Bár idén a román nacionalisták nagyon eltökéltek voltak, mégsem tudták megakadályozni, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök megtartsa a szokásos programadó beszédét a Tusványosi Szabadegyetem zárónapján. A román külügyminisztérium megpróbálta meghatározni a beszéd kereteit, de ők sem jártak nagyobb sikerrel. Orbán Viktor idei beszédében kifejtette, az emberiség történetének egy különösen veszélyes időszakát éljük, ezek a nagy változás évei, és ez a föld minden országát érinti. De a miniszterelnök megígérte, nem fogunk kompromisszumot kötni, ragaszkodni fogunk a jogainkhoz és nem engedünk sem a jogi sem a pénzügyi zsarolásnak. Orbán Viktor annak a reményének adott hangot, hogy jövőre Tusnádfürdőn már a 2030 és 2040 közötti terveiről beszélhet, miután bejelentette, hogy 2024 közepétől újra robusztus a gazdasági növekedésünk.
A nehezén már túl vagyunk!
A hazai viszonyokra térve Orbán Viktor arról beszélt, a mi kultúránk és alkotmányunk középpontjában nem az én, hanem a mi áll, hiszen az az ember, aki egyedül van, nem szabad, hanem magányos. Az összes jó dolog az életben a másokkal való együttműködésen alapul, amelyeket védelmezni kell.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy három év alatt két meteorral is összeütköztünk. Először a Coviddal, amit valahogy kivédtünk, de 2022-ben jött egy újabb meteor támadás, ami a háború, és ez már keményebb dió. Ez a meteor letérített minket a pályánkról. Ma Magyarország azért küzd és harcol, hogy erről az eltérített pályáról vissza tudjon kapaszkodni arra a pályára, ami elvezet minket 2030-ig. 2024. július környékén következhet be ez a visszatérés a pályára.
A legnehezebb részén már túl vagyunk
– jelentette ki!
Hangsúlyozta: az infláció az egekben volt, de jó esély van arra, hogy az év végére újra egyszámjegyű legyen és a reálbérek a 2023-as évben is megőrizzék értéküket.
Annak a reményének adott hangot, hogy jövőre Tusnádfürdőn már a 2030 és 2040 közötti terveiről beszélhet.
Azzal, hogy elutasítottuk a kereszténységet, valójában hedonista pogányokká váltunk
Orbán Viktor szerint a felvilágosodás korában azt gondolták, hogy a kereszténység és a vallás elutasítása hozza el a jobb világot, azonban az elmúlt 200 évben kiderült ez sem volt jó döntés.
Európában ma létrejött egy saját politikai osztály, ami nem tartozik elszámolással, nincs többé se keresztény, se demokratikus meggyőződése és a föderalista kormányzás Európában egy elszámoltathatatlan birodalomhoz vezetett
– fejtette ki Orbán Viktor.
Azzal, hogy elutasítottuk a kereszténységet, valójában hedonista pogányokká váltunk
– jelentette ki Orbán Viktor.
Ezért úgy véli, szimbolikusan is fontos, hogy a magyar alkotmányt húsvétkor sikerült elfogadni és húsvéti alkotmány a neve.
Nem fogunk kompromisszumot kötni, ígérte: nem hátrálunk, ragaszkodni fogunk a jogainkhoz és nem engedünk sem a jogi sem a pénzügyi zsarolásnak. A történelmi időhöz tartozó kérdésekben sohasem lehet megalkudni
– húzta alá.
Az EU szorongatva érzi magát
Egy gazdag és gyenge unió zavaros világot lát maga körül, brutális fejlődéssel, óriási fogyasztással és a Száhel-övezetből Európa felé tartó tömegekkel
– mondta el Orbán Viktor az EU-val kapcsolatban.
Szerinte Európa olyan, mint egy kiöregedett bokszoló: még mutogatja a bajnoki öveit, de már nem akar bemenni a szorítóba, és már csak a kockázatcsökkentésre törekszik.
A miniszterelnök úgy véli, ennek jegyében választották le Oroszországot is a háborús szankciókon keresztül az európai gazdaságtól, de Oroszországot nem lehet leválasztani a világgazdasági többi részéről, következésképpen csak Európa veszít a lépésen.
Kifejtette, a nagy európai cégek nem kedvelik a leválást. 1400 nyugati vállalat közül 8,5 százaléka vonta csak cégeit Oroszországból. Az ottmaradt nyugati vállalkozások tavaly 3 és fél milliárd dollár adót fizettek be.
A miniszterelnök kiemelte, Európa ma úgy akar versenyezni, hogy a korábbi energiaár kétszeresét fizeti, miközben a világ többi részén megmaradt az energia korábbi ára.
Arról is beszélt, hogy Európában támadás indult a V4-ek ellen:
A csehek át is álltak, Szlovákia billeg, csak Lengyelország és Magyarország tart ki, mondta. Orbán azonban lát esélyt arra, hogy növekedjenek a szuverenisták: Olaszországban ilyen kormány alakult, Spanyolországban holnap választások lesznek
– mondta.
Orbán Viktor a latin-amerikai országok közötti diplomáciai találkozóra hivatkozva arról beszélt, ott is azt érezte, hogy az EU megfélemlítve érzi magát.
Új egyensúlyt kell találni
A két nagy közötti összeütközés, beleértve a katonait is valószínűbb, mint ahogy innen Tusnádfürdőről látjuk. A háború szerinte azonban nem elkerülhetetlen, a fontos az lenne, hogy a világ képes legyen új egyensúlyt találni.
Ez a nagyfiúk dolga, ebben nekünk nem osztottak lapot
– mondta.
Valami olyasmit kellene tenni, amire még nem volt példa, a nagyoknak el kellene fogadni, hogy két Nap van az égen
– tette hozzá.
Kifejtette, a szemben álló feleknek egyenlő feleknek kellene tekinteni a másikra.
Arról is beszélt, hogy a világpolitikában veszélyes helyzet van, amikor az elsőszámú nagyhatalom látja magát a második helyre visszasüllyedni.
Orbán Viktor szerint az USA már veszélyt szimatol, hiszen a napokban már egymást váltották Pekingben az amerikai diplomácia vezetői, hogy próbálják a kapcsolatokat rendezni.
A miniszterelnök elmondta, az úgy egyensúly beállítása nemzedéknyi időt igényel, tehát nem csak mi, de gyermekeink is ebben a világhelyzetben és korszellemben fogják leélni az életüket.
Kína utolérte az USA-t
Kína 30 év alatt megtette az ipari forradalom és technológiai forradalom 200 évét, beérte az Egyesült Államokat, vagy “lehet, hogy ezekben a percekben éri be” – fejtette ki Orbán Viktor.
Még soha nem volt olyan gyors globális tektonikus változás, mint amit ma tapasztalunk, mondta, és arról is beszélt, hogy egy ötezer éves, több mint egymilliárdos civilizáció visszatérése zajlik Kína felemelkedésével.
A kormányfő szerint mind politikai, mind gazdasági téren Ázsia előrébb tart. Erre jó példák a globális gazdasági konstrukciók, szervezetek például az Egy övezet, egy út kínai program, vagy a gazdasági tömörülések, mint például a BRICS államok szövetsége.
A világ erőegyensúlya elmozdult
Az emberiség történetének egy különösen veszélyes időszakát éljük. Ezek a nagy változás évei. Ez a föld minden országát érinti. Ezért ha Magyarországról, a kárpát-medencei magyarságról akarunk érvényeset mondani, akkor először a világról kell beszélnünk.
A világ erőegyensúlya elmozdult, és ennek súlyos következményeit nyögjük most
– mondta Orbán Viktor.
Kifejtette, a második világháború utáni nyolcvan évben után egyensúly volt: az első negyven évben „odaadtak bennünket” az oroszoknak, mert akkor még nem tartott tőlük annyira a Nyugat, mint most, aztán volt 35 szabad év, amikor katonai megszállás, kommunisták nélkül élhettek.
Hangsúlyozta: 80 évig a világ egyensúlya nem bomlott meg, mert a Szovjetuniót sikerült háború nélkül kivezetni a történelemből.
Most azonban Kína elfordította a világ egyensúlyát
– tette hozzá.
Megpróbálták megmondani, hogy miről beszélhet a miniszterelnök
Román hadakon átvágva érkeztünk ide, de mi inkább szeretnénk őket fogadóbizottságnak látni, amire jó okunk van, mert a kereszténységért folytatott európai küzdelemben, nekünk latin keresztényeknek szükségünk lesz a román ortodoxiára is
– kezdte tusványosi beszédét Orbán Viktor.
Orbán Viktor elmondta, hivatalos állami iratot kapott a román külügytől, amiben tanácsot adtak neki azzal kapcsolatban, hogy miről kellene beszélnie a magyar miniszterelnöknek, miről nem, mi a ajánlott és mi nem. Orbán Viktor a közönséggel nagy örömmel ismertette a hivatalos levelet. Ebben az áll, hogy a kollektív kisebbségi jogokról ne beszéljen a magyar miniszterelnök, erre Orbán Viktor úgy reagált, hogy ez a helyi magyarokat megilleti.
Ezen kívül azzal kapcsolatban is volt javaslat a levélben, hogy ne beszéljen külön Erdélyről és Székelyföldről, amelyeket román területi egységeknek nevez a román hivatalos politikai beszéd. Erre Orbán Viktor azt mondta: sosem beszélt úgy róla, mint román területi egységről.
A levélben egy másik “gyöngyszemet” is idézett a miniszterelnök, mely szerint “mellőzzük a migrációval kapcsolatos revizionista megközelítésű, xenofób visszhangokat”. Erre Orbán Viktor úgy reagált: “Ez úgy hangzik, mint egy kommunista időutazás”.
A miniszterelnök emlékeztetett: Románia schengeni csatlakozását, ami a legnagyobb román nemzeti törekvés jelenleg, hazánk teljes mellszélességgel támogatja, a közelgő soros magyar EU-elnökség kiemelt programpontja.
Tőkés László: a párbeszédnek és az összefogásnak nincsen alternatívája
Orbán Viktor előtt Tőkés László mondott beszédet, aki szerint a párbeszédnek és az összefogásnak nincsen alternatívája, és felajánlotta, hogy utóbbi létrejöttéhez vállalja a közvetítői szerepet.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke kiemelte: kiváltképpen érvényes ez a határok által szétszabdalt magyar nemzetrészekre, így az erdélyi magyarságra belső viszonylatában.
Mindazáltal elengedhetetlenül fontos, hogy a román és magyar közös érdekek és az alapvetően szuverenista román nemzeti törekvések mentén előbb-utóbb mégiscsak megvalósuljon a stratégiai partnerség a két nemzet között
– hangsúlyozta Tőkés László.
Kijelentette azt is, hogy az EMNT elnökeként, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) bekapcsolásával tárgyalóasztalhoz hívja az RMDSZ-t és az Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ).
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS