Mialatt az ellenzéki vezetésű önkormányzatok polgármesterei folyamatosan sírnak, hogy nincs pénz, a kormány továbbra is támogatja a fővárosi kerületeket. Így van ez Budán is, abban a városrészben, ahol folyamatosan emelkedik a gyermekek száma, éppen ezért rendkívül fontos, hogy korszerű oktatási intézményekkel, óvodákkal és bölcsődékkel várják őket, ráadásul az évtizedekig elhanyagolt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) is megújul, és fontos funkciót kap a következő években.
A második kerületben csaknem harminc oktatási intézmény működik, a tanítási módszerek széles palettája elérhető ott, közöttük a Gyermekek Háza Alapítványi Iskola különleges, az integrált nevelés és merész újítások mellett elköteleződött intézménye. Három évvel ezelőtt a felújításba a Láng Zsolt vezette önkormányzat is beszállt majd száz millió forint összeggel. A kormány pedig több mint hárommilliárd forinttal támogatta a 2018-ban kezdődött beruházást, amelynek értelmében az iskola új korszerű épülettel gazdagodott a Völgy utcában. Az ide járó csaknem háromszáz, általános iskolai és gimnáziumi tanuló egy modern, tágas iskolában kezdheti a tanévet 2021 szeptemberében. Az épületben egy ötszáz négyzetméteres tornaterem is helyet kap, új illemhelyekkel és öltözőkkel. Lesz még két személyfelvonó, illetve a reggeli parkolási nehézségek elkerülése érdekében, két új parkoló is az autósoknak. Emellett a Szabó Lőrinc Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnázium is nagyobb átalakításon esik át. Mivel ebben az oktatási intézményben is folyamatosan emelkedik a tanulók száma, az iskola nemcsak energetikai korszerűsítésen esik át. Kormányzati pénzből a tantermeket is bővíteni fogják, erre negyvenkilenc millió forintot áll rendelkezésre.
Szellemvárból nemzetközi iskola lesz a volt OPNI
December nagy híre volt, hogy a kormány döntése értelmében új külsőt és funkciót kap az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet. A volt tébolydát – amelyet még II. Lipót uralkodása alatt, 1791-ben építettek, és felkerült az UNESCO örökségvédelmi épületeinek listájára is – 2007-ben a Gyurcsány-kormány egy tollvonással szüntette meg. Ennek a megszüntetésnek a drámai hatásait a fővárosiak azóta is érzékelik. A lassan tizenhárom éve szellemvárként pusztuló, egykori elmegyógyintézet állami tulajdonban marad, és oktatási intézményként és kollégiumként fog működni. A tervek szerint két év múlva mint angol anyanyelvű középiskola várja majd a diákok jelentkezését egész Közép-Európából. Az iskolát a Külgazdasági és Külügyminisztérium fogja működtetni.
Sír az ellenzék, keménykedik a Momentum
Varga Mihály pénzügyminiszter decemberi bejelentése óta az ellenzék és a liberális média azon nyavalyog, hogy az intézmény elitképző lesz közpénzből, és borsos összegekbe fog kerülni a fenntartása. Azt elfelejtik megemlíteni, hogy a külföldi diákok magyarországi tartózkodása milyen bevételeket jelenthet az országnak, ingatlantulajdonosoknak, ahogy azt sem említik, hogy az épület mára életveszélyessé vált, biztonsági okokból még fotózni sem szabad a környékén. Az épület felújítása – nem lebontása – azért is fontos, mert számos történelmi esemény kapcsolódik hozzá. Az, hogy Gyurcsányéknak egykor nem sikerült elkótyavetyélni a negyven hektáros, ősfás parkot, csodával határos.
A Momentum azonnal harcos tiltakozásba kezdett a tervezett építkezés ellen; meghallva az idők szavát hangosan hirdették a közösségi médiában, hogy ne döntsenek az OPNI-ról a II. kerületiek megkérdezése nélkül! Mindez szép és jó lenne, de arról valahogy mélyen hallgatnak, hogy a nagy szövetségesük és vezérük, Gyurcsány Ferenc még a szakma tiltakozását sem vette figyelembe, amikor tizenhárom éve bezáratta az intézetet. Akkor senki nem kérdezte meg az orvosokat, a betegek rokonait, a szakembereket, így nem tudhattuk meg, hogy mi értelme volt a rombolásnak. Bár nagyon romantikusan hangzik, hogy kérdezzük meg a helyieket, de ahogy az demokráciában lenni szokott, valószínű, hogy nehezen születne konszenzus az ingatlan jövőjéről. A Momentum legnagyobb bánatára a legfontosabb kérdések már úgyis eldőltek: nem lesz privatizáció, és új CEU sem épül a második kerületben.
Fotó:MTI/ H. Szabó Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS