Csütörtökön ismét Kormányinfót tartott Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, ahol beszámoltak a legfrissebb járványügyi adatokról, a nyitás helyzetéről, hogy mikor várhatók további enyhítések. Az online sajtótájékoztatóra újságírók is küldhettek be kérdéseket, így sok más téma is szóba került: Petry Zsolt botrányos kirúgása mellett Gulyás Gergely szólt a Szabolcs utcai hajléktalankórház helyzetéről, a Budapesten állandósult dugókról, ám természetesen a legtöbb megkeresés a járvánnyal és a nyitással kapcsolatos volt. A miniszter szerint későbbi enyhítésekről akkor döntenek, ha meglesz a hárommilliomodik beoltott, ami egy héten belül már bekövetkezhet.
Szentkirályi Alexandra a sajtótájékoztatót azzal kezdte, hogy szerdán ismét volt kormányülés, amelynek eredményéről most számolnak be. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter először az aktuális járványadatokról, az utóbbi huszonnégy óra új fertőzöttjeinek számáról és az elhunytakról számolt be. Kijelentette, hogy a kormány értékelte az oltási adatokat, és már a 2,6 milliót is meghaladta azoknak a száma, akik megkapták az első oltásukat. Több mint egymillióan a második oltást is megkapták, ők teljes védettséget élveznek.
A kormány hetekkel ezelőtt döntött arról, hogy minden újraindítási lépés az oltások számának növekedésével lehetséges. Az első újraindítási lépések érdemi enyhítést nem jelentenek, mivel a négyzetméter alapú szabályozás inkább szigorítást jelent. Azzal, hogy kevesebb vásárló lehet egy boltban, hosszabb nyitvatartás szükségeltetik
– közölte a miniszter, majd azzal folytatta, hogy a hárommilliomodik beadott vakcina után lehet további nyitási programról beszélni; ez egy héten belül már megtörténhet. A politikus úgy fogalmazott, hogy hazánk Európában a leggyorsabban oltó országok közé tartozik. A tárcavezető bízik benne, hogy az oltottak számát még ebben a hónapban négymillió fölé lehet vinni. A politikus mindenki köszönetet mondott, aki részt vesz a védekezésben és az oltások beadásában. Adatai szerint már négymillió körül van a regisztráltak száma. Gulyás Gergely szerint fontos, hogy április 19-én álljon vissza az oktatás megszokott rendje. Azt mondta, hogy az oktatási-nevelési feladatok személyes jelenléttel a leghatékonyabbak. A bértámogatás április egészére megilleti az érintett ágazatokat. Hatvankilenc milliárdos igény érkezett eddig, és ebből 66,5 milliárd forintot megítéltek, és csaknem hatvanhatmilliárdot már ki is fizettek – ismertette. Gulyás Gergely elmondta: a hatvanöt év feletti regisztráltak 86–87 százaléka már megkapta az oltást, a jelenlegi regisztrációs igényeket még ebben a hónapban ki tudják elégíteni. A miniszter szerint védettség szempontjából egyetlen vakcina között sincs különbség. Az AstraZeneca kapcsán kijelentette, hogy az uniós gyógyszerügynökség szerint is megbízható. Ezeknek az oltásoknak a hatékonysága jelentős, minden oltás lényegesen biztonságosabb, mint az oltás hiánya. A tárcavezető azt kérte: minden ellenzéki párt, attól függetlenül, hogy milyen bűnöket követett el az oltásellenes kampánnyal, biztasson oltásra, vizsgálja felül a korábbi téves álláspontját.
Jó lenne, ha a DK leállítaná a keleti oltások elleni petícióját. Kevés nagyobb pofára esés volt az elmúlt években, mint ahogyan az ellenzéki pártok a keleti vakcinákkal szembeni kampánnyal jártak
– közölte. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: április 3-ig több mint százezer tanárt sikerült beoltani. A járványra visszatérve úgy fogalmazott: ha a harmadik hullám csúcsán túlvagyunk, április vége felé a teraszokra majd ki lehet ülni, főleg akkor, ha az oltási program ilyen jól halad. Újságírói kérdésre nyomatékosította: a konditermeknek zárva kell maradniuk. A védettségi igazolványról úgy nyilatkozott: a kormány még nem döntött arról, milyen előnyökkel járjon az, aki kapott igazolást, de a sporteseményeken csak védettségi igazolvánnyal lehet majd részt venni. A miniszter bejelentette: a kormány meghallgatta a pedagógus szervezetek véleményét, az ő javaslatukra döntöttek az iskolabezárásról és a rendkívüli oltási programról.
Az első oltás után csak két héttel nyitnak ki az iskolák, de minden szakmai vélemény szerint addigra jelentős védettség alakul ki az érintettek körében. Májusban írásbeli, és a tervek szerint júniusban lehet szóbeli érettségi. Júniusig mindenki megkaphatja majd az első oltást
– fogalmazott. Petry Zsolt botrányos kirúgásával kapcsolatban elmondta, hogy az ügy felháborító; elsősorban Németországnak kell választ adnia arra, hogy egy jogállamról beszélünk-e vagy sem.
A XX. században volt totalitarizmus, ami Németországból indult, és nem akarjuk, hogy ez megismétlődjön. Semmilyen gyűlöletre nem hívott fel a kapusedző véleménye. Ha nem egy vicc lenne a 7-es cikk szerinti eljárás, akkor ez pont egy olyan ügy lenne, ami alapján eljárás indulhatna
– közölte, majd azzal folytatta, hogy szükséges egy demokratikus, a jogállami értékeket elfogadó európai jobboldal. A kormányfő egy ilyen jobboldal létrehozását szeretné elérni. A miniszter szerint senkinek nem kell félnie a magyar hatóságok által engedélyezett vakcináktól, az AstraZeneca körüli harcok inkább üzleti küzdelmek.
Itt szeretnék egy személyes megjegyzést hozzáfűzni: én is AstraZenecát kaptam, az oltás utáni napon volt heves immunválaszom, azóta kutyabajom, én is az oltás beadására buzdítok mindenkit!
Gulyás Gergely szerint az összes itthon beadható vakcina remekül vizsgázik, ezrelékekben mérhető azok száma, akik oltást kaptak és később meghaltak a koronavírus miatt. Az oltás nem jelent százszázalékos védettséget, hasonlóan az influenza elleni oltáshoz, de így is sokkal nagyobb védettséget ad, mintha nem lenne oltás. Újságírói kérdésre a miniszter közölte: szomorú az ellenzék járvány alatti viselkedése, és reméli, hogy másfél hónap múlva már a hátunk mögött tudhatjuk a járványt.
Még egy év van a választásokig, így akkor mindenki elmondhatja a véleményét
– fogalmazott Gulyás Gergely, aki felelőtlennek nevezte az ellenzék oltásellenes kampányát, és erről szerinte nekik kell elszámolniuk. A tárcavezető elmondta, hogy az idei növekedési várakozások a nyitási feltételektől függhetnek, különösen a szolgáltató szektortól. Mivel hazánk kétszer olyan gyorsan olt, mint a többi uniós állam, ezért a miniszter állítása szerint Magyarország lényegesen jobban fog állni. Budapest helyzetéről úgy fogalmazott: mióta Karácsony Gergely a főpolgármester, több a dugó, több a szemét és több a hajléktalan az utcákon. Állítása szerint egyensúlyt kéne találni a kerékpárhasználat és az autós közlekedés között.
Támogatni kell a kerékpárosokat, de nem kell üldözni az autósokat, a KRESZ-módosításra Révész Máriusz tesz majd javaslatot
– mondta. Egy másik, a járvánnyal kapcsolatos kérdésre a miniszter azt válaszolta: még nem találkozott olyan emberrel, akinek komoly problémát okozott volna a regisztráció. Közel ötmillió tesztet végeztek el az országban; ha a protokoll szerint gyorsan tesztelni kell, akkor gyorsan fognak, nem lesz változás. Másik kérdésre kijelentette: jelenleg 267 fertőzött egészségügyi dolgozó van az országban; arról nincs adat, hogy közülük mennyien kaptak oltást.
Nyilvánvalóan nagyon nehéz helyzetben vannak a háziorvosok, de mind az önkormányzatok, mind a kormány mindent megtesz, hogy segítse őket. Nagy feladatot jelent az oltások beadása
– közölte, majd azzal folytatta, hogy a kormány nem teheti kötelezővé az oltást, csak az egészségügyben lehetett volna kötelezővé tenni, de a kormány azt sem tette meg, pedig erre lett volna jogszabályi lehetőség. Gulyás Gergely ismertette, hogy regisztrációra és oltásra buzdító kampányt indítanak majd nemsokára neves emberek szereplésével. Közölte: az orvosok jelentős része is úgy gondolja, hogy a sajtónak nem kell kamerákkal ugrándoznia a kórházakban; ezzel ő is egyetért. Jelenleg 1827 embert ápolnak intenzív osztályon. Egy másik kérdésre közölte: 2020-ban öt százalékkal nőtt az öngyilkosságok száma 2019-hez képest, ez a szám is alacsonyabb, mint a 2017-es adat. Elmondta: a normális élethez való visszatérés esetében nehéz pontos dátumot mondani, de azokat a szolgáltatások, amiket megszoktunk, azok május végével, június elejével visszaállhatnak. A Szabolcs utcai hajléktalankórházzal kapcsolatos kérdésre azt válaszolta: a főváros nem gondoskodott az intézmény máshová való helyezéséről.
A főpolgármester másokat hibáztatott, de a kormány döntése értelmében június 30-ig nem kell kiköltöznie senkinek. Egy lerobbant épületben való ellátás a hajléktalanok ellátását sem segíti. A főváros vezetése 10 hónappal az értesítést követően még mindig nem tett semmit. A főpolgármester lelkesen küzd a kormánnyal szemben
– közölte Gulyás Gergely.
Kiemelt kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS