Az amerikai gazdaság leghosszabb, 11 éves fellendülése ért véget a héten. A csúcsot február 19-én érte el, és az azóta eltelt hetekben az amerikai tőzsde 25 százalékot esett. De egész Európában, így Magyarországon is zuhannak az indexek. A szállodaipar és a légiközlekedés zuhanórepülésbe kezdett, és úgy tűnik, küszöbön áll egy újabb világgazdasági válság. Ez senkinek sem lesz jó, így nekünk se. Magyarországon jelenleg egy patrióta kormány van hatalmon, nem úgy, mint 2008-ban.
Csak felsorolásszerűen a rossz hírek: a magyar tőzsde fennállásának ötödik legnagyobb esését szenvedte el csütörtökön, a BUX-index 11,6 százalékkal lett alacsonyabb a nap végére, az Állami Adósságkezelő Központ pedig a tegnapi aukcióján alig tudott eladni magyar államkötvényt. Azért pánikra semmi ok, tetemes tartalékai vannak a kincstárnak. Eközben külföldön ezek történtek fő vonalakban: a német tőzsde 10,8 százalékot zuhant, de ennél is rosszabb hír, hogy a New York-i 9,5 százalékot vesztett az értékéből; ekkora zuhanásra 1987 óta nem volt példa.
Recesszió a láthatáron
A világgazdaság irányítója, az Egyesült Államok az idén recesszióba süllyedhet. A várt több százalékos növekedés helyett 0,6 százalékos visszaesés várható, legalábbis ezt jósolja a Capital Economist gazdaságelemző intézet. Úgy vélik, ha jól működnek a koronavírus-járvány megfékezésére hozott intézkedések, akkor jövőre már ismét növekedhet az USA. Ha viszont nem, akkor a legrosszabb esetben a lakosság egyharmada is megfertőződik és így elhúzódó recesszióra kell felkészülni.
A fő gond, hogy senki sem tudja, milyen lesz a teljes leállás, ha bekövetkezik. Annyi biztos, hogy a légiipar és a szállodaipar szabadesésben van az egész világon. Gyakorlatilag megszűnt a nemzetközi turizmus. Donald Trump amerikai elnök például egy hónapra megtiltotta, hogy európaiak az USA területére lépjenek. Ez mindenkire vonatkozik, kivéve Nagy-Britanniát. Trump először azt mondta, hogy a tilalom kiterjed a rakományszállításra, de aztán kijavította magát. A rakomány nagy részét ugyanis a személyszállító repülőgépek hasrészeiben szállítják. Ha nincs utasszállítás, sokkal kevesebb lesz a rakomány, ami óriási zavart okoz az exportőröknek és a gyártóknak az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Ebből látszik, hogy az amerikai elnök is bizonytalan és néha teljesen tanácstalan.
Az amerikaiak olyan intézkedéseket terveznek, mint amilyeneket a 2008-as válságban láttunk. Azt rebesgetik, hogy az amerikai központi bank 0%-os kamatot fog bevezetni; ezzel igyekszik a vállalatok és az állampolgárok veszteségeit csökkenteni.
Kína és Oroszország kihasználja a káoszt
Mind Hszi Csin-ping kínai, mind Vlagyimir Putyin orosz elnök a koronavírus-járvány káoszában fontos geopolitikai lépésekre szánta el magát. Ezen a héten a kínai vezető meglátogatta Vuhant, azt a várost, ahonnan a vírus ered, és gratulált az egészségügyi dolgozóknak a nagyszerű munkájukhoz. Az eseményről készült felvételek arra utalnak, hogy a fertőzés teljesen ellenőrzés alatt áll. Kína imázsának javítására törekedett, és az elnök úgy vélte, hogy a járványra adott válaszuk olyan sikeres, amiből más országok is tanulhatnak; látható, hogy a válságot igyekszik a saját javára fordítani és meg akarja erősíteni a hatalmát. Kiadtak egy könyvet is, amely arról szól, hogy
miként győzött a nép a betegség ellen vívott háborúban.
Pedig a valóság az, hogy ha a Kínai Kommunista Párt a járvány kitörésekor nem bénázik, akkor talán elkerülhető lett volna a világjárvány.
Putyin orosz elnök pedig hétfőn jelentette be, hogy megszünteti az orosz elnöki hivatal időbeli korlátait. Tette ezt azon a napon, amikor az olajpiacok összeomlottak. Ha akarja, ezek után akár 2036-ig hatalmon maradhat.
Olaszország zuhan a semmibe
Egyértelmű, hogy minél tovább érinti a vírus az Egyesült Államokat vagy bármely más nemzetet, annál hosszabb ideig tart a gazdaság helyreállítása. Olaszország van a legnehezebb helyzetben. Mivel demokratikus ország, ezért a kormánynak nincs olyan extrém hatalma a népesség korlátozására és ellenőrzésére, mint Kínának. Jól példázza, milyen nagy a baj Olaszországban, hogy a Lamborghini a teljes termelését leállította, míg a FIAT négy üzemet zárt be.
A magyar gazdaság a víz felett maradhat
Itthon a magyar kormány a sajtóból jól ismert intézkedéseket kényszerült bevezetni a járvány megelőzése érdekében. A szórakoztatóipart teljesen le fog állni, mivel a járványveszély miatt tilos 100 főnél nagyobb rendezvényeket tartani. A színházak, a mozik zárva lesznek, és a könnyűzenei koncertek is elmaradnak. A turizmus már most is a padlóra került, a külföldi vendégek nem érkeznek és a szállodák üresen konganak. Az ipar küszködik az alkatrészhiánnyal, hiszen Kínából alig érkezik valami. A következő probléma az lesz, hogy az exportpiacaink fognak leállni, és így nem lesz kinek termelni a hazai üzemekben. Ennek mértéke és időtartama egyelőre megjósolhatatlan, de bizonyára komoly veszteségek lesznek. Feltételezhető, hogy a kormány pénzt fog pumpálni a gazdaságba, nem úgy, mint ahogy 2008-ban történt. Akkor is lett volna pénz az IMF-hitelből, de azt a bankok kapták. Most nem így lesz! Jelenleg egy patrióta kormány van hatalmon, és számíthatunk rá, hogy egy esetleges válságban a mi érdekeinket fogja képviselni. Konkrét lépéseket az illetékesek majd akkor fognak meghozni, ha már látható a baj mértéke. Pénz van, hiszen a kormánynak jelentős tartalékai vannak, amit, ha kell, akkor el fog költeni. Ezzel életben lehet tartani a gazdaságot. Mi idáig minimálisan vagyunk érintettek a járványban, és most az a cél, hogy ez így is maradjon. Ha elkerüljük a nagyobb járványt, akkor van esélyünk rá, hogy kisebb gazdasági sérülésekkel megússzuk a válságot.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS