A koronavírus járvány kapcsán fokozatosan feloldják a korlátozásokat nemcsak hazánkban, hanem külföldön is. Utána jártunk, mennyire javasolt most külföldre utazni akár munka, akár nyaralás céljából. A Külgazdasági és Külügyminisztérium a PestiSrácok.hu-nak azt mondta: azzal kell számolniuk a külföldre utazóknak, hogy jelenleg, alapesetben hazatéréskor a hatóságok két hét házi karantént rendelnek el. Hozzátették, egyes országok esetében azonban a megállapodások alapján, bizonyos feltételek esetén ez a gyakorlat módosulhat.
A minisztérium tájékoztatása szerint minden magyar állampolgár személyes felelőssége az, hogy a rendelkezésére álló információk alapján az utazásáról döntsön és megszervezze azt. Külön kiemelik, hogy a Konzuli Szolgálat az egyes utazási desztinációk kapcsán az általa ismert kockázatokra felhívja a figyelmet, illetve bizonyos országok vagy azok régiói kapcsán kifejezetten nem javasolja az utazást, de megtiltani, vagy más utazási célpontot ajánlani nem tud.
Az alábbi tanácsot adják az utazni vágyóknak:
Az utazni szándékozó magyar állampolgároknak azt tanácsoljuk, hogy folyamatosan tájékozódjanak a Konzuli Szolgálat honlapján túl a célország külképviseletének honlapján, illetve minden lehetséges és nyilvánosan elérhető fórumon az úticéllal kapcsolatban. Javasoljuk ezen túlmenően a konzuli védelemre történő regisztrációt és úticéltól függetlenül a megfelelő utasbiztosítás megkötését. A külföldre utazó, bajba jutott magyar állampolgárok a célországban található magyar külképviselethez, ennek hiányában bármely EU tagország külképviseletéhez fordulhatnak segítségért.
Mint ismert, múlt hét hétfő 10 órától korlátozás nélkül léphetik át a magyar-szerb határt a két ország állampolgárai – jelentette be Szijjártó Péter miniszter úr Röszkén, de mostmár a cseh, a szlovák és a magyar állampolgárok számára is lehetővé válik az egymás országainak területén való, 48 órát meg nem haladó tartózkodás. Múlt hét csütörtök délutántól korlátozások nélkül átkelhetnek a magyar-szlovén határon a két ország állampolgárai is. A könnyítsek a korábbi szigorításokhoz képest egyfajta előnyt jelentenek az ingázóknak is. A minisztérium tájékoztatása szerint a határátlépésre vonatkozó korlátozások tekintetében figyelemmel kísérik a nemzetközi gyakorlatot, a szomszédos országokkal pedig folyamatosak a tárgyalások, így ezek függvénye, hogy lehet-e további enyhítésekre számítani a közeljövőben. Jelenleg alapesetben hazatérés esetén a hatóságok 2 hét házi karantént rendelnek el, egyes országok esetében azonban a megállapodások alapján, bizonyos feltételek esetén ez a gyakorlat módosulhat. Portálunk megkeresésére a minisztérium azt közölte: az egyes országok szabályozásairól részletesen a Konzuli Szolgálat utazási tanácsokról szóló honlapja ad országokra lebontott, naprakész információkat. A külföldi utazásra készülőknek minden esetben – a járvány idején fokozottan – azt javasolják, hogy indulás előtt tájékozódjanak a fenti felületen, és regisztráljanak konzuli védelemre, ez ugyanis szükség vagy baj esetén jelentősen megkönnyíti a kapcsolatfelvételt az utazók és a helyi konzulátussal.
Hozzáteszik:
Segítségkérés esetén javasoljuk a helyi magyar külképviselettel való mielőbbi kapcsolatfelvételt, kollégáink minden lehetséges segítséget és információt megadnak a bajbajutottaknak. A Konzuli Szolgálat tevékenységét jól illusztrálja, hogy a koronavírus-járvány kitörése óta a Külgazdasági és Külügyminisztérium több mint 10 ezer, az utazási korlátozások miatt külföldön rekedt magyar állampolgárnak segített hazatérni.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a közösségi oldalára feltöltött Kormányinfó Pluszban megerősítette, hogy a Csehországba utazó magyarok utazhatnak Szlovákián át, visszafelé azonban nem, ezért Ausztria felé kell kerülniük. Hozzátette: a magyar-szlovén határon csütörtök óta nem korlátozzák a két ország állampolgárainak határátlépését. A kormányszóvivő kiemelte, hogy a kormány először azokkal az országokkal tervez határnyitást, melyekben a fertőzöttségi szint hasonló a magyarhoz, ezért az olaszokkal való nyitásra még várni kell. Azt javasolta: érdemesebb belföldi utazásokban gondolkodni a biztonság mellett azért is, mert ezzel magyar munkahelyek megőrzését is tudjuk támogatni.
Kiemelt kép forrása: graphicstock.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS