Csütörtökön délelőtt a Szegedi Járásbíróság kényszerintézkedésekről döntött különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás ügyében, a mórahalmi Mini Hungary Park kapcsán. Az 1910-es évek előtti Magyarország mintegy félszáz történelmi épületét bemutató makett kiállítás papíron 650 millió Forintba került. Valójában viszont töredékét költhették a kivitelezésre. A néhány négyzetméter alapterületű makettek, amelyekre elvben 10-12 milliót költöttek darabonként, alig két év alatt gyakorlatilag elkezdtek szétesni. A projekt nem is csúszott át az utolsó ellenőrzésen, a Nemzetgazdasági Minisztérium ezért a támogatás visszafizetésére kötelezte a beruházót. A cég persze addigra becsődölt, behajtani máig nem lehetett az elúszott százmilliókat. A mini Magyarország ötletgazdáját, Dlusztus Imrét, aki közismert írót, újságírót, valamint a kivitelezőt, akivel a nyomozás adatai szerint valótlan adatokat szolgáltattak a beruházásról a fejlesztési ügynökségnek, előzetes letartóztatásba helyezték. A műszaki ellenőrt pedig, aki szemet hunyt az ordító szabálytalanságok, és hiányosságok felett, lakhelyelhagyási tilalom mellett őrzik tovább. A PestiSrácok úgy tudja, hogy az eltűnt százmillióknak is nyomában van a nyomozóhatóság, további érintettek kerültek képbe és újabb letartóztatások is várhatók.
A turisztika csoda – A történelmi Magyarország több tízmilliós műgyanta makettekben
Dlusztus Imre újságíró, vállalkozó, a Délmagyarország korábbi főszerkesztője 2010-ben nagyot álmodott. Kicsiben felépíteni és bemutatni műemlék templomain, várain, kastélyain keresztül a háborúk előtti történelmi Magyarországot. Az ötlet ragyogóan hangzott, a projekt tervezésekor az akkori tudósítások szerint évi 40.000 látogatóval számoltak.
A Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (DARFÜ) pályázatán, 2010-ben, még a Bajnai-kormány idején sikerült is elnyernie a Bornemzet Nonprofit Kft-nek 500 millió 800 ezer forint vissza nem térítendő uniós támogatást. A mórahalmi projekt összköltségvetését 650 millióra tervezték. A félszáz épületen kívül ebből a pénzből egy interaktív audio guide rendszert és látogatóközpontot is terveztek a turisztikai látványossághoz.
A nyitást 2012-re tervezték, ami 2013-ra majd 2014-re végül 2015 márciusára tolódott. A megítélt támogatás összegét 114 millió 750 ezer forinttal csökkentették, de végül még ezzel a pénzzel sem sikerült megfelelően elszámolni és határidőre befejezni a munkát. A kivitelezés során is fennakadtak szabálytalanságok a szűrőn, amiért bírságolták is a beruházó céget, majd végül miután a Bornemzet Kft. még a záró elszámolást sem nyújtotta be, a teljes kifizetett 436 millió forintot visszakérték (volna). De már nem volt miből…
A Mini Hungary Makettpark ma már nem működne, ha Mórahalom önkormányzata nem menti meg. Összesen 50 millió forintért vásárolták meg a létesítményt 2017-ben. Alig két évvel az átadás után már teljes restaurálásra volt szükség. Az épületekről hullott a külső réteg, repedtek, nyíltak szét az elemek. Borbély Péter restaurátor, aki helyreállította a történelmi épületek kicsinyített másait, akkor azt nyilatkozta a Délmagyarországnak, hogy a kivitelezést rendkívül silány minőségben végezték el, olyan anyagokból, amelyek egyáltalán nem valók kültérre, ezért nem bírták az időjárás viszontagságait.
Rejtélyes cégháló a háttérben, a Szeviépig vezetnek a szálak
A több százmilliós uniós támogatást tehát az úgynevezett Bornemzet Nonprofit Kft. nyerte el. A 2001-ben 3 millió törzstőkével alapított vállalkozás neve akkor még SZENTHÁROMSÁG BORHÁZ Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság volt. Tevékenységi körei színes palettáján az italkereskedéstől, a kiadványkészítésen át az előadóművészetig szinte minden szerepelt, amit a pályázati eljárásokban általában el lehet számolni: PR, kommunikáció, oktatás, ügyvezetési tanácsadás.
A Bornemzet 2016 óta végrehajtás alatt áll. Egy 2018 márciusi határozat szerint a bíróság a céget eltiltotta a további működéstől, egyben megszűntnek nyilvánította. A cég tulajdonosa és cégjegyzésre jogosult vezetője Dlusztus Imre. De ami sokkal érdekesebb, a tulajdonosi szerkezetben 2013-ig ott találjuk a MITT Befektetési Zrt-t.
A MITT Befektetési Zrt. részvényese a 11 milliárdos csődbüntettben érintett, közel félezer vállalkozót megkárosító Szeviép Zrt. vezére, Baranyi Sándor volt. Tulajdonosa pedig az a Kömíves Benedek, akit az úgynevezett Szeviép-ügyben,vagy a Mars téri piac ügyben is érintett.
A volt Szeviép vezér jelenleg külföldön bujkál. Úgy tudjuk, hogy neve a mórahalmi makettpark kapcsán is felmerült.
Kömíves Benedek a Mars téri beruházásnál a Dél-alföldi regionális koordinátor volt, míg a Szeviép ügyben egy B. kezdőnevű táskás embert emlegettek, akinek feladata az volt, hogy cégcsoporttól a különböző összegeket eljuttassa a baloldali pártokhoz. Az összegeket, melyek alkalmanként 1-20 millió forintot tettek ki Ujhelyi István MSZP-s EP képviselő sofőrje cégének, a Biztonsági üzem Kft.-nek nyújtott kölcsönként könyvelték el.
Kömíves minden olyan nagyberuházásban érintett, ami az alföldi területeken megvalósult a Gyurcsány és Bajnai kormányok idején. Tulajdonosa az Insure ’98 Vagyonvédelmi és Biztonsági Korlátolt Felelősségű Társaságnak. Ez látja el a biztonsági és őrzési feladatokat minden szegedi önkormányzati cégnél. Továbbá tag volt a mórahalmi makettparkot kivitelező Háromhalom Építőipari Korlátolt Felelősségű Társaságban is. Ez a cég jelenleg szintén felszámolás alatt, 2016 novembere óta pedig végrehajtás alatt áll. Nem mellesleg ügyvezetője, Sz. Krisztián a makettpark ügy egyik gyanúsítottja.
Baranyi és Kömíves nevének feltűnése a mórahalmi csalás ügyében azért lehet fontos, mert máig rejtély, hogy hová lett az 500 milliós uniós támogatásból több százmillió forint. Egy biztos, hogy nem a makettparkba építették be. Baranyi és Kömíves személye pedig mint a fenti példa mutatja, már több hasonló ügyben merült fel mint pénzkimentőé.
Harminc napra előzetesbe
Kedden a mórahalmi Mini Hungary Park kapcsán három embert vettek őrizetbe, Dlusztust, a kivitelező Háromhalom Kft ügyvezetőjét, valamint K. Sándor műszaki ellenőrt.
A Csongrád Megyei Főügyészség közleményben közölte, hogy a félmilliárd forintot meghaladó költségvetési csalással gyanúsítják őket. A megalapozott gyanú szerint 2013 májusa és 2014 júniusa között az elkészült makettek darabszámáról és készültségi fokáról is hamis adatokat szolgáltattak. Az el nem végezett munkára és a meg sem vásárolt anyagokra is lehívták a támogatást. Tettükkel az állami és uniós költségvetést összesen 436 millió forinttal károsították meg, melyből mindössze 50 millió forint térült meg.
Dlusztus Imrét és a kivitelező cég ügyvezetőjét, Sz. Krisztiánt 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte a Szegedi Járásbíróság, a műszaki ellenőr K. Sándor pedig lakhelyét nem hagyhatja el.
Vezető kép: morahalomturisztika.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS