Kanada a világ legcsodálatosabb országa. Egy tényleg irigylésre méltó hely. Hogy miért? Mert olyan dolgokkal tudnak kormányzati szinten foglalkozni, amikre senki másnak a világon nincsen ideje és energiája, és ez azt feltételezi, hogy Kanadában nincsenek valódi problémák. Ez arról jutott eszembe, hogy a Kanadai Fegyveres Erők (CAF) katonái számára készítettek egy kötelezően kitöltendő kérdőívet, ami azt vizsgálta, hogy a válaszadók vásároltak-e szélsőséges nézeteket kifejező tárgyakat, például „Make Canada Great Again” feliratú sapkákat. A True North szerint a kutatás célja az volt, hogy segítsen a hadseregnek felismerni és kezelni a szélsőséges viselkedéseket és a radikalizációt a soraikban. A radikalizáció tehát azt jelenti, hogy egy katona büszke a hazájára és naggyá akarja tenni azt – miközben meg is védi azt erővel is ha kell.
A kérdőív többek között olyan kérdésekkel próbálta csapdába csalni a hadsereg kötelékeiben rejtőzködő patriótát, hogy “az elmúlt két-öt évben kedvelték-e szélsőséges nézeteket kifejező posztokat közösségi médiában”, vagy “adtak-e stratégiai tanácsokat szélsőséges csoportoknak”.
Zárójel: ez valamiért arra emlékeztet, amikor egyszer a repülőn ki kellett tölteni egy olyan kérdőívet, amin megkérdezték, hogy tervezek-e terrortámadást végrehajtani, és tagja vagyok-e szélsőséges szervezeteknek. Aki tervez ilyesmit, az nyilván ezeken a kérdőíveken őszintén bevallja ezt, hátha elnézik neki. Zárójel bezárva.
A válaszadókat arról is kérdezték, hogy gyanítják-e, hogy más katonák szélsőséges csoportokhoz tartoznak, vagy hordtak-e olyan ruhadarabokat, illetve tetoválásokat, amelyek szélsőséges szimbólumokat ábrázolnak. Például kanadai zászlót. Mert az szélsőséges ezek szerint.
A kutatás során a résztvevők véleményét kérték olyan állításokról, mint például: „A zsidók túl nagy befolyással rendelkeznek bizonyos intézményekben,” vagy „Kanada a fasizmus irányába halad.” A kérdőív önkéntes volt, és a kutatást független szakértők végezték az Ontario Tech Egyetem és a New Brunswicki Egyetem együttműködésében. Feltételezhető, hogy rengeteg pénzért, bár ez most mellékes.
A kanadai Védelmi Minisztérium közleménye szerint a kutatást nem ők finanszírozták, és nem is ők bízták meg a kutatókat, de a kutatás lefolytatásába beleegyeztek. A kutatást végző Barbara Perry és David Hoffman célja a szélsőséges nézetek és gyűlöletkeltő magatartások szélességének és mélységének feltárása a kanadai hadseregben. Hiszen mi történne, ha olyan emberek szolgálnának, akik szeretik a hazájukat, meg akarják védeni a családjukat, büszkék arra, hogy kanadaiak, naggyá akarják tenni a hazájukat, és nem akarják, hogy kultúrájuk az enyészet martaléka legyen.
Egyébként van ennek a történetnek egy előzménye: 2024 áprilisában Justin Trudeau bejelentette, hogy az elkövetkező 20 évben 1 milliárd dollárt fordítanak a katonai kultúraváltásra és a jóléti programokra. Jennie Carignan vezérkari főnököt 2021-ben bízták meg a kulturális átalakulás vezetésével, amely során a hadsereg szélsőséges viselkedéseinek visszaszorítását is kiemelt célként kezelték. És természetesen az állományt olyanokkal igyekeznek azóta is feltölteni, bevándorló hátterűek, transzneműek, vagy valamely vallási kisebbséghez tartoznak.
Lehet, hogy Trudeau-nak inkább hallgatnia kellene Trumpra és csatlakozni az USA-hoz az 51. államként.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS