A lengyelek több mint fele örülne annak, ha egy NATO-program keretein belül atomfegyvereket állomásoztatnának Lengyelországban. Úgy tűnik, hogy a lengyel politikai elit is nyitott az elképzelésre, miközben a francia elnök felajánlotta, hogy az európai érdekek mentén bővítené stratégiai képességeit. A magyar kormány eddig a „három nem” politikáját követte, amit az orosz–ukrán háború árnyékában sem akar feladni – írta meg az Index.
A lap emlékeztetett, hogy az ukrajnai háború jelentős biztonságpolitikai kihívásokkal jár együtt, amit az európai országok különböző stratégiák mentén próbálnak meg kezelni. Lengyelország tavaly ősszel tette egyértelművé, hogy nagyobb szerepet akar vállalni a NATO nukleáris megosztási missziójában. Kérdés, hogy Magyarország részt kíván-e venni ebben a programban az orosz fenyegetés árnyékában. Az International Institute for Strategic Studies (IISS) brit elemzőközpont elemzése szerint a lengyelek többféleképpen vehetnek részt a programban:
- az ország területén B61-es nukleáris fegyvereket helyeznek el;
- F–35-ös repülőgépeiket képessé teszik nukleáris fegyverek hordozására;
- vagy jelentősebb szerepet vállalnak a NATO nukleáris doktrínájával összefüggő feladatokban és döntéshozatalban.
A volt lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki tavaly nyáron arról beszélt, hogy Lengyelország érdekeit szolgálja, ha a NATO nukleáris megosztási politikájának részeként fegyvereket fogad, válaszul arra, hogy Oroszország Fehéroroszországba és a kalinyingrádi régióba is nukleáris fegyvereket telepített. Nem sokkal később a lengyel Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője, Jacek Siewiera kijelentette: Lengyelország abban érdekelt, hogy a 2024–25-ben hadrendbe állítandó F–35A Lightning II típusú repülőgépeit B61-es atombombák célba juttatására is alkalmasnak minősítsék, ezzel előkészítve őket a NATO kettős képességű repülőgépek arzenáljába történő felvételre.
Mi a magyar kormány álláspontja?
A lengyel álláspont mentén joggal merül fel a kérdés, mi a magyar kormány álláspontja a kérdésben. Ki akarunk maradni a nukleáris megosztási programból, vagy Magyarországon is lesznek atomtöltetek? Milyen kockázatokkal járna egy ilyen lépés? Az Indexnek az illetékes Honvédelmi Minisztériumhoz fordult a kérdésekkel.
Magyarország következetesen a »három NEM« politikáját követi, miszerint nem rendelkezett ilyen eszközökkel, nem tart rendszerben és nem tervez ilyen irányú fejlesztéseket
– közölte az Indexszel a tárca, hozzátéve, hogy Magyarország biztonsága szempontjából kiemelten fontos a NATO hiteles elrettentés- és védelmi politikája is, amelynek a konvencionális haderőn túl központi eleme a szövetség nukleáris elrettentő képessége. A magyar kormány álláspontja szerint a NATO nukleáris képességének alapvető célja a béke megőrzése, a kényszerítő akciók megelőzése és az agresszió elrettentése.
A Honvédelmi Minisztérium válaszából egyértelmű, hogy a kormány nem szeretne Magyarország területén atomfegyvereket állomásoztatni, de fontosnak tartja a NATO nukleáris képességeinek elrettentő erejét.
Forrás: Index; Kiemelt kép: X
Facebook
Twitter
YouTube
RSS