Nyolcvan oktatónak két havi bérével, összesen 25 millió forinttal tartozik a fővárosi székhelyű, Budapesten, Szegeden, Miskolcon és Pécsett működő Szinergia Szakképző Iskola. Szabó Bálint, Szeviép-károsultakat is képviselő jogász bejelentette, hogy az ügyben csalás, gazdasági csalás és sikkasztás miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek. A PestiSrácok.hu a szakiskola és az azt fenntartó alapítvány hátterében évek óta húzódó jogi vitákat, és más sikamlós ügyeket is talált.
A Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője szerint a vidéki hálózattal rendelkező alapítványi szakképző iskola az oktatók májusi és júniusi bérét sem fizette ki. Szabó Bálint szerint nem csak a tanárok isszák a levét az alapítványi vitáknak, hanem a hallgató is, akik korábban kifizették az 50.000-300.000 forintos tanfolyam díjakat, majd augusztusban behívták őket és közölték velük, hogy egy másik intézmény másik képzésére tudják őket átirányítani. Csakhogy a másik képzés messze nem olyan szintű és nem is olyan végzettséget ad, mint amit a Szinergia ígért. Az ügyben két hete és a csütörtökön délelőtt tartott sajtótájékoztatón is több tanár részt vett. Eleinte 25 oktatóról és 5,2 millió forint tartozásról volt szó, ami azóta tovább dagadt. Most 80 tanárról és mintegy 25 millió forint tartozásról van szó. Október 31-ig adtak haladékot a fizetésre az iskolát fenntartó Szinergia Gazdasági Oktatást Támogató Alapítványnak, ami letelt. Ráadásul azóta eltűnt vizsgadíjakat is keresnek az intézményen, amit a hallgatók kifizettek, de az iskola nem továbbított a vizsgáztatóknak.
Szabó Bálint szerint a Szinergia iskolabotrány országos ügy, és legalább száz embert érint. Mivel a figyelmeztetéssel nem értek eredményt, megtették a szükséges jogi lépéseket, illetve a büntetőfeljelentést is.
Az igazgató szerint azért nem fizetnek, mert nekik meg az állam tartozik
A Szinergia Szakgimnázium és Szakközépiskola korábban egy közleményt adott ki, amelyben elismerik a fizetési nehézségeket, de azt az állami támogatás elmaradásával indokolják. Az írás szerint a Szinergia Szakiskola a 2016/17-es tanévben is rendelkezett kiegészítő normatíva feltételeivel (jogerős működési engedély, szakképzési megállapodás, keretszámra vonatkozó engedély) és véleményük szerint mindezek alapján jár nekik a köznevelési törvény szerinti támogatás. Ameddig viszont ezt nem folyósítják a részükre, addig nem tudnak miből fizetni.
Megkerestük Szinergia Szakiskola igazgatóját. Mogyorósi Ferencné portálunknak telefonon azt mondta, fizetésképtelenségük oka, hogy a tavalyi tanévben, azaz 2016-ban ezer diák végezte el náluk az államilag támogatott szakképzést, ami után az állami támogatást az iskola nem kapta meg. Állítólag folyamatosan tárgyalnak a szaktárcával, és reményeik szerint közelednek az álláspontok és meg fogják kapni a pénzt, amiből rendezhetik a tartozásaikat. Az igazgatónő cáfolta, hogy diákok károsultak volna. Mogyorósiné kérdésünkre úgy nyilatkozott, hogy jelenleg csak a fővárosi intézményük működik csökkentett létszámmal, a többi vidéki iskolájukban nem is hirdettek meg képzéseket, így azok díját sem tudta befizetni senki. A Szinergia Szakiskolát az igazgató elmondása szerint jelenleg is a Szinergia Gazdasági Oktatást Támogató Alapítvány tartja fenn – ami kissé megütköztünk…
Zűrök az alapítványnál – Most akkor ki az elnök?
Az interneten kutakodva a Szinergia Gazdasági Oktatást Támogató Alapítvány után egy 2016 májusában keltezett közleményre bukkantunk, amelyet az alapítvány alapítója és “bejegyzett kuratóriumi elnöke” jegyez. Ebben azt írják, hogy “az alapítvány alapító okiratának nem megfelelő működése miatt másfél évig tartó jogi vita után visszahívták az alapítvány kuratóriumi elnökét, Naderi Zsuzsannát”. Ugyanezen közlemény szerint az iskolát fenntartó alapítvány kuratóriuma az igazgatónőt, Mogyorósi Ferencnét már 2015 júniusában visszahívta tisztségéből, ennek ellenére, felhatalmazás, joghatályos megbízás nélkül azóta is ő vezeti az intézményt. A közleményt szerint a fenti információkról az érintetteket 2016 májusában a Fővárosi Törvényszék levélben tájékoztatta.
Rákeresve az iskola és alapítvány nevére, honlapjára, a weboldalakon tisztségviselőként, alapítványi elnökként továbbra is Naderi Zsuzsanna szerepel. A sajtónak pedig a kirobbant iskolabotrányban Mogyorósi Ferencné nyilatkozott igazgatóként. A közlemény tartalmáról az igazgatónőt, Mogyorósi Ferencnét is megkérdeztük, de arról csak annyit mondott, az alapítványban vannak belső viták, de az nem az ő kompetenciája.
Felfüggesztett statisztikai számjel, félmilliárdos egyéb ráfordítás
A bíróság adatbázisa szerint a Szinergia Gazdasági Oktatásért Alapítványt 2000-ban alapították, azzal a céllal, hogy rászoruló fiatalok tehetséggondozását támogassák, segítsék nemzetközi tapasztalatcseréiket valamint pedagógusi tudományos munkát. A közhasznú jogállást a szervezet 2014-ben kapta meg. Naderi Zsuzsanna neve a szervezet képviselőjeként 2003-ban jelent meg az okiratokban, és ott találjuk az utolsó, 2016-ban kiállított dokumentumban is. Pénzügyi beszámoló összesen négy található a bíróság adatbázisában, 2012-ből, ’13-ból, ’14-ből és végül 2015-ből.
Eszerint az alapítvány induló tőkéje 1,3 millió forint volt, saját jegyzett tőkéje 2012-ben durván 322 millió forint. Állami normatívát és kiegészítő támogatást 2012-ben összesen 455 millió forintot kaptak, rászorulók támogatására alig 5-6 millió jutott, majd az évet 100 milliós pozitív eredménnyel zárták. 2013-ban már ugyanennyi mínuszt könyveltek el. A csatolt könyvvizsgálói jelentések szerint a felvett állami normatívára 2013 és 2014 évben is jogosultak voltak, az elszámolás szerint abból minimális összeget kellett visszafizetni. A következő évekre, amikor még egyértelműen működött a hálózat, működtek az alapítvány által fenntartott iskolák, hiszen a bérüket követelik a tanárok, mérleget sem nyújtottak be. Sőt a dokumentumokból az is kiderül, hogy 2016 tavaszán az alapítvány statisztikai számjelét is felfüggesztették.
Kifizették az iskolák működtetésére a támogatást, csak nem az alapítványnak
Egy birtokunkba került Oktatási Hivatal által kiállított okirat szerint 2016-ban már nem is a szóban forgó alapítvány, hanem egy bizonyos Akvamarin Szakképzést Támogató Nonprofit Kft. volt az Szinergia Szakiskola fenntartója.
A pénzügyi kimutatás szerint a 2016-os évre több mint 317 millió forint állami támogatást ítéltek meg a Szinergia iskolák közfeladat ellátására, továbbá több mint 6 millió forint uniós támogatást is nyertek. A tanulók általi befizetések összege is meghaladta a 173 millió forintot. A kifizetéseknél a munkabérekre vonatkozó tételsorban durván 128 millió forint, egyéb személyi ráfordítások tételsorban közel 36 millió forint szerepel. Tehát az okirat szerint 2016-ra, amiről az Mogyorósi Ferencné igazgató asszony azt mondta, hiába jár nekik, nem kapták meg a normatívát, a bérek fedezetét elutalták az állami szervek.
A dokumentumot 2017 szeptember 5-én írták alá és pecsételték le.
Az Opten adatbázisa szerint az Akvamarin Szakképzést Támogató Nonprofit Kft három aláírásra jogosult tulajdonosa között nem szerepel a korábbi alapítványi elnök, Naderi Zsuzsanna, viszont szerepel Mogyorósi Ferencné, az iskola igazgatója, aki telefonon kérdésünkre egyértelműen azt mondta, a fenntartó ma is a Szinergia Alapítvány. A kft ügyvezetője pécsi illetőségű. A céget 2016-ban jegyezték be, saját tőkéje mindössze 104 ezer forint, adózott eredménye közel mínusz 3 millió forint. Beadott 2016-os mérlege szerint összes pénzösszege nem éri el a 100 ezer forintot, ebből 28 ezer forint házipénztár, 64 ezer bankbetét.
Vezető kép: szegedma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS