Ma délután elindítják a koronavirus.gov.hu oldalon azt a felületet, amelyen azok, akik regisztráltak, de még nincsenek beoltva, lekérdezhetik azt, hogyan áll az oltási regisztrációjuk státusza. Ez egyfajta visszajelzés lesz arról, hogy kinek, mikor és hova kell menni – mondta el Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján. Hozzátette: heroikus küzdelmet folytatunk a járvánnyal szemben, mert mindenki a harmadik hullámmal küzd. Emelkedik a halálos áldozatok száma, ami abból adódik – kétszázhetvenkét beteg hunyt el az utóbbi huszonnégy órában –, hogy hazánkban is a brit mutáns dominál. Március végére tért hódított az angol variáns, és szinte száz százalékban ez a típus fertőz. A cél, hogy elkerüljük a fertőződést és a kórházba kerülést. Müller Cecília arról is beszélt, hogy a pedagógusok oltásának részletes terveit elkezdték kidolgozni, és arra kéri őket is, hogy akik még nem regisztráltak, azok tegyék ezt meg.
Müller Cecília az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján bejelentette, hogy ma délutántól a koronavirus.gov.hu felületén elindítják azt az internetes lekérdezési lehetőséget, amelyen azok, akik regisztráltak oltásra, de még nincsenek beoltva, lekérdezhetik azt, hogyan áll az oltási regisztrációjuk státusza. A lekérdezésnél meg kell adni a TAJ-számot és a születési dátumot, ezután a képernyőn megjelenik egy üzenet. Igen válasz esetén, ha
az Ön regisztrációja érvényes és nyilvántartjuk Önt, mint oltandó személyt
szöveg jelenik meg, akkor természetesen nincs további teendő. Aki ezt a választ kapja, az értesítést fog kapni, hogy mikor és hova kell mennie oltakozni. Ha az az üzenet jelenik meg, hogy
Nem, az Ön vakcinaigény iránti regisztrációja még nem érkezett meg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőhöz,
akkor sem kell megijedni, hiszen – akár az interneten, akár a postán regisztrált valaki – néhány nap szükséges ahhoz, hogy az adatait feldolgozók bevigyék az adatokat a rendszerbe – tájékoztatott Müller Cecília. Ugyanakkor, ha valaki több hete regisztrált már és ennek ellenére nem szerepel a rendszerben, akkor valószínűleg pontatlanul rögzíthette az adatait, és ezt javítani kell. Akivel ez előfordul, az tájékoztatás miatt e-mailt küldhet az [email protected] e-mail címre, és kérheti adatai pontosítását. A koronavirus.gov.hu oldalon fog tehát ma délután megjelenni ez a lekérdezési lehetőség, és Müller Cecília azt kéri, hogy éljenek vele a regisztráltak.
Elemi erővel küzdünk a vírus ellen
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta azt is: a koronavírus jellemzője az, hogy sokszor következik be apróbb mutáció a kórokozóban, újabb és újabb variánsok alakulnak ki. A legtöbb új variáns nem okoz a vírus fertőzőképességében különbséget az eredetihez képest, de vannak olyanok, mint a brit is, ahol igen, valamint ide tartozik az afrikai és a brazil változat is. Ezek sokkal erőteljesebben kötődnek a sejthez, és sokkal fertőzőképesebbek.
Egy fertőzött személy jellemzően négy másikat tud megfertőzni, ha egy légtérben maszk viselése nélkül tartózkodnak negyedóránál tovább
– tette hozzá, majd így folytatta: ezért küzdünk elemi erővel a kórházainkban, mivel sokkal súlyosabb megbetegedéseket okoz a brit mutáns. Nagyon gyorsan változik a fertőzöttek állapota, és sok esetben kórházi kezelés válik szükségessé, akár lélegeztetőgépes kezelés is – mondta el a tisztifőorvos.
Emberfeletti munkát végeznek az egészségügyben dolgozók
Müller Cecília szerint minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy elkerüljük a fertőződést és a kórházba kerülést. A tisztifőorvos azt is hangsúlyozta, hogy a kórházban kezeltek száma arányaiban növekedik a fertőzöttekéhez képest.
Emberfeletti munkát végeznek az egészségügyi dolgozók és az egészségügyben dolgozók is, hiszen az orvosokon, ápolókon túl számos ember segíti a védekezést. Nekik köszönhetően biztosíthatóak a műszaki feltételek, az oxigénellátás és minden olyan egyéb tevékenység, amely a gyógyítást szolgálja
– szögezte le a tisztifőorvos. Hozzátette, hogy szerencsére közülük, aki kérte, mindenki be van oltva, tehát jelentős különbség van ebben a küzdelemben a tavaszi időszakhoz képest. Kiemelte:
Fizikailag és lelkileg rendkívüli nagy teher hárul rájuk. Kérem, hogy segítsük őket azzal, hogy elkerüljük a fertőződést és a kórházba kerülést. Ez nagyon lényeges, hiszen sokan úgy gondolják, hogy kiszolgáltatottak, és ők maguk nem sokat tehetnek a fertőződés ellen, de ez nem így van. A fegyelmezettségünk legalább olyan fontos, mint korábban volt, ha még nem fontosabb annál is.
A védőoltás vezet majd ki minket a járványból, és már 1 747 519 a beoltottak száma, ebből 524 604 ember már a második oltását is megkapta – mondta. A világ négy sarkába is elmennek azért, hogy vakcinát szerezzenek a magyar embereknek, ezért is szorgalmazza azt, hogy regisztráljanak az emberek – hangsúlyozta a tisztifőorvos, aki azt kérte, hogy pontosan töltsék ki a visszaküldendő lapokat és írják is alá, mert a jelentkezés csak ezzel együtt érvényes.
Beoltják a pedagógusokat is
Müller Cecília azt is elmondta, hogy a pedagógusok oltásának részletes terveit elkezdték kidolgozni, és arra kéri őket is, hogy akik még nem regisztráltak, azok tegyék ezt meg. Közülük akár életkoruk, vagy krónikus megbetegedésük miatt megkapták az oltást, de szeretnék nekik is biztosítani az oltakozás lehetőségét – szögezte le Müller Cecília. Az átoltottsági adatokról a tisztifőorvos elmondta, hogy 17,4 százalék van jelenleg beoltva Magyarországon, ezzel Európában a másodikok vagyunk. A lakosságot és a közösségeket is védetté szeretnék tenni – tette hozzá.
Laboratóriumokban vizsgálják meg a variánsokat
Müller Cecília azt is kiemelte: a cél az, hogy a lakosokat és a közösségeket védetté kell tenni. A hatvanöt éven felüliek hatvankilenc százaléka van már beoltva, de változatlanul attól függ az oltási ütem előrehaladása, hogy mennyi vakcina áll rendelkezésre. Müller Cecília arról is tájékoztatott, hogy járványügyi szempontból a vírusmutációk előfordulásának nyomon követése is fontos: hat betegnél a dél-afrikai vírusmutánst mutatták ki, brazilt még nem azonosítottak az országban, de hét laboratóriumot jelöltek ki arra, hogy megvizsgálják a mutánsokat azért, hogy ezeket megismerjük. A kijelölt laboratóriumok felkészülése zajlik most, aminek a célja az, hogy előremutató információkkal is bírjon a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Ezeket az adatokat is mérlegelni fogják majd a további intézkedések meghozatalakor – emelte ki Müller Cecília.
A gyermekek félnek, meg kell őket nyugtatni
Müller Cecília arról is beszélt, hogy a gyermekek nehezen élik meg a járványhelyzetet. A felnőttek is feszültek, de a gyermekek mentális egészsége most kiemelten fontos kell, hogy legyen számunkra. Hozzátette: komoly belső feszültséget jelent az, hogy nem tudjuk, hogy pontosan mikor lesz vége a járványnak. A nagyobb gyermekekkel lehet már beszélgetni, figyeljünk oda rájuk – mondta el Müller Cecília. Sok gyermek szorong, fél, és nem tudja, hogyan érinti őket és a családjukat a járvány a későbbiekben. Müller Cecília azt javasolta, hogy próbáljunk meg olyan programokat kitalálni, amiket lehet kezelni: el lehet menni majd kirándulni, ha jön a jó idő, de be lehet vonni a gyermekeket a házimunkába, főzni-sütni is lehet velük közösen.
Ők továbbra is nagyon fontosak számunkra, vigyázzunk rájuk
– kérte a tisztifőorvos.
Vannak, akik nem tartják be a szabályokat
Kiss Róbert rendőr alezredes a csütörtöki tájékoztatón közölte, hogy a maszkviselési szabályok megsértése miatt összesen 38 637 ilyen intézkedés történt a vonatkozó rendelet hatályba lépése óta. Tömegközlekedési eszközökön és azok várakozóhelyein harmincegy emberrel szemben, a kereskedelmi üzletekben és bevásárlóközpontokban eggyel szemben intézkedtek maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt. A vendéglátóhelyekre, szórakozóhelyekre, szálláshelyekre és szabadidős létesítményekre vonatkozó korlátozó intézkedések megszegése ügyében ezidáig 988 rendőri intézkedést foganatosítottak; ebből az üzemeltető és tulajdonos felelőssége 305 esetben volt megállapítható, míg 683 rendőri intézkedést az üzletek korlátozott nyitvatartására, illetve a bent tartózkodás tilalmára vonatkozó szabályok megszegése miatt kellett kezdeményezni – ismertette Kiss Róbert.
Sokan megszegték a kijárási tilalmat
Az utóbbi huszonnégy órában háromszázhúsz rendőri intézkedést végeztek a kijárási tilalom, illetve a közterületi magatartási szabályok, a csoportosulás, a gyülekezések tilalmára vonatkozó rendelkezések megszegése miatt. A november 4-i kijárási korlátozás, illetve jogutódja, a november 10-én 24 órakor hatályba lépett kijárási tilalom ellenőrzése óta ezidáig 54 377 rendőri intézkedést végeztek el. Kiss Róbert azt is elmondta, hogy az elmúlt 24 órában is ellenőrizték a korridorokat, 41 rendőri intézkedést hajtottak végre, így a beutazási korlátozásokról szóló kormányrendelet szeptember 1-jei hatályba lépése óta ezidáig 14 106 rendőri intézkedést végeztek a szabályok megszegése miatt. Kiss Róbert rendőr alezredes azt is elmondta, hogy az elrendelt hatósági házi karanténok száma 8378, így a mai napon az elrendelt és érvényben lévő hatósági házi karanténok száma 54 422.
A koronavirus.gov.hu-n kormányzati portálon közölt ma reggeli friss adatok szerint az utóbbi huszonnégy órában 9637 új fertőzöttet regisztráltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 603 347 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 272, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 19 224 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 387 570 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 196 553 főre emelkedett. 11 760 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1467-en vannak lélegeztetőgépen.
Forrás: MTI, koronavirus.gov.hu; Kiemelt kép: MTI/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS