
Alig érkezett meg Budapestre a kínai miniszterelnök, a tárgyalások pedig még meg sem kezdődtek, de egyes nyugati sajtótermékek már kongatják a vészharangot – hívja fel a figyelmet Lovas István az Echo TV lapszemléjében.
Li Ko-csiang kínai miniszterelnök ma Budapesten kezd tárgyalni a térség 16 országának vezetőivel. Ez „ártatlanul” hangzik – írja a legolvasottabb német hírportál, a Der Spiegel Online szerkesztősége reggeli kör-emailjében. Ugyanakkor arra buzdít mindenkit, hogy nagyon is figyeljen oda, mert a kínaiak pontosan tudják, kivel beszélhetnek úgy, hogy az emberi jogok kérdését ne érintsék.
Peking tudja, hogy a térségből néhány államot nem érdekel a liberális demokrácia fontossága
– írja az a Spiegel, amelynek ez a mondat soha nem jut eszébe szaúd-arábiai vezetők tárgyalásaikor német vagy amerikai vezetőkkel. Hozzáteszi, a budapesti találkozó révén a kínaiak lehetőséget akarnak teremteni, hogy Európában erős legyen a jelenlétük. A magyar fővárosban mindenek előtt infrastruktúra projektekről lesz szó, ami stratégiai téma.
Az osztrák Der Standard hasonló megközelítéssel tárgyalja a témát azzal a címmel, hogy „Miként vásárolja be magát Kína Európában gigantikus beruházásokkal?” A budapesti konferencia Peking globális stratégiájának, az Új Selyemútnak a része. Hszi Csin-ping kínai elnök ezzel megkísérli, hogy az Új Selyemút mentén fekvő országokat magához ölelje. Ennek érdekében kontinenseket áthidalóan csővezetékek, utak, vasutak, kikötők, repülőterek és erőművek sűrű hálózatába fektetnek.
Ez egyfajta kínai Marshall-terv, amely Kína geopolitikai súlyát hatalmas mértékben megerősíti…
Lovas István szerint a balliberális lap cikke figyelmeztet arra, hogy mindez az Európai Unióban, Németország, sőt Ausztria szomszédságában történik. A kínai befolyás növelése olyan országokban megy végbe, amelyeket az Európai Unió éveken át saját, uniós forrásaival segített. Most pedig kínai pénzt fogadnak el olyan projektek kivitelezéséért, amelyek látszólag nincsenek semmiféle politikai feltételekhez kötve. Csakhogy az alkotja a szabályokat, akinek pénze van, és ez vonatkozik arra az expressz tehervasútvonalra is, amely a görögországi Pireusz-kikötőből indul Belgrádon és Budapesten át Nyugat-Európa felé.
Budapest a világpolitika fókuszában
Az eseménnyel kapcsolatban egyébként érdemes megemlíteni, hogy a magyar soros elnökség alatt zajló 2011-es EU-csúcs óta nem volt ilyen összetett és magas kockázatú személyvédelmi feladatot jelentő esemény Magyarországon, hiszen a csúcstalálkozó idejére Budapest kisebb világpolitikai fókuszponttá válik, mely jelentős biztonsági kockázatot hordoz. A magyar kormányfővel együtt 16 miniszterelnök, 16 védett személy tartózkodik egyidejűleg Budapesten, valamint más országok vezetői megfigyelőként vannak jelen. A delegációk a csúcstalálkozó helyszínei között közlekedve többször is áthaladnak a városon, ami valóban kiemelt biztonsági intézkedéseket igényel. Ezek az intézkedések szerdáig fognak tartani, de addig a hatóságok folyamatosan értékelik és ellenőrzik a beérkező információkat.
Nem mellékes körülmény az sem, hogy a karácsonyi készültség közeledtével egész Európában nagyon magas a biztonsági készültség, a magyar fővárosban ezt a készenlétet most megsokszorozza a csúcstalálkozó.
Forrás: Echo TV; fotó: MTI/Illyés Tibor
kala
2017-11-28 at 16:50
A kínaiakkal semmi bajom. Sok kínai él az országban,termékeik is vannak bőven,a telefonom is kínai,akkor meg mi a baj libbantak? Nem robbantgatni jönnek, ne szarjatok be!
Tóth István
2017-11-27 at 20:28
De ők legalább mára megtagadták egykori mivoltukat, mig te máig is “tartod ugyanazt a szintet”! Arról nem is beszélve, hogy Kádár faterod idején, ha élni akartál, legalább “külsőleg” bolsi-szolidárisnak kellett lenni. És most még egy bolsi hánytorgatja fel ezeket? Az aljasságnak nálatok nincs határa?
Kaktusz
2017-11-27 at 17:56
csak így tovább! te is hozzájárulsz az ismétlődő 2/3-hoz.
jétézsé
2017-11-27 at 15:10
Németországgal, Franciaországgal (de az Egyesült Királysággal is) Kína folyamatos kétoldalú tárgyalásokat folytat… mocskos álszent nyugat… (az orosz embargót is ránk erőltették, miközben merkel és az usa is az oroszokkal üzletel… óriási nyereséggel…) a pofátlan nyugati balliberális bértollnokok hiteltelen hada meg őrjöng… szerintem nagyon kussolniuk kéne… de Kína nagy falat nekik is… nem fog ez nekik menni… 🙂 🙂 🙂
Kaktusz
2017-11-27 at 17:57
igen, igazad van, de ezek nem tudnak gondolkodni. Csak arra képesek, hogy állandóan sivalkodjanak.
Ferenc
2017-11-27 at 14:25
Mit nem adnál, ha ráhazudhatnád, mi?
Nézzük_magát_a_dolgot
2017-11-27 at 13:06
Nyugat sértve érzi érdekeit. Ők ugyanis a Kelet-Közép-Európai országoknál legalább egy nagyságrenddel több kínai beruházást fogadnak, és exportjuk is óriási Kínába. Mi az, hogy más is részesülni kíván a haszonból? Hiszen az az övékét csökkentheti. Ugyanez folyik az orosz kapcsolatokkal. Nyugat természetesnek veszi, hogy annak előnyei kizárólag az övék, és eszméletlen hasznot fölöznek le az orosz kapcsolatokbó (pl. Északi Áramlat), mindenki más Putyin-pincsi, aki merészel az oroszokkal akármilyen kis mértékben üzletelni. Képmutató, sunyi doolog ez, de már megszoktuk a Nyugattól. Eszembe jut az ősi alapvicc. Arisztid gróf ifjú hitvese nagyon élvezi a házasélet éjszakai örömeit. Meg is kérdezi: “dhágám, ez csodálatos! Mindenki így csinálja?” Arisztid: “Pehsze dhágám!”. A grófnő kérdi: “még a legszegényebbek is?”. “pehsze, dhágám!” Mire a grófnő: “és mondd! Nem túlságosan jó ez a szegényeknek?”
zia
2017-11-27 at 12:03
Na, ja! Megértem, hogy a nagy kikötők tulajdonos államai és a nagy hajózási társaságok nem érdekeltek abban, hogy korszerű, nagyteljesítményű vasútvonal épüljön Pireusztól az osztrák határig.
Persze ha németek, vagy franciák építhetnék tulajdonszerzés mellett……… Lenne mosoly a nyugati arcocskákon!
Aladin
2017-11-27 at 11:46
Csak annyi az egész, hogy a nyugatott és a bal. libsi oldalt eszi a penész, hogy egy ilyen kis ország mint a mienk, különbözö gazdasági szerzödéseket köt egy ilyen nagy országgal mint kina. Hajrá Magyarország, csak elöre.
khm
2017-11-27 at 11:22
Alighanem az fáj a seggfejeknek,hogy előbb kaptunk észbe,mint ők.
Vízöntő
2017-11-27 at 12:55
Szerintem is! Nem értettem miért vannak csendben egészen eddig, pedig csak a szokásos, lassan kapcsoltak!
Tóth István
2017-11-27 at 11:21
B. meg Ildikó! Amikor nem jöttek fejesek, azt mondták a ballibek, hogy ide nem jön jelentős ország vezetője. Amikor jött Putyin -talán elég jelentős- akkor az volt a bajotok, most jött a kínai miniszterelnök,-talán elég jelentős- most az fáj nektek. Amikor jött az izraeli miniszterelnökötök -akkor az nem tetszett, hogy Soros miatt nem antiszemitázta le az országot. Nektek igazából semmi sem tetszik, csak saját magatok. Igen, ha az országnak előnyös, jöjjön ide aki segíti a gazdaságot és csökkenti a függőséget. Egész biztosan az egész országnak haszna lesz belőle, még a libbantaknak is.
Ferenc
2017-11-27 at 11:48
Ez a “folyamatosan csúszunk le” addig volt igaz, amig az “elkúrtuk” kultusza “dübörgött” (a’la Kóka efftárs) és – ahogy illik – kopogtatott az államcsőd is!
Alexxx
2017-11-27 at 14:24
Te hülye tyúk! Elég volt az európázásból! Ebből a köpőcsészéből amit EU-nak hívnak kifelé kell utat keresni és találni. Az a jó, ha az unión kívüli kapcsolatokat erősítjük!
eroica
2017-11-27 at 10:59
Minden ellenkező hír ellenére Kína már nem mondható kommunista országnak, hanem egy egypártrendszerű nemzet.
Voltam ott nemrég, ezért merem ezt állítani.
(a kínai milliárdosokról már nem is beszélek…)
Ferenc
2017-11-27 at 11:41
És szerinted államformát akarunk tőlük importálni vagy csak a gazdasági kapcsolataink erősítésével saját gazdaságunkat fejleszteni? A hápogást innét lehet folytatni!
Kaktusz
2017-11-27 at 17:55
Erre nem tud válaszolni, mert nincs kiképezve rá.