozícióalkudozások felpörgése azonban jelenleg a kormányt és a kormánypárt vezetését is elszólítja, ezért a házelnök most nem tudott ott lenni a nyitányon, így a hagyományos fórumot Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Menyhárt József, az MKP elnöke, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Gubík László főszervező, a Via Nova elnöke tartották.
Ha a haladó nyugati politikusok időben kidühöngik magukat azon, hogy az állítólag teljesen elszigetelődött Orbán Viktor ismét csatát nyert ellenük, talán még Kövér László is bepótolhatja az előadását Martoson. A nyitófórum résztvevői addig is a saját szemszögükből áttekintették a külhoni magyarok ügyeit, különös tekintettel a felvidékiekre.
Potápi Árpád János nagy vonalakban felvázolta a magyar nemzetpolitika gazdasági és öntudati eredményeit az elmúlt szűk évtizedben.
Ha ezt 30 évvel korábban kezdhettük volna el…
– sóhajtott fel, de így is bizakodva látja a jövőt. Elmondta, hogy a Fidesz-KDNP 2010 utáni első kormányzati ciklusa a keretrendszer felállításával telt, 2014 óta pedig ezt kitöltve a szülőföldön megmaradást támogatja a kormány. Néhány támogatott külhoni magyar vállalkozást név szerint is megemlített pozitív példaként, mint magyarokat alkalmazó sikertörténeteket. Kitért rá, hogy a gazdaságfejlesztés mellett a magyar állam jelen van a Kárpát-medence oktatásügyében is a bölcsődétől a felsőoktatásig, továbbá politikai színtéren is stratégiai szövetségesei vannak az érintett közösségek berkeiben.
Menyhárt József MKP-elnök az elmúlt szűk egy év szlovákiai választásait (önkormányzati, köztársasági elnöki, európai parlamenti) értékelte magyar szempontból, valamint a jövő tavaszi parlamenti választásokra is előretekintett, kiállva az etnikai alapú politizálás és az összefogás, mint egyetlen valós lehetőség mellett.
Szász Jenő a V4 fellépését méltatta a miniszterelnököt idézve, miszerint ma az erősnek szövetségese, a gyengének viszont ellensége a minket körülvevő világ. Hangoztatta, hogy Komáromot kéne megtenni a felvidéki magyarság kulturális fővárosává, és magyar egyetemek részéről felkínálni nekik, amit Pozsony, Kassa, illetve a csehországi Brünn és Prága tud kínálni, hogy csökkentsük az értelmiségi elvándorlást. Egyúttal sürgette a diaszpóra- és szórványösztöndíjak beindítását, hogy idecsábítsák tanulni, kirándulni, vagy akár hazatelepülni a világban szétszórva élő magyarokat.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS