Londoni pénzügyi elemzők szerint immár a 30 százalékot sem éri el az esélye annak, hogy Olaszország öt év múlva is az euróövezet tagja lesz.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szakértői hétfői helyzetértékelésükben felidézik: már öt évvel ezelőtt is kétségesnek tartották, hogy Olaszország még tíz évet kibír a valutaunióban. Öt év elteltével Olaszország ugyan még mindig az euróövezet tagja, de a kormányozhatóság javítását célzó reformprogram jelentős többségű elvetése, valamint a széles körben megbecsültségnek örvendő Matteo Renzi miniszterelnök lemondása még tovább növelte annak az esélyét, hogy meg vannak számlálva Olaszország napjai az euróövezetben.
A CEBR elemzőinek számításai szerint az olasz gazdaság versenyképességi pozíciója sokat romlott 2000 óta, és az ország részesedése a világkereskedelem teljes értékéből 3,7 százalékról 2,4 százalékra zsugorodott. Ezzel egyidőben komoly gondokkal küszködik az olasz bankrendszer, amelyet ha a piacok nem hajlandók refinanszírozni, akkor az államnak kell beleöntenie 40 milliárd eurót. „Már csak ez hiányozna” az amúgy is 130 százalékos államadóssággal küzdő ország kormányának – írták a CEBR szakértői. A ház elemzői szerint az Európai Központi Bank rövid távon kimenti az olasz bankrendszert, hogy az ország az euróövezetben maradhasson. Utóbbihoz hosszabb távon már vissza kéne fogni a fogyasztást, és megállítani a gazdasági növekedést – az elemzők mindössze 30 százalék esélyt adnak annak, hogy ez megvalósulhat.
Olaszországért és önmagáért aggódik az eurózóna
Egy másik nagy londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai is arra a következtetésre jutottak hétfői helyzetértékelésükben, hogy Olaszország megtehette az első lépést az euróövezetből kivezető úton. A ház szintén arra számít, hogy a kialakult helyzetben több olasz bank költségvetési tőkepótlásra szorul, ami tovább növeli majd az olasz államadósságot. Az olasz állampapírok hozamfelára meredeken növekszik, és valószínűleg még meredekebben fog növekedni a jövőben, amikor a befektetők egyre inkább valószínűsítik majd az olasz euróövezeti tagság megszűnését.
Az aggodalmakat jelzi, hogy Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter már a népszavazás másnapján, hétfőn sietett kijelenteni, hogy az olaszországi népszavazás nem vezet újabb euróövezeti pénzügyi válsághoz. A miniszter kiemelte, hogy a pénzpiacok nyugodtan fogadták a népszavazás eredményét, Olaszországnak pedig gazdasági és politikai értelemben is „nagy következetességgel tovább kell mennie azon az úton, amelyen Renzi az utóbbi három évben elindult”.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS