A magyar kormány megelőlegezte a bizalmat Ursula von der Leyennek, hogy képes lesz konszenzust teremteni, és enyhíteni a nyugat- és a közép-európai EU-tagállamok közti súlyos megosztottságot – erről beszélt Gulyás Gergely a szerdai Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter erről az EB megválasztott új elnöke és Orbán Viktor csütörtökön esedékes találkozója kapcsán beszélt, és azt is egyértelművé tette, hogy változatlanul Trócsányi László a magyar kormány jelöltje az Európai Bizottságba. A Kormányinfón szó esett a folyamatosan rekordokat döntő foglalkoztatottságról, a szennyvíziszap-ügyről és a magyarországi ellenzék módszereiről is.
Gulyás Gergely megerősítette, hogy Orbán Viktor csütörtökön négyszemközt találkozik az Európai Bizottság megválasztott új elnökével, akivel kapcsolatban nem arra számítanak, hogy mindenben egyetértés lesz, hanem megelőlegezték iránta a bizalmat, hogy az EB képes lesz konszenzust teremteni a tagállamok között. Enyhíteni kell a Nyugat-Európa és Közép-Európa közti súlyos megosztottságot – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Megjegyezte, hogy a távozó bizottság láthatóan nem akar változtatni a politikáján, sőt, még az utolsó pillanataiban is megtámadott a migráció visszafogását célzó magyar törvényeket. Szavai szerint a magyar kormány a migrációs és határvédő politikánk miatti nemtelen támadások megszűnését és a valós határvédelmi költségeink megtérítését is várja az új uniós vezetéstől.
Az Orbán–von der Leyen találkozót firtató kérdésre válaszolva elmondta, hogy a magyar kormány az uniós tisztségekre kiterjedően is egyeztet a V4-es szövetségesekkel. További kérdésre azt is kifejtette, hogy senki sem vitathatja el Ursula von der Leyen jogát a bizottság összeállítására, de a magyar kormány jónak tartaná az eddigi uniós politikával szoros kapcsolatban álló személyek távolmaradását, így például Frans Timmermans első alelnökké való kinevezését sem üdvözölné.
Gulyás Gergely egyúttal megerősítette: a kormány Trócsányi Lászlót jelöli az Európai Bizottságba, méghozzá olyan szakterületen, amilyet a jelölt választ. Ezzel kapcsolatban azt tudakolták tőle, eleget tesz-e a kormány von der Leyen kérésének, miszerint a biztosi tisztségre férfit jelölő tagállamok jelöljenek egy nőt is. Gulyás válaszában világossá tette, hogy ilyen kérés nem történt; az EB elnöke csupán bátorította női jelölt állítására a tagállamokat, de a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is kifejtette, hogy Trócsányi volt a Fidesz-KDNP listavezetője a választáson, és a komoly választói felhatalmazás is az ő jelölését erősíti.
Finnországban súlyos a jogállam helyzete, ha már vizsgálgatjuk egymást
Orbán Viktor a tusványosi beszédében egyértelmű üzenetet küldött a magyar jogállamiság vizsgálatára készülő Finnországnak, amiről most Gulyás Gergelyt is kérdezték. A miniszter elmondta, hogy Finnországban súlyos a jogállam helyzete, ha már vizsgálgatjuk egymást Európában. Felhívta a figyelmet, micsoda nemzetközi felzúdulás kerekedne, ha Magyarország például felszámolná az Alkotmánybíróságot, és az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságához utalná a hatáskörét – ahogy a finneknél ez működik.
A Fidesz néppárti tagságával kapcsolatos érdeklődésre megismételte, hogy a keresztény-konzervatív politikát folytató néppártban tudja csak elképzelni a párt bentmaradását, amire 50 százalék körüli esélyt lát. A nyugati sajtó nagyobb részét elfogultnak nevezte Gulyás Gergely, arról beszélve, hogy a nem elfogult része, ha távolságtartó is Magyarországgal szemben, látja az ország eredményeit, például gazdasági téren. A Kormányinfón a miniszter arról is beszámolt, hogy folyamatosan rekordokat dönt a foglalkoztatottság: 2010-hez képest majdnem 850 ezerrel többen dolgoznak Magyarországon. Kitért rá azonban, hogy vannak komoly területi különbségek, ami jelzi a még mindig meglévő munkaerő-tartalékokat.
Rágalmazásban és becsületsértésben merül ki az ellenzéki politizálás
A Magyarországra szállított szennyvíziszap ügye is felmerült, amelyre Gulyás Gergely úgy reagált, hogy a kormányhivatalok nem fognak semmi ilyesmire újabb engedélyt kiadni, az eddigi engedélyek pedig hat hónapon belül lejárnak.
Ha valami nem helyes az országban, az még kilenc év után sem feltétlenül a kormányoldalhoz kötődik
– mondta el a szennyvíziszap-üzletben érdekelt céghálóról szóló sajtóközlésekre.
Az ellenzéki politizálás egyre inkább rágalmazásban és becsületsértésben merül ki
– ezt már arra a kérdésre felelte, amely azt firtatta, hogy Mészáros Lőrinc pénzt csorgat Orbán Viktor apjának egy bérleti szerződésen keresztül. Hozzáfűzte, hogy a kormány nem foglalkozik üzleti ügyekkel, ugyanakkor nem látja, hogy egy piaci áron történő bérbeadás miért lenne kifogásolható.
Orbán Viktor fapados gépen utazására irányuló kérdésre azt válaszolta, hogy a miniszterelnök úgy intézi a magánútjait, ahogy akarja, viszont a mentelmi bizottság döntése alapján, nemzeti szempontból fontos sporteseményen részt vehet állami vezető hivatalos minőségben.
Nem minden országnak van olyan ellenzéke, amilyennel minket vert meg a sors
– jelentette ki Gulyás Gergely arra a felvetésre, hogy a Budapesten kedden elkezdődött Maccabi Játékok olimpiai főpróba lehet. Hozzátette, hogy egy nagy sportesemény megrendezése az ország javára válik: példaként pedig kiemelte a 2017-es vizes világbajnokság sikerét.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS