A háború miatt az Egyesült Államok meggyengül, az ázsiai térség megerősödik, Európa pedig a saját maga által bevezetett szankcióktól szenved – többek között erről beszélt Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki Kormányinfón. Kiemelte: a kormányülésen vizsgálták a magyar gazdaság ellenállóképességét, amelynek során megállapították, hogy a piaci idegesség ellenére a hazai gazdaság stabil. Portálunk kérdésére a kancelláriaminiszter rendkívül cinikusnak nevezte, hogy a szankciók bevezetését követően Manfred Weber és más európai politikusok a Magyarországon tárolt gáz szétosztását javasolják. Ugyanakkor kiemelte, az elmúlt időszakban az uniós helyreállítási alappal kapcsolatban jelentős előrelépések történtek.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón az újságírói kérdéseket megelőzően a szerdai, tíz órás kormányülésen elhangzottakról beszélt. A kancelláriaminiszter elmondta: a kormányülésen megállapították, hogy a piaci idegesség ellenére a magyar gazdaság stabil, a 2022. májusi adatok szerint az ipari termelés 9,4 százalékkal haladja meg a tavalyi azonos időszak számait, a költségvetési bevételek nőnek, ezért a költségvetési hiánycél nemcsak 2022-ben, de 2023-ban is tartható lesz. Gulyás Gergely a forint bezuhanásával kapcsolatban arról beszélt: az árfolyamot a gázár mozgatja, az infláció kiváltó oka pedig egyértelműen a háború, amelynek eredményeként
az Egyesült Államok meggyengült, az ázsiai térség megerősödik, az Európai Unió pedig a saját maga által bevezetett szankcióktól szenved.
Az EU-s források nagy részét az energetikai függetlenedésre kell fordítania
A kancelláriaminiszter arról is szólt, hogy az uniós helyreállítási alapról szóló tárgyalásokban is történt előrehaladás: az Európai Bizottság nyilvánvalóvá tette, mely területeken vár változtatásokat, amelyek közül négy területen a kormány már el is fogadta a Bizottság ajánlatát. E javaslatok közt szerepel például, hogy
- a korrupciós büntetőügyekben legyen lehetősége bírósági jogorvoslatnak;
- a kormány által kezdeményezett sürgősségi jogalkotás során is több időt kell szánni a konzultációra, illetve
- csökkenteni kell az ilyen típusú jogakotások arányát; valamint, hogy
- az uniós források nagy részét Magyarország az energetikai függetlenedésének megvalósítására fordítja.
Gulyás Gergely kitért arra, hogy a Mátrai Erőmű korszerűsítésével turbinánként 500 MW energia termelhető, a korszerűsítés pedig 2–3 év alatt megvalósítható. Megjegyezte: hazánk növelni akarja a hazai gázkitermelést is, a gázár emelkedésével pedig a makói palagáz kitermelése is felmerült.
Egyre agresszívebbekké válnak az illegális migránsok
Gulyás Gergely elmondta: a kormányülésen tárgyaltak az erőteljesen fokozódó illegális migrációról is. Mint kiemelte, a tavalyi hasonló időszakhoz képest 92 százalékkal, 110 ezer főre nőtt a magyar határon feltartóztatott illegális migránsok száma. A kancelláriaminiszter hangsúlyozta: a kormány arról állapodott meg, hogy fokozatosan egy négyezer fős határvadász kontingenst alakítanak ki, amely a rendőrök munkáját hivatott segíteni. Hozzátette: erre a lépésre azért is szükség van, mivel nemcsak a migráció mértéke fokozódott, de egyre agresszívebbé is válnak a migránsok, akik között már halálesettel járó fegyveres konfliktus is előfordult az elmúlt időszakban.
Rendkívül cinikus a szankciók után a magyar gáz szétosztását javasolni
Ugyanazzal a szájjal hideget és meleget is egyszerre nehéz fújni
– kommentálta a kancelláriaminiszter Manfred Weber azon ötletét, hogy az Európai Unió területére érkező gázt – többek közt a magyar gáztartalékokat – arányosan osszák el a tagországok között. Gulyás Gergely portálunk kérdésére kiemelte: a magyar kormány következetesen kiállt amellett, hogy ne vezessenek be szankciókat, hiszen azok nélkül minden ország elegendő gázhoz és olajhoz juthatna, és nem merülnének fel ilyen ötletek.
Szankciókat bevezetni és azzal lehetetlen helyzetbe hozni egyes országokat, rendkívüli módon megdrágítani egyes energetikai nyersanyagokat, majd utána azt javasolni, hogy a meglévő energiahordozókat és tárolókapacitásokat osszák szét a tagállamok között, rendkívül cinikus álláspont
– hangsúlyozta.
Portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely elmondta: a magyar kormány örömmel fogadta az Európai Parlament szerdai döntését, amellyel a tiszta energiák közé sorolta az EU az atomenergiát és a földgázt. Mint megjegyezte, eleve az volt furcsa, hogy egyes politikusok vitatták a tényt, hogy az atomenergia kibocsátásmentes technológia. A kancelláriaminiszter kijelentette: a döntés egyúttal azt is megerősítette, hogy nincsen semmilyen uniós akadálya az atomerőmű-építésnek. Megjegyezte: a háború fényében nem volt annál előrelátóbb döntése a magyar kormánynak, mint hogy az önellátást az energia területén minél előbb és minél teljesebben biztosítsa.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS