Folytatódik a tömeges tesztelés, ami az emberek védelmét és az egyes szakmák átfertőzöttségének megállapítását segíti – hangzott el a járvány elleni védekezést irányító operatív törzs csütörtök délutáni tájékoztatóján. A tesztelés folytatódik, a szükséges védőeszközök rendelkezésre állnak, a résztvevők pedig fegyelmezetten végzik a dolgukat. Müller Cecília országos tisztifőorvos arról beszélt, hogy az elmúlt napon nem volt olyan meghalt személy, akinek ne lett volna valamilyen krónikus betegsége. Egész Európában az egészségügyi ellátórendszer nagy teher alatt van, és Magyarországon is – fogalmazott.
A tájékoztató elején György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára ismertette a tömeges tesztelések első körének eredményeit. Ennek kapcsán az államtitkár elmondta: a vizsgálatok célja az emberek védelme, valamint hozzájárul ahhoz, hogy képet kapjunk arról, hogy az egyes szakmák milyen mértékig fertőződtek át. Ez a munkahelyek védelmét szolgálja. Elmondta: a tesztelésen való részvétel ingyenes és önkéntes, az ezzel ellentétes állítások pedig hamisak. Hozzátette: nincs olyan, akit kizárnának a tesztelésből, mindenki számára elérhető. Jelezte: egyes pártok politikai haszonszerzés céljából álhírek gyártásával akadályozzák a tesztelést. Ők olyan álhíreket terjesztenek, mint hogy a tesztelésben részt vevő diákok nem kapnak megfelelő védőfelszerelést vagy élelmezést. Az államtitkár köszönetet nyilvánított a tesztelésben részt vevő hallgatóknak és szakembereknek. Hozzátette: jövő héten folytatódik a tesztelés, mindaddig, amíg az operatív törzs ezzel ellenkező döntést nem hoz.
Müller Cecília megerősítette: 6360 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 192 047 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 115, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 4229 főre emelkedett. A gyógyultak száma 49 616 főre emelkedett, az aktív fertőzöttek száma 138 202 fő. Az aktív fertőzöttek 21%-a, az elhunytak 24%-a, a gyógyultak 26%-a budapesti. 7537 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 640-en vannak lélegeztetőgépen. Müller Cecília országos tisztifőorvos arról beszélt, hogy az elmúlt napon nem volt olyan meghalt személy, akinek ne lett volna valamilyen krónikus betegsége.
Egész Európában az egészségügyi ellátórendszer nagy teher alatt van, és Magyarországon is
– fogalmazott. A tisztifőorvos ismertette: a közeljövőben lehetnek olyan napok, amikor kiugró számadatok lesznek, mivel folyamatos adatszolgáltatás zajlik több forrásból is. A PCR-vizsgálatok mellett zajlik az antigén-alapú tesztelés is. 13 578 gyorstesztet végeztek el a feltüntetett PCR-tesztek mellett. A koronavírus.gov.hu honlapon is átírták a tesztek számát. Müller Cecília szólt arról is, hogy az EMMI legújabb rendelete szerint a gyógyászati segédeszköz kölcsönözésére, illetve az orvosi rendelvények kiváltására vonatkozó szabályok is módosultak.
Ezek a veszélyhelyzet megszűnését követően 30 napig érvényesek lesznek. A gyógyszerfelírással kapcsolatban a szakorvosi javaslatok 90 napig érvényesek lesznek a veszélyhelyzetet követően
– mondta. Müller Cecília elmondta, hogy az idősebb életkor és a krónikus megbetegedés mellett a dohányzók körében nagyobb eséllyel lehet elkapni a koronavírust. A jelenlegi tanulmányok szerint a súlyos szövődmények nagyobb eséllyel alakulnak ki, ha valaki dohányzik. A megelőzés kapcsán még a hatékony szellőztetés fontosságára hívta fel a figyelmet Müller Cecília.
Nem a szoba kihűtése a cél, hanem a naponta többszöri alapos szellőztetés, ez is segít a megelőzésben
– fogalmazott.
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese szerint a célzott tesztelések eredménye alapján döntenek a további intézkedésekről. Felhívta a figyelmet a megjelent kormányrendeletekre, így arra, hogy január 31-ig meghosszabbították az ideiglenes határellenőrzést, és az értelmi fogyatékosok maszkhasználatát módosították.
Fotó: MTI/Botár Gergely/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS