Sokan úgy vélték, hogy a koronavírus-válság mérsékli a feszültséget a két szuperhatalom, az USA és Kína között. De éppen az ellenkezője történt: teljes erővel folytatódik a világ feletti gazdasági és technológiai dominanciáért folytatott harc. Az amerikai kormányzat eközben teljes erővel nyomja a Kína-ellenes retorikát, amelynek jegyében Trump elnök következetesen “kínai vírusnak” nevezi a Covid-19-et. Irán és Kína eközben arra célozgat, hogy a járvány tulajdonképpen az USA biológiai fegyverrel végrehajtott támadása a két ország ellen.
Donald Trump elnökségének kezdete óta egyre feszültebb a kínai-amerikai viszony, amit a koronavírus-járvány csak tovább fokozott. A Fehér Háznak az a véleménye, hogy a világjárvány kitöréséért egyértelműen Kína és a Kínai Kommunista Párt a felelős. Ha pedig így van, akkor az ázsiai nagyhatalomnak kell állnia a költségeket. Trump szerint a gazdaság leállásából fakadó károkat Pekingnek meg kell térítenie.
Az amerikai kormányzat teljes erővel nyomja a Kína-ellenes retorikát, amelynek jegyében Trump elnök következetesen “kínai vírusnak” nevezi a Covid-19-et. Ő és a kormányának tagjai folyton arra célozgatnak, hogy a vuhani mikrobiológiai laborból szabadult el a járvány, és azért terjedhetett el olyan gyorsan, mert a hatóságok későn léptek fel, akkor, amikor már késő volt.
Bizonyítéka egyik oldalnak sincs
Természetesen Kína meg Amerikára mutogat. Az állami sajtóban arról cikkeznek, hogy a Covid-19-et az USA-ban fejlesztették ki és szándékosan terjesztették el Kínában. Ezzel Amerika döntő csapást akart mérni a riválisára, de ezt a dolgozó nép nagy önuralommal és fegyelmezett viselkedéssel megakadályozta. Irán szintén úgy véli, hogy az USA felelős a járványért. Hosszein Szalami, a forradalmi gárda vezetője szerint a Covid-19 semmi más, mint az USA biológiai támadása Irán és Kína ellen. De jegyezzük meg, hogy ezekre a vádakra még nincs hiteles bizonyíték egyik oldalon sem, és az is lehet, hogy sohasem tudjuk meg, honnan is ered valójában a vírus.
Kis túlzással azt is kijelenthetjük, hogy ma már szinte mindegy, hogy tulajdonképpen hol alakult ki a vírus. Az is másodlagos kérdés, hogy természetes úton jött létre, vagy valakik, valamelyik laborban barkácsolták össze. Lényeg, hogy kialakult a világjárvány és rengeteg halálos áldozata van mindenhol, és a leállások és a karantén miatt hatalmas gazdasági károkat okoz szinte minden országnak a világban. Sőt, ma már a gazdasági válság nagyobb gond, mint maga az egészségügyi kockázat.
Kína lehet a győztes
Ez a gazdasági válság pedig a kínai-amerikai kereskedelmi háborúval egy időben érkezett meg. Így semmi meglepő sincs abban, hogy két gazdasági szuperhatalom ezt is igyekszik kihasználni az egymás közötti konfliktusban. Ma az az álláspont kezd terjedni a geopolitikai elemzők körében, hogy a járvány győztese Kína lesz.
Szerintük Kína arra használja fel a válságot, hogy a többi, nehéz helyzetben lévő ország esetében növelje a befolyását. Eközben sokan úgy vélik, hogy a gazdasági visszaesés sokkal tartósabb lesz az USA-ban és Európában, mint Kínában, és a két nagyhatalom közötti egyensúly Kína javára billenhet meg.
A Verisk Maplecroft politikai kockázatelemző cég szakértője a The Economist Intelligence Unit jelentésében úgy fogalmazott, hogy a koronavírus-válság alatt tovább romlott a két ország viszonya, holott már előtte is krónikusan rossz volt.
A koronavírus-járvány azonban nem az oka a nehézségeknek az USA és Kína közötti kapcsolatokban; pusztán súlyosbítja az évek óta fennálló helyzetet: mindkét ország versenyben áll a gazdasági dominanciaért.
Ennél fogva a világjárvány valószínűleg felgyorsítja a következő években a globális gazdasági hatalom eltolódását nyugatról keletre. A legnagyobb kérdése a világgazdaság feletti technológiai uralom problémája: nevezetesen az 5G-re alapuló távközlési dominancia megszerzése. Aki megnyeri ezt a harcot, az fogja irányítani a következő években a világgazdaságot. Januárban a két ország fegyverszünetet kötött, és Kína vállalta, hogy 200 milliárd dollárnyi amerikai árut vásárol. De ennek az üzletnek a jövője eléggé bizonytalan. A múlt héten Trump új tarifákkal fenyegette meg Pekinget, mondván, hogy megtorolja Kína hanyagságát a járvány kirobbanásakor. Politikai elemzők továbbá úgy vélik, hogy Trump elnöki kampánya arra fog épülni, hogy “mindenért Kína a hibás”. Ez valószínűleg nem tesz jót majd a két ország kapcsolatainak. Másrészt Trumpnak az volna jó, ha Kína megkezdené az amerikai mezőgazdasági termékek nagyobb mértékű vásárlását. Erről már aláírták a szerződést; most már csak az kell hozzá, hogy be is tartsák. Szóval Trump helyzete sem egyértelmű.
Az amerikai cégek hazamennek?
Eközben úgy tűnik, hogy megkezdődött a gazdasági háború újabb fejezete. Az amerikai cégek megkezdték a kitelepülést Kínából; ennek célpontja jelenleg elsősorban Vietnám és Indonézia, de Trump nagyon szeretné, ha a vállalatok az USA-ba vinnék haza a gyártást. Ennek azonban óriásiak a költségei, és ez sok multinacionális céget elriaszt és inkább maradnának Kínában. Azonban Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója azt mondta, hogy a hazatelepülő gyárakat hatalmas adókedvezménnyel fogja majd támogatni az amerikai kormány.
Kína Bident támogatja
Bizonyos szempontból a novemberi amerikai elnökválasztás összefügg a kínai-amerikai kereskedelmi háborúval. Kínának sokkal jobb volna, ha a demokrata Joe Biden nyerne és ő lenne az USA elnöke. Feltehetően ő sokkal barátságosabb politikát folytatna Kínával. Trump már többször kijelentette, hogy szerinte a pekingi vezetés az ő bukásában reménykedik. De annyi biztos: az amerikai elnökválasztás egyik fő témája Kína lesz. A szavazóknak el kell dönteniük azt is, hogy olyan kormányuk legyen, amelyik harcol Kína felemelkedése ellen, vagy olyan, amelyik tudomásul veszi az USA lecsúszását a második helyre?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS