Szerdán ismét sajtótájékoztatót tartott az operatív törzs, ahol beszámoltak a legfrissebb járványügyi intézkedésekről. Mint ismert, mára virradóra kiderült, hogy az elmúlt 24 órában 7587 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 593 710 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 249, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 18 952 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 381 807 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 192 951 főre emelkedett. 11 805 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1423-an vannak lélegeztetőgépen. Folyamatosan zajlik az oltás, már 1 696 110 fő a beoltottak száma, ebből 494 520 fő már a második oltását is megkapta. A magyar lakosság átoltottsága elérte a 16,8%-ot, szemben a 9,4%-os uniós átlaggal. A veszélyeztetettségük miatt továbbra is a regisztrált idősek oltása van elől a sorban. Az eddig regisztrált 65 év felettiek 65%-a már megkapta az oltást, a többiek is hamarosan sorra kerülnek. A következő egy hét oltásaihoz már kiszállították a vakcinákat. A kórházi oltópontokon Pfizerrel, a háziorvosoknál Sinopharmmal, AstraZenecával és Modernával folytatódik az oltás. Éjjel újabb 180 ezer adag második oltáshoz szükséges Szputnyik-vakcina érkezett.
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa elmondta: tegnap 549 ember nem viselt maszkot, ellenük intézkedtek ellenük a rendőrök. Az alezredes közölte: 540-en a közterületen szegték meg a szabályt, és 213 esetben szabtak ki helyszíni bírságot. Kedden 303-an szegték meg a kijárási tilalmat. Kijelentette, hogy több mint nyolcezer hatósági házi karantént rendeltek el kedden.
Müller Cecília országos tisztifőorvos bejelentette: rendkívül jó hír, hogy már közel 1,7 millió embert oltottak be. Elmondta, hogy a járvány sajnos továbbra is erőteljesen zajlik, nagyon magas a kórházban lévők és a lélegeztetőgépen lévők száma, a halottak száma is rendkívül magas.
A fertőződést és a kórházba kerülést meg kell akadályozni. A legnagyobb erőfeszítést az egészségügyi intézmények végzik
– fogalmazott. A tisztifőorvos elmondta: már 37 ezer doboz favipiravirt rendeltek az orvosok. Kijelentette, hogy további lépésekkel centralizálják az erőket az egészségügyben; ennek célja, hogy racionalizáltan lehessen az erőforrásokat beosztani. Egy új rendelet alapján az irányító megyei intézmények és a fővárosi centrumkórházak hatáskörei kiterjednek az illetékes terület összes egészségügyi körére, így a szakrendelők és a háziorvosi rendszer is bekerülhet a nagy kórházak alá.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság szervezi az egész folyamatot, a rendkívüli leterheltséget a hatékonyabb védekezés felé lehet terelni ennek révén
– közölte Müller Cecília, majd azt mondta, továbbra is zajlanak az oltások, ám még mindig nincs elég vakcina. Úgy fogalmazott, hogy az oltóközpontok működése kiemelt tevékenység, lehetőséget kaptak a racionalizált elosztásra a megyei irányítókórházak; ezen túl 500 olyan önkéntes is jelentkezett, akik ki tudják egészíteni az egészségügyi személyzetet. Müller Cecília szerint megkezdődik a Paksi Atomerőmű és az MVM dolgozóinak az oltása is, akik a kritikus infrastruktúrát üzemeltetik. Ugyancsak hasonló a helyzet a MÁV és a GYSEV munkatársaival is.
A szennyvízben lévő koronavírus-örökítőanyag több helyen stagnál és csökken. Mindezt folyamatosan vizsgáljuk, és bizakodó vagyok, hogy a járvány fokozódó emelkedése mérséklődhet. A 11. heti adatokat a 10. hetivel összehasonlítva jól látszik, hogy a fertőzöttek átlagéletkora 46 év maradt
– mondta Müller Cecília, aki szerint a fertőzöttek esetében a korcsoportok között nincs változás egy hét alatt, továbbra is a 40–49 éves korosztály a leginkább érintett. Az országos tisztifőorvos szerint Budapesten 18, míg Pest megyében 16 százalékkal több beteget diagnosztizáltak a 11. héten, mint az azt megelőzőn. A megyei adatok dinamikája alapján az látszik, hogy Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Veszprém megyében jelentősen nőtt az új betegek száma.
Amikor meghívást kapunk a védőoltásokra, akkor gondolkodás nélkül élni kell vele
– jelentette ki Müller Cecília, majd hozzátette: ma van a tuberkulózis elleni küzdelem világnapja. A tüdővész a múlt század elején népbetegség volt, 2020-ban mindössze 389 fő betegedett meg, és tizenhárom 14 év alatti gyermek volt. Mindezt az oltásoknak köszönhetően sikerült visszaszorítani. A legtöbb halálesetet ez a betegség okozta. Újságírói kérdésre a tisztifőorvos kijelentette: csak a háziorvosoknál és a kórházi oltópontokon oltanak az esetek túlnyomó többségében. Ha egy beteg nem tud mozogni, akkor csak a háziorvos mehet ki a beteghez; semmilyen más oltócsoport nem megy területre, így senkit ne engedjenek be. A tisztifőorvos elmondta: az újabb kínai és indiai vakcina is egy vektorvakcina, mindkettő az AstraZeneca oltóanyagára hasonlít; egyelőre nem lehet tudni, mikor érkezik ilyen vakcina Magyarországra, ám a lényeg, hogy minél több oltóanyag legyen az országban. Újságírói kérdésre Müller Cecília azt mondta, április második felében érkezhet Janssen-vakcina hazánkba, ám nem tudni még, mennyit kapunk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS