Az idén 20 éve alakult NNI kiemelkedő nyomozásaiból válogattunk, a csepeli eperföldi sorozatgyilkosság ügyét mutatjuk be sorozatunk 4. részében. Több, mint 100 év fegyházat kapott 2016-ban a szerb börtönből megszökött Dravan Bajic és magyar hajléktalanokból álló bandája, a csepeli eperföldi sorozatgyilkosság elkövetői. Egy diósdi fiatalembert és egy négy fős nyáregyházi hajléktalan családot kínoztak meg bestiálisan, meggyilkolták őket, majd a holttesteket megégették, a diósdi áldozat maradványait a Dunába dobták, a család tagjainak maradványait az eperföld melletti erdőben elásták. A csepeli halálbrigád lebukását az összevert, megkínzott, majd félig elásott erdélyi M. Mátyásnak köszönhetik. M. kiásta magát, és a rendőrségen elmondott mindent.
A csepeli eperföldön lakott életvitelszerűen, hajléktalan tanyáján a szerb Dragan Bajic, aki 2006-ban szökött meg egy szerb börtönből. Magyarországig meg sem állt, több helyen is megfordult hajléktalanként, végül 2010-ben állapodott meg a csepeli eperföldön. Itt nyolc magyar hajléktalan csapódott mellé, akik elfogadták Bajic főnöki szerepét, ami eleinte tetszett is nekik, de ahogy szaporodtak az erőszakos ügyek, egyre inkább félni kezdtek a szerbtől, akiről valaki azt is tudni vélte: háborús bűnös, a hírhedt Arkan kapitány kivégző osztagának volt tagja a délszláv háborúban.
Erről később, a nyomozás során nem került elő konkrét információ, csak mende-mondák, Bajic lopások, rablások miatt ült, amikor megszökött.
Félig elásott áldozat, aki kiásta magát a földből
2012. július végén egy sáros, földes ruhájú, zavart fiatalember toppant be a csepeli rendőrkapitányságra, M. Mátyás. Az összeomlás szélén álló férfi előbb hebegve-dadogva beszélt elásásról, eperföldről, fojtogatásról, bankkártyáról, majd egy pohár hideg vizet kapott kihallgatójától, aki kávét is hozott neki az automatából.
M. Mátyás megnyugodott, de amit összefüggően elmondott, az lepipálta az amerikai horrorfilmek történetét is.
M. Mátyás Erdélyből érkezett, hetek óta hajléktalan életmódot folytatott, amikor Csepelen összefutott néhány sorstárssal. Ők elhívták magukhoz az eperföldi tanyájukra, hogy majd ott isznak néhány kortyot. A tanyán feltűnt neki egy kiásott gödör. Megkérdezte, hogy azt miért ásták, mondták, hogy “találtak” néhány értékes tárgyat a lomtalanításkor, azt akarják elásni. Közben furcsán méregették M.-t, majd egyikük – később kiderült, Dragan Bajic – kötelet dobott hátulról a nyakába, megszorította, félig el is vesztette az eszméletét, ám tudta, hogy a gödörbe vonszolják.
Bajic pedig pontosan tudta, meddig szoríthatja áldozata nyakát, hogy ne törje el a gerincét.
Mielőbb beledobták volna M. Mátyást a gödörbe, kikutatták a ruháját, nadrágjában megtalálták a bankkártyáját. Megkínozták, hogy elárulja a PIN-kódot. Mint mondta kihallgatójának, nem akart meghalni 60 ezer forint miatt (ennyi volt a bankkártyán), így elárulta a PIN-kódot. Ekkor félig elásták, hogy ne tudjon megszökni, és ha nem jó kódot mondott volna, visszamentek volna, hogy még könyörtelenebb kínzásnak vessék alá.
Dragan Bajic , B. József és lánya, Amanda elmentek ATM-et keresni. M. Mátyás közben kiásta magát. Bevonszolta magát Csepelre. Szörnyű állapotban volt, így a járókelők meg sem álltak a segélykérésére. Végül egy benzinkutas segített, letiltották M. bankkártyáját, majd bekísérte őt a rendőrségre.
Bajicot 2012. augusztus 3-án elfogták két társával – B. Józseffel és B. Amandával együtt – M. Mátyás kirablása ügyében. Kihallgatták őket.
A Blikk írta meg először, hogy Dragan Bajic pánikba esett, arra gondolhatott, hogy valamelyik társa terhelő vallomást tesz, így nagyon valószínű, hogy vádalkut akart kötni, holott eredetileg a nyomozók csak a rablás miatt akarták kérdőre vonni.
Vádalkuban reménykedett, megmutatta az elásott maradványokat
Bajic egy héttel a rablás miatti kihallgatása után tanúként jelentkezett a rendőröknél. Elmondta, hogy információkkal rendelkezik több gyilkossággal kapcsolatban. Azt állította, hogy 2011 februárjában az eperföld közelében volt, amikor arra figyelt fel, hogy a bozótosban emberek beszélgetnek egymással. Elbújt, és látta, hogy öt férfi holttesteket rak egy kiásott gödörbe. Dragan Bajic arról is beszélt, kifigyelte, amint az egyik támadó még ütötte az áldozat fejét, majd belelökte a sírba. Társai eközben pokrócba csavart holttesteket cipeltek, a takaró alól pedig kilógott a hullák keze és lába.
Dragan, vagy ahogy tanúként álnevét használva bemutatkozott a rendőröknek, Alexander N., még meg is mutatta másnap a meggyilkolt áldozatok sírhelyeit az erdőben.
Ez volt az a momentum, amivel magára és társaira terelte a gyanút. Olyan eltűnési ügyekről derült ki, hogy valójában gyilkosságok voltak, amelyekről a hatóságok még nem is tudták, hogy az érintettek már nem élnek. Ha Dragan nem akarta volna társaira húzni a vizes lepedőt, legfeljebb rablásért vonják felelősségre, a horrorisztikus gyilkosságok pedig talán soha nem derülnek ki.
A Nemzeti Nyomozó Iroda ekkor vette át a nyomozást a kerületi kapitányságtól, hiszen már nem egy rendbeli rablásról, hanem sorozatgyilkosságról volt szó.
Állatok nem könyörtelenek annyira, mint a csepeli halálbrigád
A csepeli halálbrigád első áldozata a diósdi H. Viktor volt, őt Cs. János, alias Kölyök csalta a hajléktalantanyára. Ott számonkértek rajta nemlétező dolgokat, összeverték, megkínozták, kötelet dobtak a nyakába, a kötél másik felét egy faágra hurkolták, felállították H.-t egy székre, amit aztán kirúgtak alóla. A holttestet elégették, a maradványokat a Dunába dobták.
Dragan Bajic még ma is vitatja, hogy H. Viktor valaha is járt volna az eperföldön, a gyilkosságról nem is beszélve. Szerinte a diósdi férfi valahol Olaszországban horgászhat a tengerben.
A másodrendű vádlott B. Zsolt azonban teljes körű beismerő vallomást tett H. Viktor és a nyáregyházi hajléktalan család négy tagjának a meggyilkolásáról. K. Krisztián, alias Szöcske is szemtanúja volt a gyilkosságoknak, ő is beszélt.
A család elásott maradványait mutatta meg vádalku reményében Dragan Bajic a rendőröknek. A nyomozás megállapította: a négy tagú család telente Németországban élt, csak nyaranta tértek haza, 2011-ben éppen Csepelre, ahol az eperföldön vertek tanyát. Bajic szerint fémet loptak az ő területén, ezért kellett megleckéztetni őket.
Az apát és fiát átcsalták a saját tanyájukra, ahol baltával agyonütötték őket. Ezután átmentek a család hajléktalan tanyájára, ahol megfojtották az anyát, a lányt pedig áthurcolták a saját tanyájukra. Ott aztán azt mondták neki, elviszik a HÉV-megállóba, el is indultak, de végül megfojtották a lányt is. Egy kupacba hordták a testeket és tüzet raktak felettük. Az igazságügyi orvosszakértő szerint nem zárható ki, hogy egy vagy több családtag még élt, amikor megégették őket.
A maradványokat aztán elásták az eperföld melletti erdőben.
Életfogytiglani fegyház a két vezéralaknak
Az elsőrendű vádlott Dragan Bajic jogerősen tényleges életfogytiglani fegyházat kapott, a másodrendű vádlott B. Zsolt életfogytiglani fegyházat azzal, hogy legkorábban 40 év letöltése után kerülhet feltételesen szabadlábra.
A harmadrendű vádlottat, – Cs. Jánost – társtettesként elkövetett minősített emberölés és lopás miatt 13 év fegyházbüntetésre ítélték. A negyedrendű vádlott, K. Krisztián társtettesként elkövetett minősített emberölés, rablás előkészülete, magánlaksértés és kábítószer-kereskedelem miatt kapott 14 év fegyházbüntetést. A harmad- és a negyedrendű vádlott a büntetése kétharmadának a letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. Az ötödrendű vádlottat, T. Istvánt kifosztás és a személyes szabadság megsértése miatt 4 év 6 hónap börtönnel sújtották. A hatodrendű vádlottat, L. Arankát közokirattal való visszaélés miatt 120 hónap közérdekű munkára, a hetedrendű vádlott F. Sándort kábítószerrel való visszaélés miatt 20 ezer forint pénzbüntetésre, a nyolcadrendű vádlott B. Józsefet emberölés kísérlete és kiskorú veszélyeztetése miatt 7 év fegyházbüntetésre ítélték. A kilencedrendű vádlott, B. Amanda – a nyolcadrendű vádlott lánya – 3 év 6 hónap szabadságvesztést kapott, de az ő büntetését a bíróság letöltöttnek tekintette, az előzetes letartóztatásban töltött időt figyelembe véve.
Folytatjuk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS