Hosszú hetek óta a hazai belpolitika alaptémája, hogy Karácsony Gergely folyamatosan szaladt bele a saját hazugságaiba. Míg a főpolgármester a szokásoknak megfelelően az ártatlan kisgyerek arckifejezését fölvéve próbálta menteni a menthetőt, mondván tud angolul, csak mégsem, de ez nem is baj, majd fejleszti és ha nyer 2022-ben (hihi), akkor majd angolul tart sajtótájékoztatót. A probléma csak annyi, hogy nem elsődlegesen a nyelvtudásának a hiánya a probléma, hanem a sorozatos hazugságok, amik rendre arcon csapták Gergőnket. Karácsonyék megígérték, hogy nyilvánosságra hozzák, mennyibe fáj a Fővárosi Önkormányzatnak (értsd: nekünk, adófizetők pénzéből), hogy állandóan tolmácsot kell tenni Gergő mellé. De ezt eddig nem tették meg.
Három hét sem volt elég a Fővárosi Önkormányzatnak, hogy megmutassa, mennyi pénzt költenek arra, hogy tolmácsot béreljenek arra az időre, míg Karácsony Gergőnek külföldi kollégáival kell egyeztetnie. Félreértés ne essék, az elsődleges probléma nem azzal van, hogy ez a szó szerint drága főpolgármester töri az angolt, hanem az, hogy először mindenkit hülyének nézve azt mondta, hogy megvan a nyelvvizsgája és tud angolul, majd jött a korrekció, hogy jaj, azért annyira mégsem.
A folyamatos hazugságáradatból persze az lett, hogy borultak ki a csontvázak a szekrényből: már lassan az is kérdéses, hogyan diplomázott le a párbeszédes városvezető, aki amúgy egyetemen is tanított. Apropó, egyetem – Lánczi András, a Corvinus rektora éles kritikát fogalmazott meg korábbi beosztottjáról: azt mondta, kénytelen volt eltanácsolni Karácsonyt a Corvinus doktori iskolájából, ám nem teljesítette az előírt követelményeket, még úgy sem, hogy a megszokottól eltérően két év haladékot kapott. Lánczi leszögezte: az egyetem másokhoz hasonlóan minden támogatást megadott neki, ennek ellenére ezzel a lehetőséggel nem tudott élni Karácsony Gergely, akinek nyelvi felkészültsége nem volt kielégítő.
Az Origo összegző cikkében azt írta, hogy Karácsony 2000-ben, miután az ELTE Szociológiai és Szociálpolitikai Intézetében szociológiadiplomát szerzett, a Budapesti Corvinus Egyetemen kezdte meg első doktori képzését. Ez azért érdekes, mert a politikusnak csak egy lektorátusi igazolása van angol nyelvből, pedig az egyetemek szabályzatai kimeneti követelményként írják elő az államilag elismert nyelvvizsgát. Ehhez képest a 2018-as parlamenti választás előtt pártja, a Párbeszéd honlapján közzétett bemutatkozásában azt állította, hogy 2007-ben az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetében doktori (PhD) fokozatot szerzett, ami a portál szerint szemenszedett hazugság.
Nem szégyen a tolmács, csak a hazugság
Természetesen nem várható el, hogy egy vezető politikus beszéljen a világ összes nyelvén. Egy miniszterelnöki babérokra törő politikusnál mondjuk minimum az angol elvárható lenne, de ez most más kérdés. A nyelvvizsgabotrány kirobbanása után több megkeresés is érkezett a Fővárosi Önkormányzathoz, mennyit költenek tolmácsra, ám az eltelt három hétben valamiért nem tudtak rá válaszolni. Pedig ők a transzparencia hívei.
Fotó: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS