Időközi választást tartanak január 15-én, a 7-es számú választókerületben Szentendrén, a fideszes képviselő, Tolonics Gyula halála miatt. A korábbi választásokkal ellentétben a Jobbik és az MSZP sem állított saját jelöltet, pedig a PestiSrácok.hu-nak korábban elismerték, hogy lett volna emberük a feladatra. Így végső soron mindkét párt a Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület jelöltjét segíti, aki olyannyira mondható civilnek, hogy a hírhedt Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében diplomázott, ami gyakorlatilag a szovjet KGB toborzóhelye volt. Ezután diplomataként fontos feladatai voltak a szovjet érdekszféra ütközőzónáiban. A civilnek mondott társaságban más politikai szereplő is feltűnik, például az a Kubatovics Áron, aki a Szigetvári-féle Együtt Országos Politikai Tanácsának tagja. Néppártosodás után szivárványkoalíció. Vajon a szentendreiek beveszik ezt a maszlagot?
A helyiek szerint a TÉSZ egy olyan társaság, akiknek tagjai “elvakult Szentendre fanatikusok, igazi lokálpatrióták”. Valószínűleg nem tűnt fel nekik, hogy egy tudatosan épített politikai cselszövés részeseivé váltak. Kubatovics Áron 2014-ben ugyanis kijelentette: “Alulról szerveződve, civil irányból kell restartolni. “
Érdekes momentum, hogy Helyes Imre ezután csatlakozott az “elkötelezett civilekhez”, amikor 2014-ben formálisan is a TÉSZ tagja lett. 2015 márciusa óta a TÉSZ alelnöke és a szociális munkacsoport vezetője. Felesége, Helyes Anna 2015-ben csatlakozott a TÉSZ-hez, s azóta persze aktívan részt vesz például a Vasárnapi Merőkanál ételosztó program megvalósításában.
A “civil mézesmadzag” elhúzásán kívül vélhetően más esélyük nem nagyon lett volna arra, hogy politikai befolyást szerezhessenek, hiszen a magyar baloldal kellőképpen lejáratta már magát. De a “civil köpeny” még tiszta volt… Kubatovicsnak a Twitteres bejegyzése után bizonyára kellett egy kis idő, mire megtalálta a kellő rutinnal és dörzsöltséggel rendelkező Helyes Imrét, akit – mily meglepő -, néhány hónap alatt a társaság elnökévé választottak.
Ezután a feladatuk már csak annyi, hogy a profi politikai múlttal rendelkező “civilt” be kell juttatniuk az önkormányzathoz. És itt még véletlenül sem merül fel bennünk, hogy a politikai szereplésért nyíltan küzdő “civil” vajon mennyire tekinthető civilnek, ha politikai befolyással bír? Míg a társaság tagjai annak megalakulásakor önkéntes munkában szemétszedést végeztek, nem is sejthették, hogy mire használhatják fel őket tudatosan. Más kérdés, hogy ezzel a “civil mozgalomnak” is sikerült egy jókora foltot ejteni a becsületén és hiteltelenné tenni tevékenységüket. Vélhetően a városszépítők valóban elhitték, hogy Helyes Imrééknek a tenni akarás a céljuk és még véletlenül sem egy politikai pecsenyesütögetésről van szó. Bár sokatmondó az a tény, hogy a két ellenzéki párt képes volt visszalépni a saját jelöltállítástól, de akár még hihetőnek is tűnhet az a magyarázat, hogy mindezt a Fidesz legyőzése érdekében tették.
A Jobbik hallgat, mint a Népszabadságba tekert tükörponty
A jelöltállítástól való visszalépés az MSZP és a Jobbik részéről sem helyi döntés volt, hiszen az már bizonyosságot nyert, hogy mindkét pártnak tuti jelöltje lett volna, azonban a pártközpontok határozott utasítására ezt mégsem tették meg, sőt, a TESZ jelöltjét támogatva próbálják legyőzni a Fideszt. Legalábbis a PestiSrácok.hu az ügy kirobbanásakor Szentendrén forgatott. videójában mindkét fél helyi képviselője elismerte, hogy lett volna saját jelöltjük. Igaz, ezt a Jobbik szentendrei illetőségű kommunikációs igazgatója, Pál Gábor határozottan tagadta, állítva, nem találtak megfelelő jelöltet, ezért nem indulnak.
A szocialistákat vélhetően nem volt annyira nehéz meggyőzni, hogy a TÉSZ jelöltjét támogassa, Helyes Imre ugyanis 1974-ben a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében szerzett nemzetközi jogi diplomát. A moszkvai magyar diákok egyébként sokra vitték, életútjukkal kapcsolatban érdemes megnézni az Index korábbi cikkét, de most elég, ha egy rövid névsorolvasást tartunk, a teljesség igénye nélkül: Kovács Béla, Laborcz Sándor, Molnár Gyula, Thürmer Gyula, Felcsuti Péter, Szűrös Mátyás, Zelnik István – mind ott végeztek, ahol Helyes Imre.
A moszkvai fiúk a Heti Válasz korábbi tényfeltáró cikke szerint a sokat támadott, a szocialisták idején egyfajta „árnyékhatalomnak” nevezett „máltai lovagrend” tagjai között is felbukkantak.
A hazánkba akkreditált tiszteletbeli konzulok testületének kacskaringós előéletű tagjai és az alternatív máltai lovagok között nem egy átfedést találunk… Olyan személyi körről van szó, melynek számos, a mai MSZP-hez kötődő tagja a szocializmus kiszolgálója volt, s diplomáciai ismereteit a KGB által felügyelt moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében szerezte”
– akár Helyesről is írhatták volna-e sorokat.
Helyes Imre a diploma megszerzése után, tehát még bőven az átkosban dolgozott a mexikóvárosi, a managuai (Nicaragua), a washingtoni és az ottawai magyar nagykövetségeken, valamint a Los Angeles-i magyar főkonzulátuson, ahol diplomáciai és konzuli feladatokat látott el. Helyes Imre diplomáciai karrierje során gyakran feltűnt a Szovjetunió számára legfontosabbnak ítélt politikai zónákban. A Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében megszerzett diploma közismerten a megbízhatóság záloga volt a szovjet titkosszolgálat számára. A Szovjetunió legfontosabb konfliktuszónáiban ennek megfelelően Helyes, mint diplomata több alkalommal is megjelent.
Jó reggelt Vietnám! – Helyesék feladata a CIA félrevezetése volt
A vietnmi háború során kötött (a kommunisták által később felrúgott) párizsi békeszerződés aláírása után felállított Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottság (International Commission of Control and Supervision, ICCS) feladata volt a megállapodás végrehajtásának ellenőrzése. A békeszerződés többek között arról rendelkezett, hogy a Bizottságnak Kanada, Magyarország, Indonézia és Lengyelország képviselőiből kell állnia. Ennek a bizottságnak volt a tagja Helyes Imre, aki korábban a külügy Nemzetközi Jogi Főosztályán referenseként tevékenykedett.
Az 1990-es években napvilágra került levéltári források alapján ma már tudjuk, hogy a magyar (és a lengyel) delegáció tagjai diplomáciai mentességüket kihasználva, operatív és propaganda célú információkat gyűjtöttek és juttattak Hanoinak, sőt a magyarok 1974-től számos bizottsági képviselőnek “álcázott” különleges ügynököt küldtek Saigonba, akik Hanoi szándékait illetően sikeresen vezették félre – többek között – a CIA saigoni kirendeltségének magyar származású vezetőjét, Thomas Polgart”
A bizottságba a szovjet oldalról csak a legmegbízhatóbb magyarok kerülhettek be, akiket a szovjet katonai titkosszolgálat (GRU) is megbízhatónak ítélt. Az ICCS működését sorozatos botrányok, katonai és diplomáciai incidensek, és végül a teljes kudarc jellemezték. Helyes Imre később Nicaraguában tűnt fel, amely szintén szovjet operációs zóna volt akkoriban.
Nicaraguát elvesztette a Szovjetunió, a sandinista lázadók csoportjait leverték. A konfliktusok csaknem polgárháborúhoz vezettek. Helyes Imre ezután került a nicaraguai magyar követségre, mint megbízható munkatárs és alkalmas személy, oroszul, spanyolul és angolul is felsőfokon beszélt és a vietnami ügyben gyakorlatban is bizonyított. Nicaragua egy olyan ország volt, mely nagyon sokáig érdekelte a Szovjetuniót, mivel Kuba után egy másik amerikai országot is szerettek volna kommunistává tenni, hogy rést üssenek az USA amerikai hegemóniáján, ez azonban sikertelen maradt Nicaraguában és Chilében is.
A rendszerváltozás után megnyílt Los Angeles-i Főkonzulátuson öt évet szolgált, ami nagyon sok időnek számít – mondta a PestiSrácok.hu internetes portálnak egy neve elhallgatását kérő szakember, aki azt is hangsúlyozta, hogy a Los Angeles-i maffia és a szovjet titkosszolgálatok között nagy átfedés van. A szakember arról az esetről is beszélt, amikor Magyarország 120 millió dollárt adott egy ügynöknek, hogy vegyen egy olajfinomítót, ez az ügy még bőven zajlott Helyes idején is. Los Angeles fontos volt a kommunista titkosszolgálatnak, az ottani maffiával szoros viszonyban voltak, így 1989 körül Helyes ott tartása okkal történhetett – vélekedett informátorunk.
A TÉSZ jelöltjéről azonban még véletlenül sem feltételeznénk azt, hogy jelentéseket írt volna, a hírszerző tevékenység pedig nyilván távol állt tőle nagykövetként vagy konzulként. Csakúgy, mint a “civil” lét.
A vezető kép fotómontázs: Helyes Imre és a CÖF bohócos kampánya.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS