Pesti Srácok

Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemében indította el a termelést a Mol

Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású zöldhidrogén-üzemében indította el a termelést a Mol

A Mol százhalombattai finomítójában megkezdte a termelést Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén-üzeme, a létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít itt elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel – közölte a vállalat.

A közleményben felidézték: a Mol-csoport áprilisban adta át új százhalombattai üzemét, és az elmúlt időszakban végrehajtották az üzem termelésbe állításához szükséges feladatokat, egyebek mellett elvégezték a szükséges nyomáspróbákat, a folyamatirányító rendszer ellenőrzését, az elektrolizáló cellák behelyezését és bekötését a rendszerbe, valamint üzembe helyezték a vízkezelő rendszert is. Az amerikai Plug Power elektrolizáló berendezése megújuló forrásból származó elektromos árammal bontja a vizet hidrogénre és oxigénre. Így egyáltalán nem képződik környezetszennyező melléktermék, sőt 1 tonna hidrogén előállításával 8-9 tonna tiszta oxigént is termel az üzem.

-közölték. A közlemény idézi Horváth Ádámot, a Mol-csoport Új és fenntartható üzletágak igazgatóját, aki kifejtette: a zöld hidrogén tiszta és sokoldalú energiaforrás, amelyet ma még az üzemanyaggyártásban használnak fel a vállalat karbonlábnyomának csökkentésére, de a tervek szerint hamarosan már közvetlenül a közlekedési szektorban is lehet majd találkozni vele. A zöld hidrogén előállítása és felhasználása innovatív módon segíti az okos zöldátmenet megvalósítását, amely a Mol stratégiájának alapvető célja - jelezte. Hozzátette, hogy Százhalombatta után Pozsonyban és Rijekában is terveznek hasonló üzemet, amelyek közül az utóbbi 2026-ban kezdheti meg működését.

PestiSracok facebook image

-írták a közleményben.

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!