Mint lapunk is beszámolt róla, marad magyar börtönben letartóztatásban a tavaly februári budapesti embervadászat elsőrendű vádlottja az olasz antifa, Ilaria Salis. Az ügyész szökés, elrejtőzés veszélye miatt indítványozta a letartóztatás fenntartását, amit a bíró el is fogadott. Kovács Zoltán az üggyel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy semmilyen közvetlen megkeresés az olasz kormánytól (vagy bármely nagyobb médiumtól) a magyar kormányhoz nem fogja megkönnyíteni a védelmet Salis ügyében. A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár kiemelte, hogy a kormánynak, mint minden más modern demokráciában, nincs befolyása a bíróságok felett.
Kovács Zoltán emlékeztetett, hogy Ilaria Salis édesapja, Roberto Salis február közepe óta járja az európai médiát azzal, hogy “aggódik” lánya biztonságáért, amíg Magyarországon van. Ezért házi őrizetet kértek Olaszországban, amiről Szijjártó Péter külügyminiszter azt mondta, hogy “erről majd a bíróság dönt, ami egy független szerv”.
A budapesti bíróság múlt csütörtökön elutasította Salis házi őrizet iránti kérelmét, mondván, fennáll a veszélye annak, hogy a nő megszökik. Az ügyészek 11 év börtönbüntetést kérnek rá.
Kovács Zoltán aláhúzta: megalapozott a gyanú, hogy Ilaria Salis két antifa-társával azzal a céllal utazott Magyarországra, hogy ártatlan embereket verjenek össze Budapest utcáin. Emlékeztetett rá, hogy közben az olasz média mindent megtett, hogy Salist mártírként állítsa be.
Megdöbbentő, hogy Olaszországból próbálnak beleszólni egy magyar bírósági ügybe
– mondta Szijjártó Péter külügyminiszter. A tett előre megfontolt szándék voltát kiemelve azt mondta, hogy “ez nem egy hóbortból elkövetett bűncselekmény volt, hanem egy jól átgondolt, megtervezett tett. “Majdnem embereket öltek meg Magyarországon, és most mártírként ábrázolják”. Kovács Zoltán hangsúlyozta:
világossá kell tennünk, hogy senki, semmilyen szélsőbaloldali csoport nem tekintheti Magyarországot valamiféle bokszringnek, ahová csak úgy eljönnek és megtervezik, hogy agyonvernek valakit.
Kovács Zoltán rögzítette, hogy semmilyen közvetlen megkeresés az olasz kormánytól (vagy bármely nagyobb médiumtól) a magyar kormányhoz nem fogja megkönnyíteni a védelmet Salis ügyében. Hozzátette, a kormánynak, mint minden más modern demokráciában, nincs befolyása a bíróságok felett.
Forrás: X/Twitter; Fotó: Képernyőkép
Facebook
Twitter
YouTube
RSS