Hosszú interjút adott és súlyos kijelentéseket tett az Index hírportálnak egy leszerelt magyar titkosszolga. Katrein Ferenc 2000-től 2013-ig a Nemzetbiztonsági Hivatalban és utódszervében, az Alkotmányvédelmi Hivatalban is vezető beosztásban dolgozott. A kémelhárító többek között azt állítja, hogy az elhárítást orosz ügyekben politikai szintről “lefojtották”. A kormány szerint egy sértett emberről van szó, aki nem önszántából távozott a szolgálatoktól. A katonai titkosszolgálat volt főigazgató-helyettese pedig arról beszélt a PestiSrácok.hu-nak, hogy munkája során soha nem tapasztalt olyat, hogy a politika beleszólt volna a szervezet irányításába.
Arra kevés példa akad Magyarországon, hogy egy egykori titkosszolga szakmai ügyeket és állítólagos belső problémákat teregessen ki a közvélemény előtt. Az azóta már külföldön élő Katrein Ferenc, aki tizenhárom évig dolgozott a magyar kémelhárításnak, ezt most megtette. A férfi az Indexnek adott hosszú interjújában elmondta: azért szerelt le, mert nem tudott azonosulni a vezetéssel, mivel az elhárítást orosz ügyekben politikai okokból „lefojtották”. Nem csinálhattunk meg szakmailag indokolt aktív műveleteket, és a nemzetközi együttműködések is le lettek építve a korábbiakhoz képes – nyilatkozta Katrein, aki azt azért leszögezte, hogy 2013 óta nincs rálátása a szolgálatok munkájára. Szerinte orosz titkosszolgálati offenzíva zajlik az Európai Unió ellen, amelynek része a migránsválság elmélyítése, és annak felhasználása propagandacélokra és befolyásolásra. Beszélt arról is, hogy a 2006-os utcai zavargások idején a vezetőik között voltak, akik felnőttek a feladatokhoz, de olyanok is, akik nem vállalták a felelősséget, inkább kórházba vitették magukat.
Súlyos vádak a leszerelt titkosszolgától
Szakmailag semmi nem indokolta Katrein szerint, hogy évekig nem léptek fel a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) ellen, pedig tudomásuk volt arról, hogy a szélsőséges szervezetnek fegyverei vannak és kapcsolatban állnak az orosz katonai titkosszolgálattal, majd azt sugallta, hogy a magyar politikai vezetés nem akart konfrontálódni direkt módon Putyinnal. Komoly kockázatnak nevezte, hogy a letelepedési kötvényprogrammal nagy tömegekben engedünk be embereket az EU-ba, főleg olyan helyekről, ahol nem feltétlenül vannak Magyarországnak műveleti pozíciói. Az interjúban beszélt arról is, hogy Kiss Szilárd és Kovács Béla politikai döntés miatt mozoghat szabadon (azt azért érdemes megemlíteni, hogy az Európai Parlament másfél évig(!) húzta Kovács mentelmi ügyében), valamint megemlítette, hogy mennyire kellett NATO-s partnerszolgálatoknak magyarázkodni, amikor az ember felettesét azzal gyanúsítják, hogy Moszkvának dolgozik. Itt Katrein a volt NBH vezető, Galambos Lajos ellen kémkedés miatt indult eljárásra gondolt, aminek kapcsán megerősítette azt a sajtóban már megjelent hírt, hogy Galambos lehetővé tette, hogy bolgár kollégáknak álcázott orosz ügynökök poligráfos vizsgálat alá vessenek aktív magyar szolgálati munkatársakat.
“Sértett emberről van szó”
Az interjúra Orbán Viktor miniszterelnök is reagált salgótarjáni sajtótájékoztatóján. Azt mondta: Magyarországon törvény írja elő, hogy a politikai élet résztvevőinek milyen átvilágításon kell átmenniük, „az életet meghatározó fontos döntések közelébe ilyen típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés nélkül nem lehet kerülni”. A kormányfő szerint nem kell nagy meglepetésnek tekinteni, hogy bár Magyarország nem a legnagyobb ország, de fontos helyen fekszik, és másoknak is vannak velünk szándékai, akik befolyást akarnak gyakorolni Magyarországra. Szerinte az országot nem lehet izolálni, megvédeni lehet, amihez „dinamikus, alkalmazkodni tudó nemzetbiztonsági védelmi rendszerre van szükség”. Ezt 2010 után felépítették és működtetik – állította Orbán, hozzátéve, hogy „törődik ezzel a kérdéssel, elég sok időt visz el a munkájából”. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára, Dömötör Csaba azt mondta: úgy tudják, az interjúalany nem önszántából távozott a szolgálatoktól, hanem elbocsátották, „így egyértelmű, hogy egy sértett emberről van szó, ami alapjaiban kérdőjelezi meg az állítások valóságtartalmát”. Szerinte „csak azokat az alaptalan pletykákat mondta fel, amiket egyes médiumok unásig futtattak az elmúlt időszakban”.
A volt főigazgató-helyettes nem tapasztalt politikai befolyást
Horváth József, a katonai titkosszolgálat volt főigazgató-helyettese a PestiSrácok.hu-nak elmondta, amikor a szolgálatok belső szakmai ügyei kikerülnek a nyilvánosság elé, az a szervezet szempontjából nem jó. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette, ő soha nem tapasztalt olyat a szakmai munkája során, hogy a politika bármibe is beleszólt volna. Hangsúlyozta, ha politikusok bele is akarnak nyúlni a titkosszolgálatok működésébe, az a szolgálatok vezetőinek felelőssége, hogy hogyan kezelik a helyzetet. Horváth József szerint az elmúlt huszonhét évben nagyon sokszor és nagyon sok ok miatt tettek félre embereket. Ezek a cserék kötődtek kormányváltásokhoz és válsághelyzetekhez is – tette hozzá. Szerinte tudomásul kell venni, hogy a vezetői szék az nem egy hűbérbirtok, hanem a politikai bizalomnak is a függvénye.
Gyurcsányék politikai csatározásba dobták a szolgálatokat
A szakértő kiemelte, a legrosszabb az, amikor a titkosszolgálatokat napi politikai csatározásokba vonják be. Ilyen volt például, amikor 2006-ban, a választások előtt az elhárítás főigazgatója azt nyilatkozta, hogy az azóta már kivégzett Sátor Lajos robbantásokat tervez Magyarországon. Horváth József hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos, hogy megőrizzük a szolgálatok politikamentességét. A szakértő az Európai Unió elleni offenzívával kapcsolatban kifejtette, hogy ő inkább úgy látja, hogy alapvetően megváltozott Európa és ezen belül Magyarország biztonsági helyzete. Szerinte huszonhét évvel a rendszerváltás után az egész titkosszolgálati struktúra megérett arra, hogy egy komoly, szakmai alapú gondolkodás induljon el, hogyan lehetne sokkal hatékonyabbá és eredményesebbé tenni a szolgálatokat Magyarországon. A titkosszolgálati vezető azt ugyanakkor “butaságnak” nevezte, hogy a magyar politika Putyintól való félelme miatt nem számolták fel az orosz szolgálatokkal feltételezhetően kapcsolatban álló Magyar Nemzeti Arcvonalat (MNA), amelynek vezetőjét rendőrgyilkossággal gyanúsítják.
Címlapfotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS