Egyetlen mondat cáfolja a baloldal hosszú évek óta hangoztatott vádját, miszerint a magyar kormány semmit sem tesz a korrupció visszaszorítása érdekében. A korrupció elleni fellépés fő állami letéteményese, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) közölte a PestiSrácokkal: sikeresen befejeződött a korrupció elleni fellépés nagyobb arányú felderítését, illetve megelőzését szolgáló nyolc (!) éves projekt. Az NVSZ oktatja a korrupció elleni fellépést, illetve megelőzést.
Mielőtt belemennénk a részletekbe, leírjuk a korrupció elleni projekt hivatalos leírását a résztvevőkkel együtt, hogy a baloldal sajtója is hitelesen tájékozódhasson. Íme:
A KÖFOP-2.2.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú „Kapacitásfejlesztés és szemléletformálás a korrupciós esetek nagyobb arányú felderítése, illetve megelőzése érdekében” című projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásával, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg. A Nemzeti Védelmi Szolgálat vezette konzorcium – az NVSZ mellett a Nemzetközi Oktatási Központ, a Belügyminisztérium, Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. – teljesítette a projektben vállalt feladatait, a 2015. 10. 01. – 2023. 10. 31. közötti időszakban.
Közöljük a korrupció elleni fellépés eredményességét és a bűnmegelőzést szolgáló nyolc éves munka pontos költségét, és azt is, honnan érkeztek a pénzek, hogy azt se kelljen keresgélnie az ellenzéknek:
A projekt nyolc év alatt 5,96 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült, az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásával, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.
A korrupció elleni projektben 4 fő fejlesztés történt:
- Humánkapacitás fejlesztése;
- Korrupciómegelőzés az állampolgárok bevonásával – Szemléletformálás;
- Információtechnológiai infrastruktúrafejlesztés a korrupció elleni küzdelem hatékonyságának erősítése érdekében;
- Az átlátható kormányzás megteremtését elősegítő intézkedések – Integritásfejlesztés.
Ezen belül a korrupció elleni konkrét eredmények az alábbiak:
- A projekt fő célja a korrupció visszaszorítása, az átláthatóság elérése volt.
- A projektnek köszönhető az a sokszínű megelőzési tevékenység, amit a Nemzeti Védelmi Szolgálat az elmúlt években folytatott.
- Több mint 100 rendezvényt szervezését tette lehetővé a projekt, az NVSZ a közigazgatás teljes szakterületét elérte, ugyanakkor a civil szervezetekhez is eljutottak.
- Workshopok, konferenciák, nemzetközi értekezések rendezése.
- A rendezvények egyik nagy eredménye egy élő és jól működő együttműködési hálózatot létrejötte a szervezetek között.
- A projekt az NKE által elvégzett különböző kutatásokkal indult. Az egyik ilyen kutatás az ügyfelekkel dolgozókat vizsgálta és azt az eredményt hozta, hogy a munkatársak nincsenek tisztában azzal, hogy korrupciós helyzetben mit tegyenek. Ennek eredményeként született meg a „Hogyan mondjunk NEMET?” című kiadvány. Előadások során nem a szankcionálástól való félelmet erősítették, hanem a szemléletformálásra helyezték a hangsúlyt, arra, hogy megértsék, miért jó tisztességesnek maradni.
- A fiatal generációval is foglalkozni kell, ezért kidolgoztak egy képzési programot a pedagógusok számára, így már az iskolában is téma a tisztesség, a korrupció elkerülése.
- Az NKE-vel közösen kidolgoztak az integritás-tanácsadó képzést és annak tananyagát.
- Az NVSZ-en belül trénereket képeztek.
- Rendőr-ügyész képzéseket indított az NVSZ , amely 2022-től bírók részvételével egészült ki.
- Fiatalokat célzó médiakampány indult „Tisztességesen veled” szlogennel.
Sikeres fellépés a korrupció ellen
Kétségtelenül komoly sikereket tud felmutatni maga az NVSZ is a projekt fejlesztéseinek is köszönhetően, például az egészségügyi korrupció visszaszorítása terén. Az economx.hu szakportál szerint az NVSZ tavaly 75 esetben tett feljelentést az egészségüggyel kapcsolatban felderített bűncselekmények gyanúja miatt, valamint 11 esetben hálapénz átadása ügyében. Folyamatosan járja az országot az NVSZ hálapénzkommandója. Azt az egészségügyi dolgozót, aki a megbízhatósági vizsgálat során visszautasítja a felkínált pénzt, nem éri semmilyen hátrány, de a notórius borítékelfogadó akár öt és tíz év közötti börtönbüntetést is kaphat. A szakportál emlékeztet arra, hogy 2021. január 1-jétől az állami egészségügyben a hálapénz adása és elfogadása is bűncselekménynek minősül. A hálapénz orvost, szakdolgozót, beteget megalázó szokása több évtizeden át okozott gondok a magyar egészségügyben, ezt próbálják meg most megszüntetni Magyarországon.
Az ortopédcipő-maffia is lebukott
A gyógyászati segédeszközökre elkövetett költségvetési csalás bűncselekmény-sorozat felderítése 2022 novemberében az NVSZ eljárását követő feljelentés alapján kezdődött. Idén szeptemberig több tucat orvost, illetve cégvezetőt, ügyintézőt fogott el a rendőrség, akik valamennyien közreműködtek gyógyászati segédeszközök jogosultalan felírásában, illetve az emögött rejtőző csalássorozatban.
Számszerűsíteni is lehet a gyógyászatisegédeszköz-maffia elleni rendőrségi fellépés sikerét. A nyomozás eddigi eredménye 2023. szeptemberig: több mint 5 (!) milliárd forinttal kevesebb jogosulatlanul felírt gyógyászati segédeszköz! Az anyagi haszonszerzés céljából összejátszó orvosok, asszisztensek, cégvezetők és alkalmazottak a páciensek számára a legnagyobb állami támogatású eszközöket írták fel attól függetlenül, hogy a betegnek szüksége volt-e rá vagy sem. Számos esetben a beteg nem is tudott róla, hogy neki felírtak és legyártottak valamilyen segédeszközt. Az is jellemző volt, hogy akinek valóban szüksége volt a gyógycipőre vagy gerincortézisre (speciális gyógyászati gerincfűző), az silány minőségű terméket kapott.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS