Tisztelt Olvasóink! Szeretnének Önök havonta legkevesebb ötmillió forintot keresni adómentesen? Legyenek mikroadományok kedvezményezettjei, ahogy Juhász Péter! Az Együtt elnöke kedden számolt be a Fővárosi Törvényszéken a titokzatos megélhetési rendszerének erről az eleméről. Az adómentességhez csupán egy kis szemfülesség kell: egy-egy meg nem nevezett jótevőtől egy évben legfeljebb százötvenezer forintot szabad elfogadni. A két, hasonló ügyben felperesként szereplő Juhász egyik tárgyalásán a bíróság osztotta a politikus álláspontját: az, hogy egy ellenzéki politikai párt vezetője bensőséges kapcsolatokat ápol Magyarország történetének egyik leginkább rettegett gengszterével, a több gyilkosságért jogerősen elítélt Portk Tamással, az „nem közéleti ügy”.
Lassan, részletekben kezdte kibontani az igazság apró kis szeleteit Juhász Péter abban a kedden, a Fővárosi Törvényszéken folytatódott személyiségi jogi perben, amelyet felperesként egyebek mellett a megélhetését, illetve a Portik Tamáshoz fűződő, a Ripostban korábban megjelent cikkek miatt indított a lap ellen. Mint arról a PsetiSrácok.hu is többször beszámolt, az Együtt elnöke a manapság felkapott anarchistához, Gulyás Mártonhoz hasonlóan úgynevezett mikroadományokból tengeti életét, azonban eddig sem a jótevői kilétéről, sem az adományok nagységrendjéről nem említett konkrétumokat a sajtó kérdéseire, inkább csak homályos fejtegetésekkel odázta el a válaszokat. Mivel a polgári perrendtartás szabályai az idei esztendőtől jelentősen megváltoztak, a peres feleknek az eljárás kezdetén be kell mutatni az álláspontjukat alátámasztó bizonyítékokat, így azokat nem a bíróságoknak kell később sziszifuszi munkával összegyűjteniük. Ugyancsak jelentős változás, hogy a bírók tanúkként hallgathatják meg a fel, illetve alpereseket, akik így az igazmondási kötelezettség hatálya alá esnek, hamis állításaiknak büntetőjogi következménye is lehet.
Bene Lajos, a Fővárosi Törvényszék bírája így egyebek mellett a sajtóban gyakran megemlített mikroadományokról is kikérdezte Juhász Pétert, aki elmondta, hogy havonta ezres, több ezres nagyságrendben kap adományokat magánszemélyektől, ezek átlagos összege egyenként ötezer forint, a húsz-ötvenezer forintos ajándékok a beszámoló szerint már kirívónak számítanak. Ha csak ezer jótevővel, és fejenként mindössze ötezer forinttal számolunk, akkor az havonta ötmillióra jön ki, ami még a topmenedzsrek között is kifejezetten magas összegnek számít. Az Együtt elnöke ennek ellenére nemrég még azt állította, hogy lakhatásra, rezsiköltségeire, ruházkodásra, sőt, még borotvára sincs pénze, miközben egy I. kerületi, havi körülbelül négyszázezer forintért bérelt villalakásba költözött decemberben, miközben az addig általa használt, homályos hátterű Saab személygépkocsiját is egy újabb, hétszemélyes Lancia-ra cserélte. Juhász ugyancsak nemrég egy vele készült rövid tévéinterjúban egy papírlapon a bankszámlaszámát lobogtatta, mondván, közel áll a teljes elszegényedéshez, és újabb jótevőket buzdított adakozásra.
Juhász panasza: a sajtó miatt megcsappantak mostanában a mikroadományaim
A perben alperes Ripost jogi képviselőjének egyik érve épp az, hogy Juhász Péter úgy állít valótlanságokat az jövedelmi viszonyairól, hogy közben nem hajlandó tisztázni a valódi bevételeinek nagyságrendjét, illetve azok forrásait, miközben számos keresettel támadja a bíróságokon az anyagi helyzetét firtató sajtót. Juhász a keddi tárgyaláson felszólalásában elmondta, hogy a fent említett módóon szerzett támogatói adományok mértéke az utóbbi időkben – a szerinte őt lejárató cikkek, riportok miatt – visszaesett, és elpanaszolta a bíróságnak, hogy ezzel őt komoly hátrány éri a médiának köszönhetően. Az Együtt elnöke azt is elmondta, hogy a mikroadományokat nem teljesen a saját céljaira, hanem politikai célokra is költi, a bíró ezt firtató kérdésére kifejtette, hogy például volt olyan eset, amikor ezekből a pénzekből fizette be az egyik perének fellebbezési illetékét. Ez a PestiSrácok.hu értesülése szerint nem boríthatta fel különösebben a családi büdzsét, mivel egy-egy hasonló eljárás költsége néhány ezer, legfeljebb néhány tízezer forint. Lapunk a bíróságon megkérdezte Juhász Pétert, hogy a mikroadományok után fizet-e adót, mire ő mosolyogva azt válaszolta, hogy nem terheli ilyen kötelezettség, mivel ha valaki egy-egy magánszemélytől egy évben legfeljebb százötvenezer forint pénzadományt kap, az ajándékozásnak minősül, így tárgyi adómentességet élvez.
Nem ismerem csak Portikot, csak egy kicsit, amúgy csak szívességet tettem neki…
A bíróság a személyiségi jogi perben azt is tisztázni kívánja, hogy Juhász Péter ismeri-e, és milyen kapcsolatban van a kilencvenes évek olajos ügyeinek kulcsfigurájával, a két korabeli alvilági leszámolás miatt immár jogerős szabadságvesztését töltő Portik Tamással. Bár korábban Juhász maga ismerte el a nyilvánosság előtt, hogy tett szívességet Portiknak, a keddi tárgyaláson először határozott nemmel felelt arra, hogy ismeri-e a rettegett keresztapát. Mint mondta, életében csak egyszer látta, amikor a maffiavezér tanúként szerepelt egy perben, amelyet Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője kezdeményezett Juhász ellen, mivel az Együtt elnöke azt állította, Rogán kenőpénzeket vett át belvárosi polgármestersége idején. Portik az eljárásban felmondta a leckét, alátámasztotta Juhász állításait, utóbbi kedden – igazmondási kötelezettsége terhe alatt – meg is világította egy kissé kettejük kapcsolatát. Juhász beszámolója szerint egyszer egy általa nem ismert nő révén egy fotóhoz jutott, amelyen Rogán és Portik együtt szerepeltek. A felvétel Portik Tamás köréből került hozzá, ezért ő cserébe – ahogy korábban mondta – sajtófigyelést végzett Portiknak. Mindezt bármiféle kérés nélkül, és ezt a tárgyaláson elmondottak alapján természetesnek is gondolta. Bár Portik az egyik legszigorúbban őrzött rab Magyarországon, ezeket a sajtófigyeléseket rendben megkapta a fegyházban. Polgári eljárás lévén a bíróság kedden nem feszegetette, hogy ez a kölcsönös, az érintettek állítása szerint minden előzményt nélkülöző üzlet miért köttetett meg ismeretlenül is, azt nem nehéz kikövetkeztetni, hogy Portiknak és Juhásznak együttes érdeke lehetett Rogán Antal lejáratása. Bár Juhászt nem marasztalták el a Rogánt érintő állításai miatt, mégis jogerős ítélet mondta ki később, hogy az ellenzéki politikus bizony jó viszonyban van Portikkal, akinek komoly szolgálatokat tett.
Érdekesség, hogy kedden két hasonló személyiségi jogi pere is volt Juhász Péternek, az utóbb kezdődött – ugyancsak sajtócikkek miatt indított – eljárás egyik alapja szintén Juhász és Portik valódi viszonyának feltárása. Ennek tisztázására az alperesek – mások mellett az M1 tévécsatorna – jogi képviselője a tárgyaláson ismét indítványozta, hogy hallgassák meg erről tanúként Portik Tamást, aki korábban a börtönből hangoztatta, hogy Juhász az ő embere, aki még a tévés szerepléseit is előre egyezteti vele. A felperes jogi képviselője Portik meghallgatását következetesen ellenzi, ebben egyelőre támogatóra talált a bírónőben, Schöck Beatrix ugyanis kijelentette: Portk megidézésének azért nincs értelme, mert az elítélt maffiózó, és az Együtt elnökének viszonya „nem közéleti ügy”. Juhász Péter egyébként tucatnyi, a fentiekhez hasonló eljárást kezdeményezett a hazai sajtó képviselői ellen, ezen keresetek összegei az öttől az ötvenmillió forintig terjednek. Az Együtt elnöke bízik abban, hogy ezek mindegyikét megnyeri, és akkor talán már egy kicsit anyagilag is fellélegezhet.
Vezető kép: PestiSrácok/ Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS