Egyre tarthatatlanabb a helyzet közvécé fronton a fővárosban. Nagyjából másfél millió emberre mindössze nyolcvan nyilvános illemhely jut, ebből csupán tizenkettő az akadálymentesített. A Város Mindenkié ennek okán egy közvécétlen évnyitót szervezett a Városháza elé, amelynek alkalmával egy 3300 ember által aláírt petíciót adtak át a Fővárosi Önkormányzat képviselőjének, ugyanis elmondásuk szerint idén tavasszal ígéretet kaptak arra, hogy nyáron a közgyűlés elé viszi az önkormányzat a toalett kérdést, ám azóta sem történt semmi. A humorosnak szánt akció alkalmával megtudhattuk azt, milyen jogi helyzet eredményezheti WC fronton ezt az áldatlan állapotot.
Közillemhely- helyzet az országban:
Békéscsabán 3 (+ 1 db szezonális) közvécé található, melyek önkormányzati tulajdonúak, az üzemeltetetést a Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. végzi. Az üzemeltetés vállalkozásba van kiadva, ezert a fenntartási költségekről nincs információjuk. A térítési díjak 50 és 100 Ft között vannak, a szezonális vécés rendezvények alkalmával ingyen igénybe lehet venni.
Debrecenben 2 db közvécé van, amiket az Önkormányzat üzemeltet, az egyik ingyen, a másikat 100 Ft térítési díj ellenében. Ezek fenntartására 4 100 621 Ft-ot fordítottak tavaly.
Egerben 5 közvécé van, ebből 4-et üzemeltet az Önkormányzat, 1 vehető igénybe díjmentesen. A többinél a használati díj: 150 Ft. Az önkormányzati vécék üzemeltetését a Városgondozás Eger Kft. biztosítja, évi 3.400.000 Ft-ért.
Érden az Önkormányzat nem tart fenn közvécéket, a nyilvános illemhelyek fenntartását “a város közforgalmú létesítményeit a jogszabályoknak megfelelő higiénés feltételekkel az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény” végzi. A polgármester hivatalban egy női és egy férfi vécé van, amit munkaidőben ingyenesen igénybe lehet venni.
Hódmezővásárhelyen 6 közvécé van, melyeket az önkormányzat tulajdonában lévő cég működtet. Ebből kettő ingyenes, a többit 50-150 Ft-os térítési díjért lehet használni. Az éves fenntartási költség: 4 410 306 Ft. Az önkormányzat hat intézményt sorolt még fel, ahol a látogatók nyitva tartási időben ingyenesen használhatják a vécét.
Kaposváron 5 nyilvános vécé van, amelyeket az Önkormányzat üzemeltet. Mindegyik térítésmentes. A fenntartási költség: 2.067.000 Ft évente. A fenntartást közfoglalkoztatásban résztvevők látják el, akik után 100%-os térítést kap az önkormányzat.
Kecskemét nem üzemeltet nyilvános illemhelyeket.
Miskolcon 6 db működő nyilvános illemhely található. Az önkormányzat 4 db-ot üzemeltet, mindegyike térítésmentesen vehető igénybe. 2016-ban a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. az illemhelyek fenntartására összesen 1.615.217 Ft-ot költött, amiben a bérek nincsenek benne, mert ezt közfoglalkoztatásból fedezik.
Nagykanizsán 2 nyilvános vécé található magánüzemeltetésben. A közintézményekben az illemhelyet csak az ügyfelek vehetik igénybe.
Nyíregyházán a 100%-os önkormányzati tulajdonú NyírVV Nonprofit Kft. 4 db nyilvános illemhelyet üzemeltet, melyek térítésmentesen vehetők igénybe. A NyírVV még két vécét üzemeltet a piacon, ill. a vásárcsarnokban, térítési díjuk 100 Ft. Tavaly 1.587.000 Ft-ot fordított az Önkormányzat az üzemeltetésre.
Pécsett 7 + 1 szezonális nyilvános vécé van. A önkormányzati Elszámolóház hármat, a BIOKOM Nonprofit társaság (100%-os Önkormányzati tulajdonú cég) kettőt, bérlők kettőt és egy gazdasági társasát egyet üzemeltet 100-200 Ft-os a térítési díjjal. A közintézményekben a vécék az ügyfelek részére elérhetőek. Az üzemeltetési költségekről nincs információ.
Salgótarjánban egyetlen darab közvécé van, amit az Önkormányzat üzemeltet térítésmentesen. 3.379.707 Ft az éves fenntartási költség. A közintézményekben a vécék az ügyfelek részére ingyen elérhetőek.
Szegeden 5 db közvécé van, ebből hármat az önkormányzat vagy önkormányzati cég üzemeltet, kettőt pedig egy magántulajdonú társaság.
Szekszárdon 2 nyilvános vécé van, de ezeket nem az Önkormányzat üzemelteti. A piacon és a tömegközlekedési pályaudvarokon is van térítési díj ellenében igénybe vehető vécé. Az intézményekben csak az oda hivatalos céllal érkezők vehetik igénybe a vécéket.
Szolnokon egyetlen vécét üzemeltet az Önkormányzat, 150 Ft-os térítési díjjal. Az Önkormányzat intézményeiben az ügyfelek ingyenesen használhatják a vécéket, ha nem zavarják meg a működési rendet.
Tatabányán 2 nyilvános vécé található a városban, térítési díjuk 100 Ft. Az Önkormányzat megbízásából a T-Szol Zrt. üzemelteti ezeket, összesen 80.000 Ft/hó+Áfa fenntartási költséggel. Az egyéb létesítményekben a vécék díjmentesen használhatóak az ügyfelek részére.
Veszprémben 9 (7+2 mobil) önkormányzat által üzemeltetett vécé van. Három vehető igénybe térítésmentesen, plusz a Máltai Szeretetszolgálattal kötött megállapodás alapján a meghatározott illemhelyeket a hajléktalan emberek ingyen használhatják, egyébként 100 Ft. a térítési díj. Összesen 14,2 millió Ft az éves fenntartási költség. A buszpályaudvar kivételével az összes közintézmény díjmentes vécét tart fenn.
Zalaegerszegen egy nyilvános vécé van, amelyet az önkormányzat díjmentesen üzemeltet. Fenntartási költség: 3.357.341 Ft. Valamennyi önkormányzati közintézményben használhatják az emberek az illemhelyeket.
(Forrás: avarosmindenkie.blog.hu)
A szervezet által összeállított közvécé javaslatcsomagot itt tudja megtekinteni.
A videót készítette: Szabó Fruzsina Anna és Tihanyi Rita
Facebook
Twitter
YouTube
RSS